Elysium ECONOMIE 17 EU zet in op hogere begroting, maar Nederland wil hand op de knip houden De Europese Unie maakt zich op voor een clash over de nieuwe begroting. Nederland laat zich van zijn zuinigste kant zien, tot onbegrip van veel andere lidstaten. Voor premier Mark Rutte staat er behalve belastinggeld ook prestige op het spel. ^ELYjlUM van PZC I vrijdag 14 februari 2020 Laurens Kok Brussel De telefoon van minister-presi dent Mark Rutte staat dezer dagen roodgloeiend. Vandaag laat hij zelfs de ministerraad schieten om bij de Franse president Emmanuel Macron aan te schuiven voor een werklunch. En Rutte is niet de enige regeringsleider die in de aanloop naar de Europese Top van volgende week de stemming bij collega's peilt. De onderhandelin gen over een nieuwe Europese meerjarenbegroting zorgen voor diplomatiek spitsuur. De EU-lidstaten moeten het eens worden over het bedrag dat de Unie tussen 2021 en 2027 mag uitgeven aan onder meer land bouwsubsidies, regionale ontwik keling en innovatie. Al in 2018 heeft de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, een voorstel neergelegd. Daarin staat dat de Europese uitgaven stijgen naar bijna 1280 miljard euro, ver spreid over zeven jaar. Ter vergelij king: in 2013 werd uiteindelijk af gesproken dat de EU in de zeven jaar die zouden volgen 960 miljard euro mocht uitgeven. Dat het bedrag nu hoger is, komt volgens de Commissie grotendeels doordat het budget meegroeit met prijsstijgingen en de omvang van de Europese economie. Tegelijker tijd loopt het budget op, doordat het Verenigd Koninkrijk uit de EU is gestapt en doordat Europa extra wil investeren in bijvoorbeeld digitalisering, de klimaataanpak en controle van de Europese bui tengrenzen. Met die prioriteiten is Neder land het wel eens, maar de stijging van de totale EU-begroting is Nederland te gortig. En ook de Ne derlandse bijdrage die jaarlijks wordt verlangd, jaagt Den Haag in de gordijnen. Nederland wil per se vasthou den aan de spelregel dat de Euro pese begroting ten hoogste 1 pro cent van het bruto nationaal inko men (BNI) bedraagt, ofwel de som van wat alle EU-landen (zonder het Verenigd Koninkrijk) met el kaar verdienen. In dat geval zou de EU-begroting 130 miljard euro minder mogen groeien dan de Eu ropese Commissie voorstelt. Daar naast verzet Nederland zich tegen de beëindiging van de korting die het als nettobetaler nu kreeg op de contributie aan de EU. De Commissie wil van die uit zonderingen af nu de Britten de Unie hebben verlaten en daarmee ook de moeder aller kortingen, be ter bekend als de 'rebate', van tafel is. Zij stelt dat Nederland zich ten onrechte blindstaart op zijn posi- De Europese Commissie wil de begroting laten stijgen naar 1280 miljard euro, verspreid over zeven jaar. tie als nettobetaler. Het klopt dat Nederland nog altijd meer aan de Unie afdraagt dan het terugkrijgt, maar het profijt dat ons land heeft van de Europese interne markt is vele malen groter, stelt directeur- generaal begroting Gert Jan Koop man, nota bene een Nederlander. Rutte kijkt echter vooral naar het prijskaartje. Als de Commissie haar zin krijgt, is Nederland vanaf 2026 op jaarbasis bijna 3 miljard euro extra kwijt aan 'Brussel'. Dat is ongeveer een kwart van de uit gaven aan het basisonderwijs. Onheil Om dit onheil af te wenden heeft de premier samenwerking gezocht met Zweden, Denemarken en Oostenrijk, ook nettobetalers die hun korting zouden verliezen. Deze 'vrekkige vier' eisen dat de EU-begroting niet hoger wordt dan 1 procent van het BNI. Tegelijkertijd hebben zestien vooral Oost- en Zuid-Europese landen zich verzameld die netto ontvanger zijn. Zij verzetten zich tegen lagere budgetten voor land bouw en regionale ontwikkeling. Zij willen juist meer geld. Tegelijkertijd speelt beeldvor ming een rol. Met eurokritische partijen als PVV en FvD in zijn nek in een jaar voor de verkiezin gen heeft Rutte behalve centen ook prestige te verliezen. Het móet een strijd zijn. De woorden die Rutte vorige week uitsprak, zou den daarom weleens profetisch kunnen zijn: ,,Wij hebben geen haast." Pure ontspanning Vlak bij Den Haag en Rotterdam, midden in de natuur van Bleiswijk vind je het sfeervolle wellnessresort Elysium. De diversiteit aan faciliteiten en sferen is verbluffend. Dwaal van tropische watervallen ontspannen naar Arabische sferen in de Turkse Hamam en via de Finse kelo-sauna naar één van de restaurants. Neem een duik in het sprookjesachtige binnenbad of ontspan in de jetstreambaden. Let op: Tickets zijn nog te koop t/m 20 februari 2020 Bestel tickets op pzc.nl/elysium M Premier Mark Rutte wil niet jaarlijks 3 miljard euro meer aan Brussel kwijt zijn. Omdat je het verdient! PC 'Vrekkige' Rutte gaat er hard in *0p vrijdag, zaterdag, zondag en badkledingdag geldt een toeslag van €5,25 p.p. (te voldoen aan het resort), Tickets zijn geldig voor een aankomst t/m 30 juni 2020. Online reserveren is verplicht o.b.v. beschikbaarheid. Bekijk de algemene voorwaarden online, FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17