IK ZOCHT DESCHULD BIJ MEZELF, HET WAS MIJN LICHAAM Wendy (37) en Robert (37) van Bremen, ouders van Aron (8 juni 2017), Hugo (31 oktober - 31 oktober 2018), Ruben (22 november - 23 november 2019) 019_GOV4QU_20200215_AWM51_00.qxp_MAGAZINE 2/7/2020 2:42 PM Page 22^ Wendy: ,,In mijn trouwring heb ik in september 2017 drie steentjes laten zetten, voor Robert, mezelf en Aron. Inmid dels staan ze symbool voor alle drie onze jongetjes. Toen wist ik dat nog niet. Toen ik eindelijk zwanger werd, was ik superblij, ik had de hoop al zo vaak verloren. Na dertien weken ging het mis. Zijn hartje bleek niet meer te kloppen. Mijn droom spatte uiteen. Ik had er niet bij stilgestaan dat dit kon gebeuren, de meeste mensen krijgen gewoon kinde ren. Ik kreeg pilletjes om de be valling op te wekken. Het was zo onwerkelijk: een kindje in je buik dat niet meer leeft, waar van je afscheid moet nemen. Wij hebben Aron mee naar huis genomen en een uitvaartonder nemer de crematie laten rege len. De as zit in een urntje, die linker in de kast. Toen ik een jaar later zwanger raakte van Hugo, voelde dat als een geschenk. Onbezorgd is het nooit geweest, ik voelde constant de angst hem te ver liezen. Een dag na de twintig- wekenecho kreeg ik ontsluiting. Die avond is Hugo geboren, hij heeft een uurtje geleefd, zijn lichaampje van 358 gram was onvoldoende ontwikkeld. Die klap kwam nog harder aan, omdat alles goed leek te gaan. Ik zocht de schuld bij mezelf, het was mfjn lichaam. In het ziekenhuis raadden ze ons een wateropbaring aan. Daarbij worden vroeggebore- nen in heel koud water gelegd. Ze krijgen dan een roze kleur. Maar de uitvaartondernemer had geen koelplaat en Hugo 's nachts in dat water in de ijs kast schuiven, wilde ik niet. We hebben onze tweede zoon laten cremeren in een wikkel doek met veertjes. Een foto graaf van Stichting Still heeft foto's gemaakt. Dat heb je nodig: mensen die je van alles uit handen nemen, zodat jij tijd met je kindje hebt. Of je net dat duwtje geven: 'Wil je hem was sen? Ik denk dat je dat fijn vindt'. Aron en Hugo konden we in 2017 en 2018 niet laten regis treren en toen dat kon, hebben we gewacht tot de jaardag van Hugo. De inschrijving in de BRP geeft ons het gevoel dat zij bij ons horen. Ruben heeft een dag geleefd. Hij werd geboren na 33 weken zwangerschap. Zijn aangifte van overlijden konden we met een doen met de aangifte van geboorte. Voor mij is het be langrijk dat ze alle drie in ons trouwboekje staan. Ik oefen nu om te zeggen dat ik drie kinde ren heb en dat ze stierven. Wie levende kinderen heeft, kan daar altijd over praten, nie mand vindt dat gek. Wij kunnen nooit meer iets nieuws toevoe gen, terwijl ik over ze wil blijven vertellen. Anders zijn ze wel heel erg dood. Soms wil ik zeg gen hoe trots ik ben op die vin gertjes, de nageltjes, alles zat er bij Hugo op en aan - hij was alleen te vroeg. Ruben ook. Ik wil zeggen: 'Dit is mijn kind, ik ben er supertrots op!' In mijn verdriet trek ik me terug in de veiligheid van thuis. Ro bert is niet zo'n prater, hij zo ekt het in afleiding. Soms gaan we allebei een andere kant uit, dat kan zolang we elkaar weer vin den. Ik huil nog elke ochtend, maar sta nu wel op. Zo'n ver driet houdt niet op na dertig, veertig of 365 dagen. We om ringen ons met de liefde van familie, met onze jonge neefjes en nichtjes. Tante zijn is ook een belangrijke rol. Robert en ik weten hoe sterk we samen zijn, hoe veerkrach tig een mens is. De uitvaart ondernemer die Ruben heeft begeleid, wandelt met ouders die een kindje verloren. Wij doen mee. 'Noem mijn naam en ik besta', dat vond ik zo'n mooi zinnetje om de BRP openge steld te krijgen voor kindjes die zonder adem zijn geboren. Als hun namen niet meer genoemd, worden, bestaan ze niet meer.'' 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 110