Dwangsom voor Aan de Hand is opgeheven Zand uit Nieuwe Sluis 'gewoon' naar Knokke Politie roept op beelden van aanrijding te wissen 'Huis minder waard door angst' 8 ZEELAND MUZEEUM ZES WERKEN UIT COLLECTIE INDER RIEDEN Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen krijgt zes schilderijen uit de wereldberoemde collectie van Anthony Inder Rieden in bruikleen. De maritieme werken geven een fascinerend beeld van de Gouden Eeuw op het water. Eigenaresse Astrid Boot had dit nieuws vorige week al vernomen, toen inspecteurs het centrum in Scharendijke bezochten, maar toch komt de schriftelijke bevesti ging als een geschenk uit de he mel. ,,We zijn enorm opgelucht." Aan de Hand biedt al elf jaar on der meer logeeropvang aan kinde ren met een autismespectrum of een psychisch aanverwante stoor nis. Vier maanden geleden consta teerde de inspectie dat het cen trum niet voldoet aan alle normen voor verantwoorde jeugdhulp en goede zorg. Zo waren eigenaren en begeleiders onvoldoende toe gerust voor de complexe doel groep. De inspectie eiste dat de in stelling zijn zaken binnen zes we ken op orde had, anders zou een dwangsom volgen. Er mochten geen nieuwe cliënten meer wor den aangenomen. De problemen waren volgens eigenaresse Boot volledig herleid baar naar het personeelstekort waarmee de instelling plotseling geconfronteerd werd, waardoor papierwerk bleef liggen, maar er moest wel iets veranderen. En dat is ook gebeurd. Boot heeft niet al leen drie nieuwe, hoger gekwali- Het is veel beter dan het was ficeerde begeleiders aangenomen, maar ook een nieuwe directeur zodat zij zelf een stapje terug kon nemen. Want eigenlijk was het al lemaal te veel geworden. En nu is daar dan de verlossende brief: de inspectie concludeert dat Aan de Hand alle gevraagde ver beteringen heeft doorgevoerd. De dwangsom verdwijnt. Boot: ,,We zijn heel blij. Ook met de verbete ringen. Het is veel beter dan het was." Een deel van het zand dat bij Knokke-Heist wordt aangebracht, is zand dat vrijkomt bij graaf werkzaamheden voor de Nieuwe Sluis in Terneuzen. Het gaat om 2,9 miljoen kubieke meter. ,,We krijgen dit om niet", vertelt Steve Timmermans van het Vlaams Agentschap voor Maritieme Dienstverlening en Kust. ,,Dat is zo afgesproken bij de opdracht verlening voor de Nieuwe Sluis. Verwerking van het zand op land zou ook extra geld kosten." De 2,9 miljoen kubieke meter zal op de vooroever van het strand worden gestort als extra kustver dediging. Timmermans verwacht dat dit werk voor de zomer kan beginnen. Voorts zal 2,4 miljoen kubieke meter in zee gewonnen zand op het strand van Knokke- Heist worden gespoten, tussen de hoog- en laagwaterlijn. Maanden zullen daarmee gemoeid zijn. Luc Oggel Vlissingen Door de aanrijding, die gisteren bij Kapelle plaatsvond en waarbij een persoon om het leven kwam, was het treinverkeer tussen Goes en Kruiningen lange tijd ge stremd. De politie plaatste gistermiddag op meerdere sociale mediakana- len de oproep om niets met beel- den te doen: 'Vandaag met meer dere collega's aanwezig bij een in cident op het spoor. Als eerste proberen we de reizigers te be schermen voor de gruwelijke beelden, waarna het onderzoek kon beginnen naar de identiteit van het slachtoffer. Helaas vonden mensen in de trein het nodig om met hun mobiel alles te filmen. Bij deze wil ik deze mensen oproe pen de beelden niet te gebruiken en te wissen. Hoe zou je het zelf vinden als dit soort beelden van jouw familielid, vriend of be kende op het internet belanden', aldus de agenten in het bericht. 