Ceta-debat: Kaag trekt ChristenUnie over de streep Oad 8 NIEUWS KORTING BOMBRIEVEN CRYPTOLOSGELD De afzender van elf bombrieven wil bitcoins zien. Veel afpersers doen alleen zaken in digitale munten, maar ze zijn niet meer onaantastbaar voor politie en justitie. Kaag zei gisteren aan de slag te gaan met de 'stevige waarborgen' die de kleinste regeringspartijeiste. Daarmee toonde ChristenUnie Kamerlid Joël Voordewind zich tevreden, bleek tijdens het ruim vijftien uur durende Kamerdebat over Ceta, dat over twee dagen werd uitgesmeerd. Voordewind wil on der andere dat Canadese bedrijven met een certificaat kunnen aan tonen dat hun producten niet zijn geproduceerd met gebruik van pes ticiden die in de EU verboden zijn. Daarnaast wil hij een fonds voor kringlooplandbouw; dat komt er per 1 mei, beloofde Kaag. Dierenwelzijn De coalitie en oud-VVD'er Wybren van Haga vinden het handelsver drag goed voor de economie en de handel, maar de rest van de Tweede Kamer is tegen Ceta. Volgens de linkse oppositie is er in het han delsverdrag te weinig aandacht voor klimaat, duurzaamheid, die renwelzijn en mensenrechten, en zijn de Canadese standaarden daar voor veel lager dan die van de EU. De rechtse oppositie vindt het ver drag ondemocratisch en onrecht vaardig, onder meer voor Neder landse boeren. Door de grote tegen stand is een meerderheid in de Eerste Kamer nog niet in zicht. Tegen het einde van het debat deed minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok nog een moreel appel op de Kamer. Afwijzing van het verdrag zou volgens de VVD'er grote gevolgen hebben voor de po sitie en geloofwaardigheid van ons land op het wereldtoneel. Door Ceta worden handelsbar rières tussen de EU en Canada ge slecht. Ook komen er afspraken over criteria waaraan producten in Canada en de EU moeten voldoen. Zo moet bijvoorbeeld worden voor komen dat chloorkippen en chloor- koeien in de Nederlandse winkels belanden. Daarnaast staan in het verdrag juridische afspraken over hoe de EU en Canada omgaan met geschillen. Daarvoor is een speciale 'rechtbank' in het leven geroepen voor inves teerders die zich benadeeld voelen. Tegenstanders van deze ICS vinden dat ook organisaties en vakbonden daar moeten kunnen aankloppen, en vrezen schadeclaims. Minister Kaag wees erop dat nog nooit een formele claim tegen Nederland is ingediend. ,,Juist door Ceta worden de drempels daarvoor verhoogd.'' GRATIS REIS- PORTEMONNEE Waar zijn de tijden dat rechercheurs losgeld alleen maar hoefden te nummeren en te wach ten tot het werd uitge geven? Afperser Ferdi Elsas, de ontvoerder en moordenaar van Gerrit Jan Heijn, kon zo eind jaren 80 uiteindelijk worden gepakt, toen hij met een 'besmet' briefje van 250 wilde betalen bij de slijter. Afpersers willen nu digitale munten. Bitcoins. Recent nog moest de universiteit Maastricht 30 bitcoins (200.000 euro) afre kenen, omdat een hacker alle computers had platgelegd. Maar ook de Jumbo-afperser vroeg in 2015 om 2000 bitcoins (destijds 400.000 euro). En nu wil ook de afzender van de bombrieven een onbekend aantal hebben, werd woensdag duidelijk. De cryptomunt is razend populair onder afpersers en andere criminelen. Bij het Team High Tech Crime van de Dienst Landelijke Recherche begrijpen ze dat wel. ,,Ze kunnen achter hun computer blijven zitten en hoeven niet fysiek een tas met geld op te halen'', zegt teamleider Marijn Schuurbiers. ,,Er is ook geen bank die een eenmaal gemaakte transactie kan tegen houden of terugdraaien.'' Zodra slachtoffers bitcoins overmaken, voelen de daders zich al snel de winnaar. Helemaal omdat het voor de politie bijzon der lastig is om zo kort na een transactie achter hun identiteit te komen. Maar of een afperser veel heeft aan zijn digitale schat, is nog maar zeer de vraag. Zolang hij er niets mee doet, is hij moeilijk te vinden. Maar zodra iemand een digitale munt wil omzet ten in echt