Massale steun voor behoud van sportpark Duinhelm Minder ratten omdat het goed gaat met roofdieren 7 HANDEL 'FROM SCRATCH' Het Zeeuwse Scratchkoor en - orkest voert de Messiah van Handel morgenavond voor de 21e keer op. Onder leiding van dezelfde dirigent. En toch klinkt deze uitvoering van het oratorium anders dan de twintig keer hiervoor. M eesterdirigent Jules van Hessen staat vanaf de eerste keer, 18 maart 2000, voor het gelegen heidsorkest en -koor in de Sint Ja cobskerk. Elk jaar spelen en zingen professionals en amateurs het ora torium Messiah van Georg Frie- drich Handel. Dit jaar zijn de be roepszangers sopraan Lauren Ar- mishaw, alt Carina Vinke, tenor Jean Léon Klostermann en bas Robbert Muuse van de partij. Ook de professionals hebben na tuurlijk lol in hun aandeel in het concert. De solopartijen zijn ten slotte voor hen. Maar voor veel amateur-zangers is deelname het jaarlijkse hoogtepunt. In prin cipe kan iedereen met enige muzi kale bagage zich aanmelden: so pranen, alten, tenoren en bassen. Ook bij het Scratch-orkest, be staande uit veertig beroepsmusici en vergevorderde amateurs, voert enthousiasme de boventoon. Wie is ingeloot, krijgt zijn of haar partituur opgestuurd om thuis te oefenen. Voor elke stem soort is een oefen-cd beschikbaar. Alle zangers en musici zijn dan ook al voorbereid als ze morgen ochtend naar de repetitiedag ko men. Een oratorium is een opera zonder decor, de verteller 'draagt' de handeling van het verhaal Hoe zit zo'n Scratch-dag in el kaar? Alle musici, solisten en koor zangers komen voor het eerst ge zamenlijk bij elkaar voor de gene- rale repetitie. Ze maken, voor zo ver ze niet eerder deelnamen, ken nis met maestro Jules van Hessen en de solisten. En vervolgens wordt een hele dag intensief en geconcentreerd geoefend. Dit vergt veel van de musici die tel kens delen van het oratorium moeten spelen. Londen Voordat Jules van Hessen twintig jaar geleden de eerste Scratch Mes siah in Vlissingen opvoerde, had hij al een Scratch verleden achter de rug. Hij haalde het idee van de Scratch Messiah uit Engeland toen hij met het Leids Studenten Koor daar op tournee was en werd uit genodigd om aan een 'Scratch' mee te doen. In Londen voerden in 1974 een orkest en koor voor de eerste keer 'from scratch' de Mes siah op. Orkest- en koorleden die elkaar daarvoor niet kenden, oe fenden een hele dag intensief sa men en gaven 's avonds een con cert. Intussen gebeurt dat op vele plaatsen. Founding father De deelname van het studenten koor was de directe aanleiding om een Scratch Messiah in Leiden op te zetten. Van Hessen leidde in Leiden elf keer het oratorium van Handel. De dirigent was meer dan organisator, hij selecteerde ook de solisten. Voor Nederland is van Hessen de 'founding father' van de Scratch Messiah, in Zeeland is dat de twee jaar geleden overleden Leo Visser. De Messiah is Handels beroemd- ste werk. Het oratorium werd bij de première in Dublin goed ont vangen, maar leverde een jaar later in Londen gemengde reacties op. De doorbraak kwam pas vanaf circa 1750 toen het religieuze werk in vele kerken en concertzalen werd uitgevoerd. Een oratorium is een opera zonder decor, de vertel ler 'draagt' de handeling van het verhaal. DOMBURG Het aantal ratten dat leeft in de Walcherse pol ders neemt af. Dat komt vooral omdat ze te maken hebben met steeds meer natuurlijke vijan den zoals roofvogels, reigers, marters en vossen. Zij komen steeds meer voor omdat er steeds minder rattengif wordt gebruikt waar deze dieren ook slachtoffer van worden, zo meldt het dagelijks bestuur van de gemeente Veere aan de frac tie van DTV. De politici horen her en der dat er meer ratten voorkomen en wilden weten wat de gemeente daaraan doet. Het dagelijks bestuur stelt de DTV'ers gerust en zegt dat de rattenbestrijding onder con trole is. ,,Er is geen probleem." Wel worden er nog steeds rat ten gevangen in en buiten de kernen. De meeste meldingen van ratten komen uit de oude stad Veere en het oude gedeelte van Domburg en Westkapelle. Dat komt vooral omdat daar oude rioolbuizen ondergronds liggen waar die dieren leven. Dat doen ze ook in oude gebou wen omdat die vaak niet muis- en ratdicht zijn. Het Veerse col lege wijst DTV erop dat dat geen probleem is van de laatste jaren maar van alle tijden. De verplaatsing van sportpark Duinhelm naar de zuidwestelijke rand van Oostkapelle is nog geen gelopen race. Dat zei wethouder Bert van Halderen gisteravond tij dens de Veerse gemeenteraad. Kort daarvoor bood voorzitter Marion van Stiphout van de dorpsraad Oostkapelle maar liefst 1475 hand tekeningen aan van volwassen in woners die vinden dat het sportpark niet mag verhuizen naar de weste lijke rand van het dorp. En daar naast ook nog eens vierhonderd handtekeningen van mensen uit andere plaatsen die dat ook vinden. ,,Zij vrezen allemaal dat door ver plaatsing van de voetbal- en tennis velden de ziel uit het dorp wordt ge sneden." Ze benadrukte dat het de ontmoetingsplek bij uitstek is in het dorp voor jong en oud. De gemeente overweegt verplaat sing om op die manier geld te kun nen verdienen voor nieuwbouw en renovatie van een aantal scholen, gymzalen en buurthuizen in de ge meente. Want het denkt dat het mo gelijk moet zijn om op Duinhelm woningbouw toe te staan, zowel ge wone woningen als recreatiewonin gen. Van Stiphout benadrukte dat inwoners niet zitten te wachten op nog meer vakantiewoningen. ,,Wel op woningen voor starters." Betrokkenheid Na overhandiging van de handteke ningen zei Van Halderen dat duide lijk is dat er een enorme betrokken heid is bij inwoners van Oostkapelle over de toekomst van het sportpark. ,,Het dagelijks bestuur van de ge meente Veere is niet doof voor die signalen." Volgens hem is nog niets besloten. ,,2020 is een onderzoeks- jaar. Wij willen samen met de in woners kijken wat wenselijk is en wat kan." Daarbij, zo benadrukte hij, wordt ook gekeken naar andere locaties. vrijdag 14 februari 2020 Messiah klinkt telkens anders Theo Rietveld Vlissingen De uitvoering van Handels oratorium Messiah vorig jaar in de Sint Jacobskerk. foto scratch De Scratch Messiah is morgen, nadat koor en orkest een dag hebben gerepeteerd, vanaf 19.30 uur te horen in de Sint Ja cobskerk in Vlissingen. Kaarten zijn te koop bij de winkels van Primera in Vlissingen, Middel burg en Arnemuiden en in boek handels 't Spui in Vlissingen en De Koperen Tuin in Goes. Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35