MILJOEN 1000 sterren stralen Ze zijn er allemaal even jou En ze laten je weten Dat geluk nog bestaat 1000sterren stralen GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Uit: 1000 sterren stralen van Frans Bauer Nederlandse liedjesschrijvers hebben een voorkeur voor sterren. Voor de duidelijkheid: ik bedoel hiermee niet de ster ren die op het ijs dansen of over 's werelds gevaarlijkste wegen scheuren, maar echte sterren. Bij een vlugge blik in de database valt meteen op dat de artiesten elkaar proberen te overtreffen wat betreft de hoeveelheid ster ren: Frans Bauer is zoals we hem kennen bescheiden met zijn nummer 1000 sterren stralen, Monique Smit doet er een flinke schep sterrenstof bovenop in haar lied 100.000 stralende sterren, en Frank Boeijen spant de kroon met 1.000.000 sterren. Maar zo vaak als de sterren worden bezon gen, zo weinig zingt men over de melkweg. Een gemiste kans. De melkweg is samen gesteld uit ten minste 200 miljard sterren, dus als liedjesschrijver heb je dan direct de hoofdprijs te pakken. Desalniettemin bestaat er niet één Nederlandstalige hit met het woord 'melkweg' in de titel. Dat komt door dat 'melkweg' niet bepaald hemels klinkt. Het doet eerder denken aan een lege ijskast dan aan een schitterende verzameling hemellichamen. Wat heeft melk nou in hemelsnaam met de melkweg te maken? Om deze prangende vraag te beantwoor den duiken we in de Griekse mythologie. Er doen meerdere verklaringen de ronde, maar de volgende is wat mij betreft de mooiste en daarom bij uitstek geschikt om aan uw ge liefde te vertellen als u 's nachts saampjes op een verlaten strand naar sterren ligt te loeren. Lang geleden, toen de goden nog lollig en menselijk waren, woonde op de Olympus oppergod Zeus samen met zijn vrouw - en tevens zus - Hera. Hera was niet bepaald in haar hum. Haar man had zijn goddelijke libido niet helemaal in de hand en had zodoende bij een simpele stervelinge een zoon verwekt: Heracles, half mens half god, en bovendien de sterkste baby die ooit was geboren. Hera was zo woedend over dit buitenechtelijke avontuurtje, dat ze twee slangen op de baby afstuurde om hem te ver moorden. Tot ieders verbazing pakte de pas geboren Heracles de slangen vast, kneep hun keel dicht en urmde vrolijk verder. Toch was Zeus niet helemaal gerust; Hera zou uiteindelijk beslist een manier vinden om Heracles te vermoorden. Er zat maar één ding op: Heracles moest onsterfelijk worden, en dat kon alleen als hij moedermelk dronk van een echte godin: Hera. Zeus droeg zijn zoon naar de Olympus waar Hera lag te sla pen. Hij bewoog Heracles naar haar tepel, en de baby begon te zuigen en te zuigen, met een kracht van heb ik jou daar. En toen: pats! De tepel floepte uit z'n mond, de moeder melk spoot met een gigantische kracht naar het hemelgewelf. En die goddelijke lactose hang daar nog steeds: de melkweg, the milky- way, the galaxy, afgeleid van het Griekse woord voor melk, gala. Dit etymologische verhaal geeft de melk weg de extra glans die het verdient. Daarom is het des te leuker dat het beroemde pop podium in Amsterdam (op de plaats waar vroeger een melkfabriek zat) de Melkweg heet: een podium waar grote en kleine ster ren zich thuis voelen. Pieter Hulst Volgende week vertelt Gijs waarom hij geen zin heeft om op te staan. De voor ons dichtstbij zijnde ster is de zon. Die bevindt zich op een slor dige 150 miljoen kilometer van de aarde. Ter vergelij king: dat is 12.000 keer de middellijn van de aarde. 2000 Buiten de be bouwde kom kun je tijdens een heldere nacht zo'n 2000 sterren aan de hemel zien. Sirius is na de zon de helderste ster die we vanaf aarde kunnen waar nemen. Hij straalt 25 keer zoveel licht uit als de zon. Er zijn sterren die een nóg sterkere helderheid heb ben en tot een miljoen keer helderder oplichten dan de zon. BRON: info.nu ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 117