WIM HOFMAN De Mens een Machine ZEELAND 13 Julien Offray de la Mettrie leefde van 1709 tot 1751. Hij was een arts en filosoof en hij beweerde allerlei dingen die men goddeloos vond. Daarom moest hij uit zijn vaderland Frankrijk wegvluchten, maar hij kon in Nederland terecht om na tuurkunde te studeren in Leiden. Maar toen hij zijn boek Mens en Machine schreef, waarin hij stelde dat de mens niet wezenlijk ver schilde van een machine, zorgde dat ook hier voor veel ophef, vooral omdat hij beweerde dat de ziel niet te onderscheiden was van het lichaam. Hij vond het raadzaam weer zijn boeltje te pak ken, want in Holland zag men dat toen anders. De ziel was iets aparts. Zijn opvatting dat het menselijk lichaam een soort machine zou zijn, heeft later wel meer mensen op gedachten gebracht. Zo verge leek Sigmund Freud de mens wel met een stoommachine, die op zijn tijd stoom af moest blazen. Anderen zochten het meer in elektriciteit en hadden het over spanning en ontspanning. Laatst hoorde ik een vermoeid iemand zeggen dat zijn accu leeg was. Inmiddels schrikken wij niet meer als iemand de mens een ma chine noemt. En inderdaad: de mens lijkt er ook wel op. Allerlei onderdelen zijn te vervangen, er zijn stukken af te halen en aan te zetten. Organen zijn soms over te planten, de nieren bijvoorbeeld of zelfs het hart. Wel wonderlijk als je erover nadenkt. Aan het hart wordt nogal eens een bijzondere betekenis gegeven. Het zou de zetel zijn van de liefde, van hartstocht en haat en allerlei andere gevoelens. Je zou met je hele hart dingen kunnen doen en het zou zelfs van droefheid kun nen breken en je zou het kunnen weggeven en het zou in vuur en vlam kunnen staan. Je zou zelfs harten kunnen stelen. Maar in feite is het een orgaan dat, als het goed is, een leven lang ritmisch op de juiste regelmatige en aangepaste manier bloed rond pompt. Een zeer vernuftige pomp weliswaar, die zonder dat erbij nagedacht hoeft te worden zijn werk doet. Als het echter aan de midden stand ligt, is het hart de komende tijd vooral iets dat ons aanspoort om weer eens wat extra's te ko pen. De kerstverlichting was nog niet weg of er waren al weer licht gevende harten en hartvormige bonbondozen met daarin hartvor mige bonbons. En bijvoorbeeld teksten als: 'Ontdek onze heer lijke thee creaties om daarmee de Liefde te vieren.' En: 'Laat u ver leiden met superzachte Valen- tijns-lingerie.' En overal harten en hartjes. De harten die je in de winkels ziet, lijken niet veel op het echte menselijke hart, dat een spier en een bloedpomp is. Van aders en buizen zie je geen spoor. De har ten van de middenstanders zijn als het ware een eigen leven gaan leiden en ze hebben een geheel ei gen vorm gekregen. Er zijn men sen die zeggen dat ze nogal veel weg hebben van menselijke bil len. De wereld is maar zoals je hem bekijkt. het starten van een gerechtelijke procedure. Er zijn genoeg mondelinge en/of schriftelijke verklaringen te vin den die gebruikt kunnen worden. De ene overheid tegen de andere, nou en? De naam van het dossier is al bekend: mevrouw Visser vist achter het net. Advocaten ver enigt U! A. P. van Wijnen Goes Waterpark Mooie praatjes en plaatjes en een ieder trapt er met beide benen in. Tijdens de vele mooie woorden en verhalen over het Waterpark Veerse Meer (krant 5 februari) worden de nadelen van dit enorme park niet verteld. Veel mensen op de tribune werden dan ook enthousiast over de mooie plaatjes en praatjes die ten toon werden gesteld. Maar het al leen wederom vernieuwen van de oude camping De Witte Raaf kon niet, want