II NIEUWS 15 Gletsjer over zeventig jaar verdwenen als het toerisme niet wordt ingeperkt Het ijs op de Mont Blanc smelt razendsnel en toeristen lopen de berg plat. Maar dat gaat veranderen. De Franse president Emmanuel Macron gaat de hoogste berg van Europa beschermen. 'milieuagenten' de straat op sturen. Die kunnen mensen bekeuren als ze illegaal afval achterlaten. Elk Frans departement krijgt 15 tot 25 van deze 'groene agenten'. Kort voor zijn bezoek aan de Mont Blanc kondigde de president ook al aan dat er meer natuurparken komen in Frankrijk. En mensen die aan een 'risicokust' wonen, wegens afbrok- kelings- of overstromingsgevaar, krijgen hulp bij verhuizing. Volgens schattingen staan er in 250 Franse gemeenten maximaal 50.000 huizen in risicogebied aan zee. Er komen strengere regels, we moeten mensen duidelijk maken dat niet alles altijd maar mag Macron kreeg de afgelopen jaren vaak de kritiek dat hij te weinig doet voor milieu en klimaat. Zijn popu laire klimaatminister Nicolas Hulot stapte in 2018 al op uit onvrede. Vorig jaar constateerde Macrons eigen Hoge Raad voor het Klimaat: ,,Van 2015 tot 2018 daalde de uitstoot van CO2-gassen met 1,1 procent per jaar. Dat is bijna de helft van de officiële doelstelling (1,9 procent).'' Dat Macron nu een groene draai maakt, heeft ook electorale redenen. Volgende maand zijn in Frankrijk gemeenteraadsverkiezingen. De partij van Macron staat er in de peilingen slecht voor, terwijl de Franse Groenen (de EELV) het juist opvallend goed doen. De Franse president Emmanuel Macron begaf zich gisteren op glad ijs. Hij bezocht de grootste gletsjer van Frankrijk, de Mer de Glace, bij de Mont Blanc in de Franse Alpen. Een indrukwekkende, 13 kilometer lange mastodont van ijs. Toeristen staan er massaal in de rij om de beroemde ijsgrot te bezoeken. En ze laten afval achter. Jaarlijks verzamelen vrijwilligers van Opéra- tion Montagne Responsable op de Mont Blanc 2 a 3 ton aan vuilnis van bezoekers. De gletsjer smelt in sneltreinvaart: ruim 6 meter per jaar. Als de opwar ming van de aarde doorzet, is de gletsjer over dertig jaar zo'n 80 pro cent van zijn oppervlakte kwijt. In het ergste geval is hij over zeventig jaar compleet verdwenen, conclu deerden wetenschappers van de Universiteit van Grenoble vorig jaar. ,,Als de Mont Blanc straks de Mont Blanc niet meer is, dan is het einde verhaal'', aldus Macron. ,,Dan komen er helemaal geen bezoekers meer. Dus er moeten strengere regels ko men, er moeten verboden komen.'' De Franse president maakt van de 4800 meter hoge Mont Blanc 'beschermd natuurgebied'. Op die manier kan veel strenger worden gecontroleerd hoeveel mensen op welke momenten de berg op mogen. ,,Nu zijn er alleen maar strenge regels voor bebouwing. Verder kan elke malloot desnoods met een bad kuip op zijn rug de Mont Blanc be klimmen, als hij daar zin in heeft'', aldus burgemeester Jean-Marc Peil- lex van Saint-Gervais, aan de voet van de berg. Roeimachine Vorig jaar september beklom een Brit de Mont Blanc met een roeima- chine op zijn rug. Toen dat toch wel erg zwaar bleek, liet hij het apparaat op ruim 4000 meter hoogte achter. Kort daarvoor landden twee Zwit sers illegaal met een vliegtuigje op de berg, om de laatste honderden meters naar de top te voet af te leggen. Dat gaat veranderen. De toegangswegen worden voortaan beter gecontroleerd. Agenten zullen meer patrouilles uitvoeren. En delen straks meer en hogere boetes uit. ,,We moeten mensen duidelijk maken dat niet alles altijd maar mag'', aldus Macron gisteren. De president presenteerde ook het nieuwe Franse Bureau voor de Biodiversiteit. Dat overheids orgaan, met een jaarbudget van 423 miljoen euro, gaat onder meer vrijdag 14 februari 2020 Agenten gaan de Mont Blanc bewaken S-'T- De Mer de Glace honderd jaar geleden en nu. Op de fo tomontage is duidelijk te zien hoe de gletsjer is gekrompen. M President Emmanuel Ma cron kondigde maatregelen aan om het verval van de Mont Blanc in te perken. Dagelijks staan lange rijen voor de ijsgrot. Toeristen laten veel afval achter. foto's eth/keiran baxter, reu ters, AFP CHAMONIX -Emmanuel Macron Frank Renout Chamonix Kijk op de site bij /video Macron: „Klimaatveran dering wordt de strijd van de eeuw.'' FRANKRIJK' Chamomxl ÏTALIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15