NIEUWS 13 avond wordt de patstelling compleet En PiS-leider Kaczynski zal het zeker hebben gewaardeerd. Hij noemde het Hof eerder niets voor niets 'het bas tion van alles wat er mis is in Polen'. Dat was eind 2015. Nu is het dik vier jaar later. De meer dan 10.000 Poolse rechters hebben een zeer tur bulente periode doorgemaakt, en het eind is nog zeker niet in zicht. De PiS laat geen kans onbenut om de rech terlijke macht zwart te maken. In de staatsmedia, maar ook gewoon op straat, wordt openlijk actiegevoerd tegen prominente rechters die kritiek hebben op wat er gaande is. Dit is in essentie waar de rechters bang voor zijn: als de regering haar eigen rechters kan benoemen, dan is Polen op weg naar een dictatuur. In een normaal functionerende demo cratie moeten de regering (de uitvoe rende macht), het parlement (wetge vende macht) en de rechters en offi cieren van justitie (de rechterlijke macht) onafhankelijk van elkaar kunnen opereren én elkaar kunnen controleren. Als alles in één hand komt, en daar is de PiS volgens de rechters mee bezig, dan is het klaar met de democratie. ,,In 2017 begon er een grote bill boardcampagne'', zegt Mazur. „Gefi nancierd door een stichting die geld krijgt van staatsbedrijven. Rechters worden beschuldigd van corruptie, van communisme, van landverraad. Of we worden weggezet als geestes ziek. Een collega van me zei het ooit zo: dit is het ene onderdeel van de staat dat actievoert tegen een ander onderdeel. Dat hadden zelfs Monty Python of George Orwell niet kun nen bedenken.'' Vorige week nog prijkte Malgorzata Gersdorf, de president van het Hoog gerechtshof, op de cover van de Ga- zeta Polska. Zij is ook doelwit van PiS-hervormingen, net als de recht bank die zij voorzit (de hoogste van het land). De kop luidde: 'Moet Gers dorf de gevangenis in?' Onderkop: 'De voorzitter van het Hooggerechts hof deinst er niet voor terug de rechtsstaat te vernietigen, terwijl ze zegt die te verdedigen'. Zwarte schapen Ook Dorota Zabludowska, een straf rechter uit de noordelijke havenstad Gdansk, kan zo een voorbeeld noe men van intimidatie door de over heid. ,,Drie weken geleden hield pre sident Duda een toespraak in een bierhal. Hij noemde de rechters slechte burgers en zwarte schapen. En toen riep hij de mijnwerkers op om het Poolse huis schoon te vegen, zoals hij het noemde.'' Het doet haar pijn, zegt ze. Want ze beschouwt zichzelf als een patriot, als iemand die het allerbeste voor heeft met haar land. Zij denkt vaak terug aan de zomer van 2017, toen de PiS zijn pijlen richtte op het Hooggerechtshof van Gersdorf. De regering voerde toen een wet door die alle rechters van dat hof met pensioen stuurde, behalve een paar die zij zelf had aangewezen. ,,Ineens waren we aan het demon streren! Stonden we met kaarsen in onze hand als een ketting rond onze rechtbank. Absurd! Dit hoort niet voor een rechter, maar we moesten iets doen.'' Het zijn enorme protesten, die acht dagen aanhouden. In meer dan drie honderd steden, groot en klein, gaan in totaal twee miljoen mensen de straat op. De regering, geschrokken door het burgerlijk lawaai en de in ternationale kritiek, past de wet schielijk aan: ze verlaagt de pensi oengerechtigde leeftijd van rechters van 70 naar 65 jaar. Daardoor moet 40 procent op korte termijn vertrekken, onder wie Malgorzata Gersdorf. Haar pensioen is nu voorzien voor eind april. De vervangers, aangedragen door de PiS, staan al klaar. Mazur en Zabludowska hebben be sloten niet te zwijgen. Ze voeren ac tie namens (respectievelijk) de be roepsverenigingen Themis en Iusti- tia. Of ze zelf doelwit worden, vin den ze niet zo spannend. ,,Ik ben maar een lagere rechter'', zegt Zablu- dowska. ,,Ik heb geen belangrijke functie die ze me kunnen afpakken.'' Mazur zegt dat hij al een baan als do cent is misgelopen. Hun hoop is nu met name geves tigd op de Europese Commissie en het Europese Hof van Justitie. Het laatste oordeelde in november dat de regering de pensioenleeftijd niet had mogen verlagen. Rechters die tegen hun pensionering in beroep wilden gaan, konden alleen maar terecht bij een speciale tuchtkamer. Volgens het Hof is nog niet vastgesteld dat die ka mer onafhankelijk genoeg is. De Europese Commissie is ook aan de slag. Onder aanvoering van Frans Timmermans, inmiddels niet meer Rechters die demonstreren, absurd! Maar we moesten iets doen erg populair in Poolse regeringskrin gen, is ze eind 2017 een zogenaamde artikel 7-procedure begonnen. Het gemorrel aan de rechterlijke onaf hankelijkheid is 'in strijd met de Eu ropese waarden' en vormt 'een ge vaar voor de Europese rechtsstaat'. Die kan niet functioneren als een be langrijke lidstaat er eigen regels op na gaat houden, zo is de redenering. Po len moet zijn leven beteren en zo niet, dan kan het land zijn stemrecht in de Europese Raad verliezen. Maar het is een traag traject. En tot frustratie van de rechters mindert de regering niet bepaald gas. Haar laat ste wapenfeit is wat inmiddels de 'muilkorfwet' is gaan heten. Volgens dit wetsvoorstel wordt het voor rech ters strafbaar om kritiek te hebben op de justitiële hervormingen. Zablu dowska zucht. ,,Het voelt soms zo vermoeiend en eenzaam. Ik hoop dat de Europese Commissie volhoudt. Als het rechtssysteem gebroken wordt, dan moet Polen uit de EU, dat kan niet anders. Maar dat zou een ramp zijn.'' Mazur is uitgesprokener. Als bur ger dan, maar die mening ziet hij lie ver niet terug in de krant. Als rechter vindt hij vooral dat de EU alles wat de Poolse regering doet, moet toetsen aan de wet. Nu wordt er vooral veel onderhandeld, maar dat vindt hij niet de juiste weg. ,,Praten met onze pre mier Morawiecki lijkt zinvol, want hij spreekt Engels en ziet er goed uit, maar het levert niks op. Echt niet. Als dit zo doorgaat, wordt Polen een land waarin de staat alles bepaalt. Zonder tegenspraak.'' vrijdag 14 februari 2020 Foto boven: rechters en advoca ten uit heel Europa demonstreren tijdens de 'Mars van de duizend to ga's' tegen de hervormingen van het juridische stelsel in Polen, in ja nuari van dit jaar. In december vorig jaar demonstreerden burgers, uit solidariteit met de rechterlijke macht, eveneens in Warschau. FOTO'S EPA, GETTY IMAGES -Dorota Zabludowksa, strafrechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13