16 ZEELAND YOUSEUM INSTAGRAM-MUSEUM Twee broers en hun neef uit Westervoort openden in een kraakpand in Amsterdam een spraakmakend nieuw museum. In het Youseum draait het om foto's van jezelf. In een kraakpand aan de Wees- perzijde in Amsterdam maken Koen Derks (31) uit Westervoort en Joep Heusschen (28) uit Her wen een praatje met nieuwe be zoekers van 'Youseum'. Jetse Derks (26), broer van Koen en neef van Joep, is er niet bij. Hij is op reis. ,,Dat heeft hij dik verdiend'', zegt Koen Derks. ,,Op een gegeven mo ment werkten we honderd uur per week. We zagen elkaar elke dag. Nu het museum goed draait, gunnen we onszelf wat meer vrije dagen.'' In november openden de Wester- voortse broers met hun neef het Youseum in Amsterdam. Een mu seum waar het nemen van mooie fo to's van jezelf centraal staat. Drie maanden later heeft de 'Instagram- experience' al meer dan 15.000 be zoekers getrokken. Het museum bestaat uit vijftien kamers waarin bezoekers de tijd krij gen foto's van zichzelf te maken. Het is meer dan een zogenoemd Insta- gram-museum. Elke ruimte belicht een ander thema, zoals feminisme en plasticsoep. Die thema's vertellen een verhaal over en voor sociale me dia. ,,De ruimtes zijn plekken waar je je comfortabel voelt om te poseren voor een foto'', zegt Koen Derks. ,,Te- gelijkertijd benaderen we sociale me dia met een knipoog. De gids vertelt een verhaal dat je laat nadenken over de boodschap die je naar buiten brengt met een foto, of kan brengen.'' Een van de populairste kamers is de infinity room waarin elke wand - inclusief vloer en plafond - bedekt is met spiegels. Derks: ,,Het idee is dat je jezelf overal tegenkomt, tot in de oneindigheid. Net als op sociale me dia. Wie geen zin heeft daarover te fi losoferen kan in die kamer gewoon een gave foto van zichzelf maken.'' Youseum is geïnspireerd op een vergelijkbaar museum in New York, waar Koen Derks in oktober 2018 was. „Hartstikke leuk, maar te opper vlakkig. Het idee dat je een plek cre ëert waar jij centraal staat, hebben we als basis genomen en daar een extra laag aan toegevoegd.'' Het gebouw stond al acht jaar leeg toen het trio in augustus vorig jaar in het pand trok. Verwarming en elek triciteit werkten niet. Er moest veel gesloopt, weer opgebouwd en ge schilderd worden. Met behulp van fa milie en vrienden raakten de werk- zaamheden net op tijd af. 8 novem ber was de opening. Het Youseum loopt goed. ,,Beter dan we ooit durfden te dromen'', zegt Derks trots. De 15.000 bezoekers in drie maanden komt neer op ruim 300 bezoekers per dag. „Youseum was een sprong in het diepe en heeft al onze verwachtingen overtroffen.'' De doelgroep was 18- tot 35-jarigen. ,,Maar we merken dat het interessant is voor alle leeftijden. Zo kwam er laatst een moeder die meer wilde le ren over sociale media. Ze wilde snappen waarom haar kinderen er zo mee bezig zijn om het onderwerp thuis beter bespreekbaar te maken.'' Koen Derks heeft rechten gestu deerd, broer Jetse en neef Joep heb ben een diploma technische bedrijfs kunde op zak. ,,Met vallen en opstaan en een hoop zelfspot kom je al een heel eind'', zegt Derks lachend over het runnen van een museum. Inmiddels voelen ze zich thuis in Amsterdam. Of ze ooit terug naar de Liemers verhuizen? Wat Joep Heus- schen betreft wel. ,,Als tiener wilde ik altijd zo snel mogelijk naar de grote stad verhuizen. Maar de laatste tijd besef ik dat het dorpse leven ook zijn charmes heeft.'' Ook Derks ziet zichzelf ooit terug naar het oosten verhuizen. ,,Misschien open ik wel een tweede museum in Arnhem.'' vrijdag 14 februari 2020 Sabine Deijkers Amsterdam dg.nl/youseum Kijk op deze site naar een impressie van het Youseum. Maak een spectaculaire foto in de infinity room in het Youseum in Amsterdam. fotos ewout huibers Met jezelf op de foto in de kamer van de oneindigheid Koen Derks (l), Jetse Derks en Joep Heusschen (r). Een van de vijftien kamers van het Youseum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55