geld, moet die persoon zijn identiteit prijsgeven. Software ,,Veel criminelen veronderstellen dat bit- coins anoniem zijn, maar dat is dus relatief. De transactie blijft voor ons bovendien altijd te volgen en we hebben steeds betere soft ware om dat te doen. Vroeg of laat kunnen we altijd bij de afperser uitkomen.'' Natuurlijk, erkent Schuurbiers, zullen criminelen altijd proberen slimmer te zijn dan de rechercheurs. Zo was het in de afge lopen jaren populair om bijvoorbeeld bit- coins op te knippen in heel kleine stukjes en die te vermengen met andere bitcoins, waarmee criminelen hun transactiege schiedenis willen verhullen. ,,Maar afgelo- Uitein delijk komen we er altijd achter hoe iets werkt en keert de techniek zich tegen de crimi nelen pen jaar zijn we er samen met de Fiod in ge slaagd zo'n 'mixer' te vinden en offline te halen en hebben we veel van de gehusselde transacties ontcijferd. Uiteindelijk komen we er altijd achter hoe iets werkt en keert de techniek zich tegen de criminelen.'' Toch is slimme opsporing alleen niet genoeg om de internetcriminelen aan te pakken. De Europese Unie roept al langer om strengere regels voor cryptovaluta. De ministers van Financiën besloten vorig najaar dat er gemeenschappelijke regels moeten komen om toezicht te kunnen houden op digitale betaalmiddelen. Registreren Nederland heeft al wel de eerste stap gezet om witwassen en financiering van terro risme tegen te gaan. In december stemde de Tweede Kamer in met een wetsvoorstel dat strengere regels oplegt aan bijvoorbeeld notarissen, makelaars, geldwisselkantoren en casino's om ongebruikelijke transacties te melden. Wisselkantoren van cryptova- luta moeten zich voortaan registreren bij toezichthouder De Nederlandsche Bank. Hoewel de Eerste Kamer nog moet instem men, leidde de geplande registratie ertoe dat vorige maand de bitcoinoptiebeurs De rebit besloot uit Nederland te vertrekken. De Nederlandse politiek is verdeeld over hoever nieuwe regels moeten gaan. Oppo sitiepartij PvdA roept al langer dat er moet worden ingegrepen. ,,Cryptovaluta worden volop gebruikt door criminelen", zegt Ka merlid Henk Nijboer. „Doordat je er ano niem in kunt handelen, blijf je als crimineel lekker onder de radar. Als we ervoor zorgen dat je bitcoins niet meer kunt inwisselen voor echt geld, nemen we criminelen een wapen uit handen.'' Nijboer trekt een vergelijking met het biljet van 500 euro. ,,Daar zijn we ook mee gestopt, omdat het vooral door criminelen werd gebruikt. In Zuid-Amerika waren meer van die briefjes in omloop dan in Europa. Voor grote drugstransacties had je minder briefjes van 500 euro nodig dan 100 dollarbiljetten.'' Aan de andere kant staat regeringspartij D66. Kamerlid Kees Verhoeven vindt dat we 'te makkelijk zeggen dat dit de valuta van de onderwereld is'. ,,We verbieden ook geen auto's omdat criminelen die gebruiken om voor de politie te vluchten. We moeten uitkijken dat we niet doorschieten. De technologie achter bitcoins is waardevol. Wel denk ik dat het goed is als er meer inzicht komt in transacties met digitale valuta. Nu is er onvoldoende toezicht.'' vrijdag 14 februari 2020 GO Minister Sigrid Kaag van Buiten landse Handel komt tegemoet aan de zorgen van de Christen Unie over Ceta. Het handelsver drag tussen de Europese Unie en Canada kan daardoor reke nen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Hanneke Keultjes Den Haag Minister Sigrid Kaag. foto anp ChristenUnie-Kamerlid Joël Voordewind. foto anp per boeking per persoon Boek t/m 2 maart AL MEER DAN 350 GEGARANDEERDE VERTREKDATA Boek nu op oad.nl, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisadviseur SS vp?® Actievoorwaarden: zie oad.nlA«x>rwaarden Crimineel met 'anonieme' bitcoins krijgt het steeds moeilijker Raymond Boere Hans van Soest Den Haag -Marijn Schuurbiers, Team High Tech Crime

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8