0) \^m Cosun: prijs voor bieten kan dit jaar omhoog L 16 ECONOMIE Kort FlixBus ook naar Marokko FlixBus gaat zijn dienstregeling uitbreiden naar Marokko. Binnenkort kunnen al spot goedkope busritten worden geboekt naar het Noord-Afrikaanse land vanuit diverse Franse steden. De langeafstandsvervoerder, die eerder rivaal Eurolines overnam, wil ook op binnenlandse trajecten in het Verenigd Koninkrijk en Portugal gaan rijden. Door de uitbreidingen timmert FlixBus op vier con tinenten aan de weg, benadrukt het bedrijf zelf. In 2018 werd een gang naar de Ver enigde Staten gemaakt en vorig jaar ging het bedrijf naar Turkije. FlixBus is al bezig met het zoeken naar nieuwe markten in Zuid- Amerika en Azië, maar hierover kan nog niets concreets worden gemeld. Rabobank op vingers getikt Rabobank heeft 2 miljoen euro aan boetes gekregen voor het negeren van Europese be- loningsregels. Volgens toezichthouder De Nederlandsche Bank (DNB) is de grootbank een paar jaar terug bij diverse bonussen de fout ingegaan. Over 2014 werd aan drie me dewerkers een te hoge variabele beloning uitgekeerd. Daarnaast werd een bonus aan 125 medewerkers te vroeg uitbetaald, aange zien het extraatje over meerdere jaren uitge smeerd had moeten worden. Diezelfde 125 medewerkers en nog vijf anderen werden bovendien volledig in contanten beloond, terwijl dat niet had gemogen. Rabobank zal niet in beroep gaan tegen de straf. Bloemensector redelijk tevreden over Valentijnsdag De bloemensector heeft goede zaken gedaan in aanloop naar Valentijnsdag. Tot die con clusie komen de brancheorganisatie VGB en het onderzoeksbureau Floridata op basis van nieuwe cijfers. Toch zullen er geen re cords worden gevestigd. Door slechte weersomstandigheden in Kenia liep de pro ductie van rozen achter en was de kwaliteit van de bloemen minder, aldus een woord voerder: „Hierdoor zijn de prijzen fors hoger en is het moeilijk om marges te behalen.'' NN Group RELX DSM Aegon 'De hypotheekrente is naar een his torisch laag percentage gezakt', viel de afgelopen jaren vaak te lezen in de media. Maar een tienjarige hypo theek afsluiten met een rente onder de 1 procent, was tot gisteren niet mogelijk. NIBC heeft de primeur: daar kan een huizenkoper een hypotheek voor tien jaar afsluiten tegen 0,99 procent. Martin Hagendoorn van de Hypotheekshop begrijpt de sym boliek van de renteverlaging, maar verrast is hij helemaal niet. ,,De rente is al heel lang heel laag. Dus deze 'kleine' daling komt nou ook weer niet als een verrassing. We za ten al lange tijd tegen die 1 procent aan. Als het nu niet was gebeurd, was het wel morgen of volgende week geweest.'' Hagendoorn ver wacht dat andere aanbieders van hypotheken met een Nationale Hypotheekgarantie (NHG) snel zullen volgen. Hans André de La Porte van de Vereniging Eigen Huis (VEH), is ook niet van zijn stoel gevallen van verbazing. Voor de vastgelopen wo ningmarkt heeft de symbolische verlaging nauwelijks gevolgen. ,,Een lage rente kan helpen bij de woonlasten, maar helpt mensen niet aan een huis'', zegt de voorman van de VEH. Woonlasten ,,Je kunt een hypotheek met lage rente afsluiten. Dat kan schelen in de woonlasten. Maar je moet wel een huis vinden. Vanwege de krapte op de woningmarkt - met name huizen rond de 3 a 4 ton zijn schaars - is de zoektocht nog net zo lastig.'' De VEH-voorman voegt er aan toe dat de laatste daling van de rente, die leidde tot het percentage van 0,99 procent, maar een piep klein stapje was. ,,Dit was echt een daling achter de komma. Bij grote dalingen, dus als er een heel pro cent van af zou gaan, dan zie je veel duidelijker effecten. De berekening die een hypotheekadviseur een jaar geleden maakte op basis van iemands inkomen, was al gebaseerd op een lage rente die net iets boven de 1 procent zat. Voor het vlot trekken van de wo ningmarkt is de verlaging tot 0,99 procent van nul