H O C 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV De dreun van het stoppen van De Wereld Draait Door klinkt nog hard door. Wat en wie neemt de plaats in van dit 'instituut' van de Nederlandse televisie? Is Herman van der Zandt inderdaad de droomkandidaat? Kenners zijn het eens. ,,Dit wordt een heel lastige klus." et is mooi. Het was ook mooi. En het is ook een beetje mooi geweest." Was gete kend Matthijs van Nieuwkerk. Als De Wereld Draait Door The voice of Holland zou zijn, was er woensdagavond op het moment van uit spreken een Delfts blauw tegeltje onderin beeld gezakt, met die spreuk er in sierlijke letters op geschreven. Maar De Wereld Draait Door is The Voice niet, dus bleef het bij het camerashot van Matthijs van Nieuwkerk met op de buurkruk tafelheer der tafel heren Marc-Marie Huijbregts. Al was het dan geen vrijdag, het kon natuurlijk niet anders op deze gedenkwaardige dag. Zoals het camerashot van de krukken ook net iets wijder was dan normaal, dus met camera's en opnameleider in beeld, om de kij ker een blik te gunnen op 'het gezin DWDD' dat Matthijs die ochtend had verteld dat niet alleen zqn wereld ging veranderen, maar de hunne even zeer. Toch nog even voor wie afgelopen 24 uur onder een steen heeft gelegen: Matthijs van Nieuwkerk stopt eind maart na vijftien jaar met De Wereld Draait Door. Dat betekent ook meteen het einde van het programma. Al komt er natuurlijk in sep tember gewoon een andere talkshow voor terug om 19.00 uur 's avonds die op veel fronten op DWDD zal lijken, zoals Opi op Pauw en Jinek lijkt, omdat de tv-kijkers dat nu eenmaal graag zien op dat tijdstip en de wereld ook na De Wereld Draait Door stoïcijns doordraait. Maar zo ver zijn we nu nog niet. Woensdag avond stond De Wereld even stil. Bij zichzelf, zoals dat komende weken geheid nog heel wat keren zal gebeuren. En dat mag als je tv-geschiedenis hebt geschreven. Alexander Klöpping (84ste keer te gast volgens de administratie van Matthijs) trapte af met een terugblik op vijftien jaar technische gadgets. Zoals er ooit een leven was zonder DWDD, was dat er ook zonder iPad, Snapchat, drones en VR-brillen. Er waren oude beelden van Matthijs die oh't en ah't omdat er een bladzijde wordt omgeslagen in een e-book - hilarisch maar ik werd er tegelijk zelf ook sentimenteel van. Waar blijft de tijd toch? Ondertussen speurde ik als rechtgeaarde ramptoerist de hele uitzending naar de emoties op het gezicht van Matthijs en in zijn stem. Hoorde ik nou een trilling bij zijn 'het is mooi geweest'-speech? Wat ik wél zeker weet is dat er een bevrijdende lach doorbrak toen Marc-Marie iedereen - Matthijs, de studio en de kijker incluis - terug op aarde zette met de nuchtere relativering dat 'er niemand dood is'. Die mocht ook best op een tegeltje. Kinderserie van Ragas Tweede seizoen After Life Iets met duo's?" Grap pend refereert Giel Bee- len aan talkshow Opi als de vraag wordt opge worpen hoe het zwarte gat na De Wereld Draait Door in te vullen. Ook na het vertrek van Eva Jinek was er voor de late avond paniek bij de NPO, maar is er met vijf talkshowduo's toch een alternatief gekomen. Waarom ook niet in de vooravond? ,,Moeilijk is die invulling zeker'', vervolgt de radio-deejay serieus, ,,maar als ik het dan vergelijk met ra dioprogramma's.... Frank Dane (die Edwin Evers opvolgde, red.) had ook grote schoenen te vullen, maar dat is ook gelukt. Dus uiteindelijk, hoe hard het ook klinkt, is iedereen wel vervangbaar, maar het is zo lastig. DWDD was een instituut." Wordt het quiz, soap of ge woon weer een talkshow? De NPO 'houdt alle opties open', maar alle kenners opteren voor de laatste als opvolger van DWDD. „Er blijft in de vooravond behoefte aan bijgepraat worden over de dag", stelt Ewart van der Horst van productiehuis PilotStudio, verantwoordelijk voor onder meer Ji nek. Hij was samen met Matthijs van Nieuwkerk de architect van De We reld Draait Door. ,,Het stoppen van DWDD is een prachtig eerbetoon van de omroep aan Matthijs. Het zou bijna raar zijn, potsierlijk zelfs, daar iemand anders neer te zetten. Ik zou nu echt met iets heel nieuws komen. ,,Het zou verstandig zijn daar dus Er blijft in de vooravond behoefte aan bijgepraat worden over de dag h 1 J X*:> X V Je kan het iemand niet aandoen om Matthijs op te volgen in elk geval een informerend en gevarieerd programma te bren gen. Een talkshow of een soort nieuwsachtig bulletin, dat is aan de NPO. Er zitten een paar uitstekende duo's bij Opi die Matthijs zouden kunnen opvolgen." Verstrooiing ,,Het is goed'', vervolgt Frits Barend, ,,dat de naam DWDD verdwijnt, want die was onlosmakelijk verbon den aan Matthijs. Maar je kunt wel een soortgelijk programma neerzet ten om zeven uur met een andere presentator. Dat heb je aan Op1 ge zien. Gebleken is dat op dat tijdstip behoefte is aan actualiteit, nieuws en verstrooiing. Mensen hebben net ge geten, de yuppen zitten met het bord op schoot. Iedereen wil nog even bij gepraat worden. Natuurlijk zal het op DWDD lijken, maar het lijkt toch al lemaal op elkaar?" „Het zal een moeilijke klus wor den", vindt ook voormalig Jak hals Erik Dijkstra, tegenwoordig talkshowhost van Opi op maan dag. „DWDD had een prachtig format, dus het zal moeilijk wor den, maar aan de andere kant ook weer spannend om nieuwe wegen in te slaan. Het is wel goed dat er iets nieuws komt. Iemand anders De We reld Draait Door laten presenteren, dat werkt niet. Dan word je altijd vergeleken met Matthijs en wordt het altijd minder.'' ,,Het is zeer verstandig dat ze zon der Matthijs stoppen met DWDD'', zegt voormalig SBS 6-programmadi- recteur Tina Nijkamp. ,,Al zal het qua kijkcijfers even pijn gaan doen. Je kan het iemand ook niet aandoen om Quote van de dag Dat is mijn eerste levensdoel TELEVISIE vrijdag 14 februari 2020 PC eaete Acteur Bastiaan Ragas schrijft voor de NPO een nieuwe kin derserie. Het wordt een 'soort Q&Q- en De Ze- vensprong-ach- tige whodunit, maar dan voor kinderen'. Ragas gaat uit van een waar- gebeurd ver haal. NETFLIX De tweede reeks van de populaire Net- flix-serie After Life, geschre ven en bedacht door Ricky Gervais, is vanaf 24 april te zien. Dat heeft de streamingdienst gisteren be kendgemaakt op Twitter. ■u Wie springt er in het zwarte van DWDD? Gudo Tienhooven Dennis Jansen - Ewart van der Horst - Tina Nijkamp - Zangeres Davina Michelle zegt in Beau Monde dat ze is gemaakt voor het moederschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24