Velthuizen is bij Telstar gelukkig snel revaliderende Memphis 21 finale beker na nipte zege op sc Heerenveen op 0-2 gekeerd zag worden door keeper Filip Bednarek. Invaller Ru- nar Espejord had namens Heeren veen de gelijkmaker op de schoen, maar de Noor raakte van dichtbij de lat. Advocaat bracht in de spannende slotfase Sam Larsson en Oguzhan Özyakup voor Nicolai J0rgensen en Orkun Kökcü. De Rotterdammers hielden stand en mogen blijven ho pen dat de KNVB-beker voor de veertiende keer in de prijzenkast zal verdwijnen. Dat zou meteen het gedroomde, rechtstreekse ticket voor de groeps- fase van de Europa League opleve ren. Nik Kok Velsen-Zuid Toen doelman Piet Velthuizen in zijn hoogtijdagen in de Oranje selectie zat met Wesley Sneijder en Robin van Persie, dacht hij nog dat Telstar 'een soort Spa kenburg' was. ,,Met veel vis. Ik moest aan vis denken. Ja, ik dacht dat dat hier veel wordt verkocht. Klopt dat eigenlijk?'' Naast hem knikt 'Mister Tel star' Frank Korpershoek, bezig aan zijn veertiende seizoen bij de club. De setting is wat vreemd. In de grote ruimte waar tijdens wedstrijden van Telstar bitter ballen worden gegeten en bier wordt gedronken, ligt nu de nieuwe doelman van de club op een massagetafel. De voet van Velthuizen wordt stevig onder handen genomen door de ver zorger van de club. Die voet, dat is nauwelijks een probleem, vol gens de doelman. ,,Hoe heet het ook alweer waar ik last van heb? Oh ja, een pees. Waarschijnlijk door het kunstgras.'' Velthuizen dacht in zijn hoogtijdagen dat Telstar 'soort Spakenburg' was Die ondergrond is zo'n beetje het enige waar hij nog aan moet wennen bij Telstar. Voor de rest gaat het hier toch vooral over voetbal en dat is fijn. „Gewoon over het spelletje praten met mensen die daar verstand van hebben'', zegt Velthuizen. ,,Ook over tactiek. Voetbaldingetjes ook en gezellige voetbalhumor." Het had niet veel gescheeld of Velthuizen had in het vliegtuig naar Manilla gezeten, in plaats van op deze mobiele behandelta- fel in het Rabobank IJmond Sta- dion. ,,Maar ik heb nee gezegd te gen de Filipijnen. Een mooi land misschien, maar mijn kindjes moeten naar school. En dan moet ik een jaar daarheen? Toen belde Andries (Jonker, trainer van Tel star, red.). En die kende ik nog.'' Velthuizen, die vorig seizoen niet aan spelen toekwam bij AZ, was zijn trainingen in de sport school inmiddels wel zo'n beetje zat. En dus rijdt de oud-doelman van Vitesse, Hércules Alicante, Hapoel Haifa en Omonia Nicosia nu elke ochtend 145 kilometer van Malden (bij Nijmegen) naar Velsen. Andries Jonker vindt dat ei genlijk alleen maar heel mooi: ,,Ik ken Piet nog van Oranje on der 15. Toen was het al een eigen zinnige jongen. En het is nog steeds een spontante vent. Dit wat hij nu doet, is ook heel spon taan. Elke dag zo'n stuk heen en weer rijden, dan moet je wel echt van het spelletje houden. Hij weet namelijk ook dat de tonnen hier niet klaarliggen voor hem. En volgend jaar ook niet.'' Maar geld maakt niet meer uit voor Velthuizen. ,,Ik heb het god zijdank gewoon goed, dus daar hoef ik het niet meer voor te doen. Want eigenlijk is het niet te doen, een salaris hier als je een gezin hebt met drie kinderen. Ik ben het al kwijt aan de afstand die ik elke dag moet rijden.'' Voor Oranje en Koeman is Mem phis een sleutelspeler richting het EK. Tegelijk zijn er de gezondheids risico's. Voor een gescheurde kruis band staat doorgaans een revalida tie van negen maanden. Memphis vertrouwt op de Italiaanse profes sor Pier Paolo Mariani, die onder andere Francesco Totti en Alessan- dro Nesta klaarstoomde voor het WK van 2006. Toch blijft de positie van de KNVB in alle gevallen een lastige. W De KNVB wil waken voor een scenario zoals met Arjen Robben in 2010 Olympique Lyon betaalt het salaris van de voetballer; de Franse club wil Memphis bovenal fit terug voor het nieuwe seizoen 2020/21, zijn laatste jaar onder zijn huidige con tract. De FIFA en de UEFA keren sinds 2018 weliswaar verzekerings geld uit als een voetballer gebles seerd raakt bij zijn nationale ploeg, maar in de ogen van veel clubs is dat nog veel te weinig. Lyon en de KNVB staan toch al op gespannen voet. De Franse club re ageerde in november al woedend toen Memphis geblesseerd raakte in de interland tegen Estland. In de weken daarvoor ontbrak de voet baller bij zijn club vanwege ham stringklachten. Memphis drong er mede zelf op aan om in Estland ge- woon te spelen, tot ergernis van zijn trainer Rudi Garcia. Als Memphis het EK wil halen, zal hij al in mei spelritme op moe ten doen. De kans dat Lyon hem die wedstrijden in de slotfase van het seizoen wil bieden, met alle risico's van dien, is klein. Speelt de voetbal ler vervolgens wél oefeninterlands met het Nederlands elftal, dan dreigt er acuut een belangencon flict tussen club en bond. Vooralsnog houden Koeman en de bondsdirectie zich op de vlakte, vanuit de gedachte dat het EK nog vier maanden weg is. Pas over ruim een maand speelt Oranje weer zijn eerste interlands, vriendschappe lijk tegen de Verenigde Staten en Spanje. vrijdag 14 februari 2020 GO Piet Velthuizen (33) beproeft zijn voetbalgeluk bij Telstar. Al leen in de sportschool, dat was ook niet alles, zegt de man die ooit nog voor Oranje keepte. ,,Ik wil gewoon weer praten over het spelletje.'' mm* r 1 •u Piet Velthuizen op de trai ning van Telstar. foto olaf kraak Voor Oranje is Memphis een sleutelspeler richting het EK. Zijn club Lyon volgt zijn revalidatie argwanend. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21