dan was het eco nomisch niet haalbaar. Dit is een alledaags gezegde bij de nieuw op te zetten recreatieparken. Nade lige effecten hierbij zijn: aantas ting van het weidse landschap, inbeslagname van open weids ge bied voor vergroting camping de Kruitmolen, verhoging ver keersdruk, leefbaarheid omlig gende kernen en consequenties voor de start- en landingsbaan van vliegveld Midden-Zeeland. Stop deze grote ontwikkelingen en uitbreidingen van alle bebou wingen rond het Veerse Meer en plan dit recreatiepark op de plaats van de marinierskazerne. L. Beeke Scharendijke U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Marinierskazerne 19 Van de week las ik een bericht dat staatssecretaris Visser de nieuwe militaire radarpost bij Herwijnen laat bouwen. De plaatselijke be volking is daar fel op tegen, in verband met de te verwachten stijging van de al aanwezige HF- straling door die radarpost. Maar dat is voor deze dame geen enkel beletsel. Zij drukt haar mening door. Maar nu komt mijn vraag: de andere mogelijke vestigings plaats voor deze radarpost was toevallig Nieuw-Milligen? Zijn de Nederlandse militairen troetel beertjes? Hebben onze mariniers soms tegen die straling geprotes teerd en hebben ze (weer) hun zin doorgedrukt? Dit verklaart ook de fout van de Zeeuwse politiek. Je moet ergens fel tegen zijn, dan krijg je het in de maag gesplitst. Maar wil je het graag, dan gaat het je neus voor bij. W. S. M. Fakkeldij Biezelinge Marinierskazerne 20 Wat zou er gebeuren als de gete kende overeenkomst tussen rijk en provincie over de marinierska zerne wordt voorgelegd aan de Raad van State? In het verleden is dit al met succes toegepast bij mi lieuovereenkomsten met grote gevolgen voor het hele land. Nico Praat Aardenburg Marinierskazerne 21 Waarschijnlijk komt de mari nierskazerne niet naar Zeeland. De mariniers willen niet en de regering laat er haar oren naar hangen. Als dat zo is, moet als de minste consequentie zijn dat het korps zijn motto 'Quo Patet Or- bis', wat betekent 'zo wijd de we reld strekt', afgenomen wordt. Als verhuizing naar Zeeland al te ver gaat, zouden de mariniers beter het motto 'Eigen haard is goud waard' kunnen aannemen. Ook zou er eens heel goed geke ken moeten worden naar het be staansrecht van een duur korps 'zeesoldaten' dat zich niet aan zee wil vestigen. Als de zandgronden van het midden van ons land naar de mening van de mariniers de juiste plek zijn, dan kan het korps veel kosteneffectiever opgeheven worden en de taak aan uitste kende eenheden van de Konink lijke Landmacht, zoals het Korps Commandotroepen of de Lucht mobiele Brigade, toevertrouwd worden. Het nautische deel leren die mensen er zo bij. Ir. J. P. Loeff Veere Marinierskazerne 22 Na de laatste besprekingen met de Zeeuwse bestuurders blijkt eens te meer dat de beslissing al is genomen om de marinierska zerne niet te plaatsen aan de Zeeuwse kust. Aldus de roeptoe- terende woordvoerster van onze regering, mevrouw Barbara Vis ser derhalve. Eigenlijk wel vreemd dat kennelijk de tweede garnituur het pad moet effenen voor de hogere dames en heren. Alweer de strijd staken zou de volgende nederlaag zijn voor het bestuur van Zeeland. Mijn advies is met opgeheven hoofd de tegen aanval inzetten door middel van vrijdag 14 februari 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator De Zeeuwse delegatie staat de pers te woord na het overleg over de marinierskazerne dinsdag avond op het ministerie van Defensie in Den Haag. foto sem van der wal/anp lo"Xö

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41