'Ga daar alsjeblieft respectvol mee om', besluiten ze. Vlissingen Het is een klapper van jewelste. Zes top stukken uit de col lectie i7e-eeuwse zeeschilderijen van Anthony Inder Rieden komen naar Zeeland. Het Zeeuws mari tiem muZEEum in Vlissingen krijgt de werken in langdurige bruikleen. Het gaat om werken van schilders als Jacob Bellevois en Andries van Eertvelt, die de Gouden Eeuw op het water in beeld brachten. Maandag wordt de komst van de schilderijen in het muZEEum aangekondigd. Tij dens die officiële presentatie zijn Michiel Inder Rieden - de jongste zoon van verzamelaar Anthony Inder Rieden - en burgemeester Bas van den Tillaar van Vlissingen aanwezig. De Inder Rieden-collectie be staat uit 67 schilderijen, bij elkaar goed voor een waarde van vele miljoenen. Momenteel is de hele verzameling te zien op de exposi tie In de ban van de zee in Museum Bredius in Den Haag. Volgens kenners gaat het om de grootste privé-verzameling van maritieme werken ter wereld. Anthony Inder Rieden heeft de collectie hangen in zijn stadspaleis in Londen. Bre- dius is het eerste museum dat de Ik krijg nu wat meer ruimte thuis en - eerlijk gezegd - zal ik de zes schilderijen niet missen verzameling aan het publiek mag tonen. Als de expositie in Den Haag zondag 22 maart de deuren sluit, gaan bijna alle schilderijen terug naar Londen. Twee werken waren al in lang durige bruikleen van de Gemal- degalerie in Berlijn, één van het Rembrandthuis in Amsterdam. Nieuw is dat er nu nog eens zes topwerken naar Vlissingen ver huizen. Het muZEEum wordt op die manier het museum dat het grootste aantal werken uit de In- der Rieden-collectie in bruikleen krijgt. Passie voor kunst Verzamelaar Anthony - Tony - In der Rieden (1940) is op dit mo ment op de Bahama's, waar hij kantoor houdt. Hij is fiscaal advi seur en manager en leidt er enkele hedgefondsen. In 1981 begon hij met het aanleggen van zijn collec tie. Kunsthandelaar John Hoog- Dat stelt technologiebedrijf Cal- casa, dat de ontwikkelingen op de woningmarkt nauwgezet volgt. Doordat er steeds vaker sprake is van extreme weersomstandighe den, neemt ook de angst voor een natuurramp toe. In Nederland gaat het vooral om overstromingen, aardbevingen en natuurbranden. Die angst zorgt er mogelijk voor dat woningen minder waard wor den. Volgens Calcasa kan het lande lijk in totaal om zo'n 200 miljard euro gaan. Dat komt vooral door de vrees voor overstromingen. Bijna drie kwart van de Nederlandse huizen is gebouwd in gebieden met kans Door steeds extremer weer, neemt ook de angst voor een natuurramp toe op overstromingen. Op dit moment is dat risico zo klein, dat het effect op de woningprijzen nog 'verwaar loosbaar' is, aldus Calcasa. Dit wordt anders als er door kli maatverandering daadwerkelijk lo kale overstromingen of bijna-over- stromingen ontstaan. Dan gaan ko pers een natuurramp als een reëel gevaar zien en laten zij dat meewe gen als ze zich ergens willen vesti gen. De prijzen komen daarmee onder druk te staan. Dat kan in grote delen van het land gaan spelen, constateert Cal- casa. Als rekening wordt gehouden met de dijkmaatregelen die tot 2050 op de planning staan, zijn de risico's het grootst in de Randstad en langs de grote rivieren. In Zeeland gaat het vooral om Schouwen-Duive- land, het noordoosten van Noord- Beveland en de omgeving van Tho- len-stad. Veluwe Aardbevingen vormen alleen een gevaar in Groningen, Limburg en het oosten van Brabant. Natuur- branden bij droogte en hitte zijn een mogelijke bedreiging voor de Veluwe. vrijdag 14 februari 2020 GO Het hoge woord is eruit: christe lijk begeleidingscentrum Aan de Hand in Scharendijke staat niet langer onder toezicht. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd heeft de dwangsom op geheven. Wendy Wagenmakers Scharendijke - Astrid Boot, eigenaresse Het strand en de kust vlak voor het strand bij Knokke-Heist wacht de grootste zandopspui- ting in veertig jaar; 5,3 miljoen kubieke meter. Stikstofuitstoot is daarbij geen spelbreker in Vlaanderen, zoals in Nederland waar het opspuiten van stran den voorlopig is uitgesteld. Harmen van der Werf Knokke-Heist De politie vraagt mensen die gisteren vanuit een trein die betrokken was bij een aanrij ding hebben gefilmd, die beel den van hun telefoon te wissen en niet op internet te zetten. Vlissingen krijgt topstukken uit de Gouden Eeuw Jan van Damme - Anthony Inder Rieden, kunstverzamelaar Angst voor overstromingen kan in de toekomst ook huizen in Zeeland minder waard maken. De prijsdaling kan oplopen tot 10 procent. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36