en generlei waarde, zeggen alle woningmarktdeskun digen in koor. Sterker nog: een superlage rente kan de woning markt weleens frustreren. Hoe lager de rente, des te meer mensen er op een woning zullen reageren en bieden, en zelfs overbieden. De la Porte: ,,We kunnen ons wel rijk rekenen met een ultralage Als het nu niet was gebeurd, was het wel morgen of volgende week geweest rente, maar er komt geen woning bij. Die worden dus alleen maar duurder, en met name voor starters steeds onbereikbaarder. De hypo theek is het probleem niet meer. Er zijn gewoon niet zoveel betaalbare woningen. En als die er al wel zijn, is er meteen zoveel belangstelling - ook vanuit de huursector - dat mensen keihard tegen elkaar op gaan bieden. En dan schiet de hui zenprijs alsnog verder omhoog.'' Ook Hagendoorn spreekt van een 'oplaaiend effect' van de lage hypo theekrente op de prijzen van de woningen. ,,Er is een grote schaarste aan huizen op dit mo ment. Dat is bepalend voor het stij gen van de huizenprijzen.'' Voor een verbouwing van het huis is de superlage rente wel weer gunstig. Daar valt nu tegen een lage rente een lening voor af te sluiten. Dat is wat veel mensen al doen. Ook sluiten steeds meer mensen hun (oude) hypotheek over, blijkt uit eerder onderzoek van de TU Delft. Oversluiten betekent het omzetten, of wijzigen van een be staande hypotheek. Het oversluiten van een hypotheek gaat gepaard met een boete van de bank, maar huizenbezitters nemen die voor lief als ze er door de lage rente financi eel toch op vooruitgaan. Twintig jaar Lange rentevaste periodes van twintig en dertig jaar zijn momen teel erg populair door de lage rente. Drie op de vier huizenkopers zetten de hypotheekrente voor een peri ode van twintig jaar of langer vast, aldus de Hypotheker eind vorig jaar. Nog geen vijf jaar geleden liet slechts een kwart van alle kopers de rente voor twintig jaar vastzetten. Een rentevaste periode van dertig jaar had de voorkeur bij 24 procent van de huizenkopers. BREDA Voedingsmiddelencon cern Cosun, het bedrijf achter Suiker Unie en Aviko, heeft goed nieuws voor de boeren: dit jaar kan een hogere prijs voor de bie ten worden betaald. De resulta ten zijn afgelopen jaar verbeterd, terwijl de omzet stabiel bleef op zo'n 2 miljard euro. Suiker Unie kampte vorig jaar met lage suikerprijzen en lagere volumes. Maar door een tegen vallende bietenoogst liepen de prijzen eind vorig jaar weer op. De suikerproducent rekent erop komend jaar winstgevend te zijn. Aardappeldivisie Aviko kende verder een sterk jaar, met het hoogste bedrijfsresultaat ooit. Dat is mede te danken aan de magere oogst in 2018, waardoor de verkoopprijzen in 2019 hoog lagen. Aviko deed ook goede za ken als gevolg van de wereldwijd groeiende vraag naar diepvries friet en aardappelproducten. Cosun-onderdelen Sensus en Duynie boekten ook een hogere omzet. Maar het concern noemt het resultaat van SVZ, dat fruit en groenten verwerkt tot sap, puree en concentraat, teleurstel- lend. De oogsten vielen tegen, waardoor SVZ te maken kreeg met hogere inkoopprijzen, ter wijl prijzen op de verkoopmarkt juist achterbleven. vrijdag 14 februari 2020 STRAKS OP VIER CONTINENTEN ACTIEF BELONINGSREGELS GESCHONDEN PRIJZEN FORS HOGER O GO Hypotheekrente De verzekeraar was de grote winnaar op de Amsterdamse beurs. De informatie leverancier won na het behalen van een record omzet vorig jaar. UK Het speciaal- chemieconcern opende de boe ken gisteren. De grote concur rent van NN Group sloot de rij in de AEX. o duikt onder de 1 procentgrens Het is gebeurd: de hypotheek- rentegrens van 1 procent is doorbroken. De Haagse zaken bank NIBC slechtte die tot voor kort ondenkbare barrière. Marie-Louise Hoogendoorn Rotterdam - Martin Hagendoorn, Hypotheekshop Suiker Unie rekent weer op winst. FOTO PETER VAN TRIJEN - v'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16