HOE KOMEN WE HIER DOORHEEN, DACHT IK 019_GOV4QU_20200215_AWM51_00.qxp_MAGAZINE 2/7/2020 2:41 PM Page 21(^) Ben: ,,In 2016 leek alles tege lijk te komen. Ik kreeg een andere baan bij Defensie, ons kindje overleed en we verhuis den. Ik had geen idee hoe ik ermee moest omgaan. We had den voor mijn gevoel net de hartoperatie van Berber achter de rug en toen kwam het over lijden van Fedde daarbovenop. Bij Defensie ben ik een vechter en zodra er iets gebeurt met mijn kinderen handel ik meteen, maar ik kan er niet tegen Mar- loes ongelukkig en verdrietig te zien. In het ziekenhuis, rond de bevalling en operatie van Ber ber, kon ik haar niet helpen. Ik liep ervoor weg. Ik vond het zo erg om haar op de intensive care aan al die slangetjes te zien liggen - ze had wat heet 'transpositie van de grote vaten'. Toen ik Berber voor het eerst mocht vasthouden, viel ze weg. Traumatisch! Ze werd uit mijn armen gegrist en op bed gelegd, meteen zes artsen eromheen die haar leken te reanimeren. Daarna durfde ik niet meer: ik was zo bang dat het weer zou gebeuren. Marloes wilde praten over wat er was gebeurd. Zij snapte niet dat ik Berber niet meer in mijn armen durfde houden. Ik was bang dat haar leven door mijn handen zou glippen. Als ik het mocht overdoen, zou ik het zeker anders aanpakken. Later, toen ik op mijn werk werd gebeld dat het hartje van Fedde niet meer klopte, stortte ik in. Een collega heeft me thuisgebracht. Eigenlijk weet ik weinig meer van die uren. Wel dat ik in de regelstand terecht kwam: begraven of cremeren? Kist of mandje? Mandje, dat is lief. Regelen dat Fedde thuis komt, dat familie en vrienden afscheid kunnen nemen. Dan komt de dag van de begrafenis. Marloes kon zo vlak na de be valling amper staan, ze hing op mij en ik dacht: hoe komen we hier met z'n tweeën doorheen? Marloes heeft voor mijn gevoel heel lang gehuild. Het mocht van mij wel wat minder. Dan kwam ik thuis en hing er zo veel verdriet. We begrepen elkaar ook niet als we praatten. Goed bedoeld zei ik lompe dingen. Zoals: je wordt toch niet zoals al die vrouwen die op het kerk hof socializen met andere bezoekers? Dat viel natuurlijk verkeerd. Ik bedoelde dat ze niet moest wegkwijnen. Als we naar bed gingen, voelde zij de ruimte voor een gesprek, terwijl ik mijn hoofd neerleg en slaap. Luisterde ik half, dan werd zij boos. 'Vertel het me eerder op de dag', zei ik, maar dan was zij te druk. Nu pakken we dat beter aan. Nu weet ik ook dat ik Marloes te weinig aandacht gaf, dat ik meer had moeten luisteren in plaats van mijn 'we moeten verder, rakel het niet steeds op'. Nu besef ik dat ik mee had moeten gaan naar zo'n middag voor lot genoten, voor haar. Het heeft ons bijna onze relatie gekost. Marloes heeft me duidelijk gemaakt dat ik 180 graden moest draaien, anders zou ons huwelijk kapotgaan. Dat wilden we allebei niet. We hebben ervoor geknokt elkaar te begrijpen. Ze heeft me veel laten lezen. Toen we Fedde in de BRP inschreven, hebben we er samen een dag van gemaakt. Na de geboorte van James keerde de rust langzaam terug. James was een kind zonder iets, en dat was zo'n opluchting! Marloes leefde op in de kraam tijd, wat ze bij Berber en Fedde zo had gemist. Ik vond het fan tastisch om te zien. Toen pas kreeg ik door dat ze haar moedergevoelens al die tijd nergens had kunnen laten.'' ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109