II Onveilige wegen gaan op de schop Kadewand haven Walsoorden op instorten; weg afgesloten 7 DE HOF TE ZANDEKERK STOELEN De Hof te Zandekerk in Kloosterzande lijkt ineens een stuk groter. Twaalf kerkbanken hebben plaats gemaakt voor zestig comfortabele stoelen. ecepties, conferenties, bedrijfspresentaties, huwelijken, concerten: de mogelijkheden voor de Hof te Zande kerk zijn eindeloos sinds de herin richting. ,,Er is hier een zee van ruimte ontstaan", zegt penning meester Ger Groenewegen van de stichting De Kerk in Klooster. Harde banken De herinrichting was nodig om het gebouw uit 1609 te behouden voor de toekomst en rendabel te maken, legt Groenewegen uit. De kerk was voorheen eigendom van de Protestantse gemeente Oost hoek en ging in 2018 over naar De Sommige mensen kwamen niet meer naar concerten vanwege de banken Kerk in Klooster. Door de vaste kerkbanken, die een groot deel van het oppervlak in beslag namen, kon de inrichting niet aangepast worden. Dat was bij veel evene menten onhandig. Bij bruiloften was de ruimte eigenlijk te krap om de receptie van de tuin naar het kerkje zelf te verplaatsen, bij slecht weer. ,,En bij de jaarlijkse winter- markt werden er oude deuren óp de banken gelegd, zodat mensen hun spullen daar op konden pre senteren." Voor concertpubliek waren de harde, houten banken verre van comfortabel: „Sommige mensen kwamen niet meer naar concerten vanwege de banken." De stichting wilde daarom een aantal kerkbanken weg halen. Dat deed in 2018 nogal wat stof op waaien bij verschillende partijen. De Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten maakte bezwaar bij het college van B en W in Hulst. De banken zijn namelijk historisch erfgoed. Ze dateren van omstreeks 1646 en horen bij het interieur van het kerkje, dat een Rijksmonument is. Er werd uit eindelijk een compromis bereikt. Acht van de twintig banken zijn blijven staan en niets is wegge gooid. ,,De verwijderde banken zijn opgeslagen door de gemeente Hulst." Nieuwe houten vloer De zes bestuursleden bleken over gouden handjes te beschikken. Ze deden bijna alles zelf, vertelt Groe- newegen. ,,We hadden ons goed voorbereid." Met een proef werd gekeken hoe de banken er het be ste uit konden worden gehaald. Dat bleek het best te gaan door de houten vloer tussen de bankele- menten door te zagen. ,,Op een week tijd waren ze eruit." Op die plek ligt nu een nieuwe houten vloer, waar stoelen met blauwe en rode bekleding op gezet kunnen worden in allerlei formaties. Ook is de verlichting vernieuwd en de geluidsinstallatie. Ger Groenewe- gen, Diana Suykerbuyk, Pieter Overduin en Bram van der Beek vormen momenteel het bestuur en willen vooruit met het kerkje. Groenewegen: ,,Het gebouw moet in beweging blijven." WALSOORDEN Een kade- wand in het noordwestelijke deel van de haven van Wals oorden staat op instorten. De gemeente Hulst heeft daarom besloten de weg die grenst aan de kadewand, per direct te sluiten. De gebreken zijn aan het licht gekomen tijdens een risico analyse van de gemeente Hulst. De onveilige wand be vindt zich tussen watersport vereniging d'Ouwe Haven en de hoek van scheepswerf De Klerk. De stalen balken van de damwand zijn er slecht aan toe, waardoor die niet stabiel en stevig genoeg is. Bovendien kampt de wand met grondver- lies door onderspoeling. In storting is daardoor een reëel gevaar. De haven is nu gedeel telijk afgesloten. Automobilis ten kunnen niet langs de kant van de kade rijden en worden omgeleid via de zeedijk. De bedrijven in het havengebied zijn wel bereikbaar. De ge meente overlegt over de ver dere aanpak met het Rijksvast goedbedrijf, de eigenaar van het Walsoordense havenge bied. De haven staat al langer op de nominatie om aangepakt te worden. De aanhouder wint, in Hoek weten ze daar alles van. Na jarenlang ge trek en gesleur gaan de drukke, on veilige Hoekseweg en de Koude- polderstraat aan de rand van het dorp op de schop. De Hoekseweg is de weg langs Hoek, tussen de N61 (Schoondijke- Hoek) en de Terneuzense sluizen. Het is een provinciale weg waar gewoonlijk een maximumsnel heid geldt van 80 kilometer per uur. Het dichtst bij de N61 is dit al verlaagd tot 60 kilometer. Dat ge beurt straks ook bij de bushalte van Hoek. Jarenlang heeft de dorpsraad Hoek daar met de steun van bewo ners op aangedrongen. De situatie op de Hoekseweg bij de bushalte is onveilig. Het snelheidsverschil tussen auto's op de hoofdweg en bussen die de bushalte in- of uitrij den, is te groot. Fietsers hebben er ook geen fatsoenlijke oversteek. Aanhouders winnen in Hoek. Bewoners klagen al lang over veel hardrijders Bushalte Begin april moet dat allemaal an ders zijn. H4A Infratechniek begint 2 maart met de aanpassing van de bushalte, de aanleg van een fiets- oversteek en van verhogingen in de Hoekseweg. Eén weghelft blijft steeds beschikbaar, behalve van 1 tot en met 3 april. De Hoekseweg is dan volledig dicht. Wegversmallingen Secretaris Kees Kuijper van de dorpsraad Hoek is blij dat de herin richting van de Hoekseweg 'einde lijk' begint. Zeker zo tevreden is hij erover dat de gemeente Terneuzen ook de Koudepolderstraat gaat aan pakken. Bewoners klagen al lang over veel hardrijders. De straat, een 30-kilometerzone, wordt echt zo ingericht met wegversmallingen en verhogingen. B en W van Terneu- zen willen daar 19.500 euro voor uittrekken. Voor het werk aan de Hoekseweg legde Terneuzen eerder al 165.000 euro opzij en de provin cie 65.000 euro. vrijdag 14 februari 2020 Herinrichting zorgt voor zee van ruimte Sophie Stockman Kloosterzande -Ger Groenewegen, Penningmeester Burgemeester Jan-Frans Mulder, Ger Groenewegen, Diana Suykerbuyk en Pieter Overduin (vlnr) van de stichting Kerk in Klooster de monstreerden de harde kerkbanken nog even. Nu is er meer keus, er zijn ook comfortabele stoelen. foto camile schelstraete Harmen van der Werf Hoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54