Ex-topman Rob Zomer cel in voor fraude ZEELAND 3 Zeeuwse Kamerleden houden zich buiten vuurlinie Theo Giele len." Op de vraag hoe Den Haag ze aankijkt tegen com pensatie voor Zeeland zegt ze: ,,Er is nog geen besluit gevallen. Dat wachten we af." VVD'er Van Gent brandt zijn vingers ook niet aan de kwes tie: ,,Het is vooral aan de Zeeuwse en Vlis- singse bestuurders om te bepalen hoe de relatie hersteld kan worden." Op de vraag of het niet aan het kabinet is Joba van den om die rela- In de koude oorlog tussen Zeeland en De fensie om de mari nierskazerne blijven de vier Zeeuwse Ka merleden in hun schuttersputje. ,,Waar zijn de Zeeuwse Ka merleden in het de bat?", vroeg da gelijks provin ciebestuurder Harry van der Maas (SGP) zich af in een bericht op Twit ter. Nu heeft Van der Maas makkelijk twee ten. Hij zit niet in een Kamer fractie die de regering steunt, en de Tweede Ka merleden An- dré Bosman en Tobias van Gent (beiden VVD), Joba van den Berg (CDA) en Rutger Schonis (D66) wel. In een sms-je laat Van den Berg weten het 'heel erg te vinden hoe dit proces is verlopen'. ,,Het is belangrijk dat er meer openheid en transparantie komt, zodat Zeeland weer vertrouwen krijgt om aan tafel te gaan. De staatssecretaris zal daarvoor alles op alles moeten zetten om het vertrouwen te herstel- tie te herstel len, omdat immers Defen sie het besluit de mariniers te verhuizen wil terug draaien, appt Van Gent: ,,Jazeker, en het is dan aan de Zeeu wen om te bepalen of dat voldoende is." Zijn partijgenoot en De fensie-specialist in de VVD-fractie Bosman sluit zich bij de woor den van Van Gent aan. D66'er Schonis kon gisteren geen com mentaar geven. Hij zit in de parlementaire ondervragingscom missie die deze en vol gende weken getuigen en deskundigen hoort om inzicht te krijgen in geldstromen naar moskeeën. Het Openbaar Ministerie eiste in hoger beroep een gevangenisstraf van achttien maanden (zes voor waardelijk). De belastingfraude hield verband met de wachtgeldre geling van Zomer. Zomer ontving het wachtgeld na dat hij in februari 2009 vertrok als directeur van het ziekenhuis. Hij kreeg daarna een nieuwe baan, maar gafvolgens de aanklager van het OM bijna vier jaar die inkomsten niet op. Dat, terwijl hij volgens de regels zijn nieuwe salaris had moeten verreke nen met zijn wachtgeld (dat betaald werd uit gelden voor de gezond heidszorg). Volgens het OM streek Zomer op die manier tussen de twee en drie ton op. Zomer werd inge huurd via een interim- en adviesbu reau. Valse documenten Eerder werd een 45-jarige man uit Arnhem veroordeeld, die Zomer als financieel adviseur behulpzaam was. Hij zette fiscale constructies op en stelde valse documenten op. Op papier was hij eigenaar, in werkelijk heid was Zomer grootaandeelhou- der, stelt het gerechtshof nu. Zomer had alles bedacht, Zomer was de man die opdrachten binnenhaalde en ook de man die de opdrachten uitvoerde. Ook de hoogte van de vergoedingen bepaalde Zomer zelf; zijn medeverdachte verstrekte al leen advies over fiscale aspecten. Het gerechtshof acht bewezen dat Zomer bij zijn belastingaangifte in 2010 en 2011 opzettelijk verzwegen heeft dat hij feitelijk eigenaar was. In het vonnis wordt onder meer ver wezen naar een geheimhoudings clausule en uitspraken van Zomer tegenover derden. Een en ander leidde tot een lager belastbaar inko men. Daardoor zou ook minder in komstenbelasting worden geheven. Zomers interim- en adviesbureau streek volgens het gerechtshof hon derdduizenden euro's op. De ex- topman hield echter vol dat slechts een klein deel van dit geld (40.000 De belastingfraude hield verband met de wachtgeldregeling van Rob Zomer euro per jaar) aan hem werd uitbe taald. Het ziekenhuis, dat ernstig be twijfelde of dit klopte, liet de zaak voor het Scheidsgerecht komen (een instantie die geschillen in de ge zondheidszorg buiten de rechter om afhandelt). Zomer 'bewees' zijn ge lijk daar met de valse documenten waarmee hij eerder de belasting dienst misleidde. Het ziekenhuis had geen andere keus dan de wacht geldregeling te hervatten. Inmiddels loopt een civiele procedure om het geld terug te vorderen. Zomer werd in maart 2018 door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis, waarvan zes voorwaardelijk. Zijn fi nancieel adviseur kreeg een gevan genisstraf van twee jaar, zes maan den voorwaardelijk. Zomer ging in beroep tegen zijn straf. Het OM ook. De rechter had nu eigenlijk de eer der opgelegde straf willen handha ven. Omdat de zaak in eerste in stantie pas na lange tijd voor de rechter is gekomen, is de voorwaar delijke straf met twee maanden verkort. vrijdag 14 februari 2020 durven niet. Jij wel? Beeld uit de imagocampagne van Superrebel voor Zeeland. foto superrebel Berg (CDA). Tobias van Gent (VVD). Oud-directeur van Ziekenhuis Walcheren Rob Zomer moet vier maanden de gevangenis in. De rechter veroordeelde hem in hoger beroep tot twaalf maan den, waarvan acht voorwaarde lijk, wegens valsheid in ge schrifte en belastingfraude. Ondine van der Vleuten Middelburg jEneco

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31