'Een moordenaar kan ik begrijpen, iemand die een Kind misbruikt niet' en meer dan dat: ik zag de reis die ik in mijn leven had afgelegd en werd me ervan bewust hoe zeer mijn Marokkaanse achter grond, compleet met alle zeden en gewoon ten van dien en de waarden van de islam, mij definieerde. Die film heeft me geholpen te bepalen wie ik ben en waar ik sta. Daar help ik ook anderen mee. Als mental coach gebruik ik filmfragmenten om sporters en anderen inzicht te geven in de dilemma's waarvoor ze zich gesteld zien. Onder an dere als gastdocent aan de opleiding tot Coach Betaald Voetbal van de KNVB.'' ,,Ik ben advocaat geworden omdat ik iets wil betekenen voor mensen die het niet op eigen kracht kunnen. In het strafrecht is dat het duidelijkst. Natuurlijk, criminelen kiezen zelf voor een crimineel leven. Maar soms heb je gewoon pech en worden je keuzes bepaald door omstandigheden waarin je van jongs af aan verkeert en waar je geen invloed op hebt. Bovendien hebben veel jongens die in het criminele circuit zijn terechtgekomen niet het IQom de juiste, rationele keuzes te maken. Ze zijn gewoon niet in staat de gevolgen van hun daden te overzien. Als ik minder intelligent was geweest, had ik waarschijnlijk nu niet hier tegenover jou gezeten. Maar de liefde voor film en verhalen helpt me wel bij wat ik het mooiste aspect van mijn werk vind: pleiten. Ik sta bekend als een heel goede strafpleiter, dankzij mijn storytelling. Ik gebruik in mijn pleidooien de rijkdom van het verhalen vertellen, om de rechter aan het twijfelen te brengen over de vraag of het allemaal wel zo is gegaan als de officier van justitie beweert. Is er misschien een andere versie van dat verhaal mogelijk? Dat probeer ik aannemelijk te maken door dat andere mogelijke verhaal zo beeldend mogelijk te vertellen. D e waarheid telt voor mij niet, schuld of onschuld van mijn cliënt evenmin. Mijn enige doel is: twijfel zaaien bij de rechter, zodat hij mijn cliënt niet zal veroordelen omdat hij het aangevoerde bewijs niet wettig en overtuigend acht.'' ,,Nee, omdat ik als advocaat dingen zeg die misschien indruisen tegen wat de samen leving als rechtvaardig beoordeelt. Maar ik ben verplicht mijn cliënt de best mogelijke verdediging te bieden. Dat doe ik dan ook met hart en ziel.'' ,,Nee, ik doe geen zedenzaken. Ik heb als advocaat maar één belang en dat is het belang van de verdachte. Om die de best mogelijke verdediging te kunnen bieden, moet ik zijn verhaal begrijpen. Bij een moordenaar lukt dat wel, omdat een mens in extreme situaties in staat is een ander van het leven te beroven, bijvoorbeeld om zichzelf of zijn naasten te beschermen. Dat kan ik mij lastiger voorstellen als het gaat om het misbruiken van een kind.'' ,,Die ook niet, want dat is weer te dicht bij. Ik kende Derk persoonlijk, waardoor ik niet in staat zou zijn de verdachte de best moge lijke verdediging te geven.'' ,,Dat is iets wezenlijk anders dan een straf zaak. Nouri is een bijzonder mens, met wie ik een sterke band heb. Hij vroeg mij om hulp toen in 2016 zijn contract met Ajax, in clusief zijn salaris, op straat kwam te liggen. Hij had gehoord dat ik niet alleen verstand had van juridische zaken, maar ook van voetbal. Omdat Nouri nu niet meer voor zichzelf kan opkomen, doe ik het. Ik heb geen seconde hoeven nadenken toen het me werd gevraagd. Ik voel het als een mo rele plicht en doe het belangeloos, uit idea lisme. Als mensen mij wegzetten als geld wolf doet dat pijn, maar ik laat het van me afglijden. Ik vind het erger dat zijn familie soms zo wordt neergezet. Als je één uur zou meemaken wat zij sinds 8 juli 2017 doorma ken, zou je die woorden nooit gebruiken.'' ,,Ik wil goed zijn voor de mensen om me heen, mijn vrouw en kinderen. Ik zal nooit vergeten waar ik vandaan kom, dus ik zal al tijd empathie houden voor mensen die het niet op eigen kracht redden. Je zult me al tijd aan je zijde vinden als je door de samen leving wordt afgeschreven en gemarginali seerd. Voor mezelf hoop ik dat ik later kan zeggen: ik heb een bijdrage geleverd. Meer pretenties heb ik niet. Maar hier heb ik mijn handen al behoorlijk vol aan.'' In zekere zin is een rechtszaak ook een film of theaterstuk. Heeft dat een rol gespeeld bij uw besluit advocaat te worden? Die beroepsopvatting wordt u niet altijd in dank afgenomen door het publiek. Zou u iedere verdachte verdedigen? En de verdachte van de moord op uw collega Derk Wiersum? U behartigt wel de belangen van Ajax- voetballer Abdelhak Nouri en zijn fami lie, die u ook goed kent. Wat drijft u? ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 101