12 NIEUWS Syrië erkent genocide Armeniërs JUSTITIE VERDOMHOEKJE De positie van Poolse rechters wordt steeds eenzamer. De regerende PiS-partij probeert hun onafhankelijkheid te breken, vinden ze. De hoop is nu gevestigd op de Europese Unie. Het Syrische parlement heeft erkend dat er in het Otto maanse Rijk vanaf 1915 volke renmoord is gepleegd op de Armeniërs. De verklaring komt op het moment dat de spanningen tussen Syrië en Turkije hoog oplopen. Het land van president Erdo- gan bestrijdt fel dat er destijds sprake was van genocide en de Turkse regering reageert doorgaans woedend als een land stelt dat dit wel het geval was. Het is waarschijnlijk dat Syrië met de verklaring het buurland wil provoceren. Turkse en Syrische militairen zijn slaags geraakt in het noordwesten van Syrië waar Turkije rebellen steunt. De volkerenmoord had ruim een eeuw geleden plaats en kostte honderdduizenden tot mogelijk anderhalf miljoen Armeniërs het leven. Turkije geeft toe dat veel Armeniërs die in het Ottomaanse Rijk woonden zijn omgekomen, maar bestrijdt de cijfers en ontkent dat er sprake was van systematische uitroeiing van een bevolkingsgroep. Veel Ar meniërs werden destijds ge deporteerd naar het noorden van het huidige Syrië. Deze mensen leven in vreselijke omstandigheden in de modder Rover baalt van tarievenchaos in ov Reizigersvereniging Rover vraagt zich af waarom het vaak extra geld kost om tij dens een reis met meer dan één vervoerder te reizen. In een rapport komt Rover met oplossingen voor de 'tarieven chaos'. De reiziger moet altijd voor de snelste reis kunnen kiezen zonder extra te betalen voor een overstap van ver voerder. Dat is nu niet zo. Het minimumtarief van NS zou verlaagd moeten worden tot het tarief van bus en metro. Meer colleges over vrijheid Big Ben: dure renovatie Migranten naar Sicilië ariusz Mazur, strafrechter in Krakau, weet nog precies wanneer hij voor het eerst het gevoel kreeg dat het de ver keerde kant op ging in Polen. ,,Dat was op kerstavond 2015, om half vier 's nachts.'' Mazur, is dan net klaar met de voorbereidingen voor het kerstmaal voor zijn familie. Hij zet doodmoe de tv aan en valt midden in een debat in de Senaat. Dat is gek, denkt hij. Wie vergadert er nou op zo'n moment? En wat is er aan de hand? ,,De minister van Justitie was aan het schreeuwen, als een mitrail leur. En sommige senatoren waren in slaap gevallen.'' Dan hoort hij waar het over gaat: een verregaande hervorming van het Grondwettelijk Hof door Recht en Rechtvaardigheid (PiS), de partij die net de verkiezingen heeft gewonnen. Of zoals Mazur het zelf noemt: de complete verlamming van het Grondwettelijk Hof. En de Senaat stemt ermee in. ,,Dit was absurd! In We worden beschuldigd van land verraad of weggezet als geestesziek het meest katholieke land van Eu ropa, op de meest katholieke feestdag komt de Senaat bijeen om meneer Ja- roslaw Kaczynski, de leider van de PiS, een kerstcadeau te geven.'' Patstelling Het is behoorlijk ingewikkeld, maar als we het cadeautje uitpakken, zien we het volgende tevoorschijn komen. Het Grondwettelijk Hof heeft als taak nieuwe wetten te toetsen aan de grondwet. Dankzij de goedkeuring van de Senaat kan het vijftienkoppige Hof voortaan alleen een beslissing nemen als er minstens dertien rech ters aanwezig zijn. Dat klinkt prima, ware het niet dat er op dat moment maar twaalf rechters officieel in functie zijn. De PiS heeft even tevo ren namelijk vijf rechters die net wa ren benoemd door de uitgaande re gering vervangen door eigen kandi daten. Die zijn vervolgens meteen in gezworen door president Andrzej Duda, lid van de PiS. Onmiddellijk daarna oordeelt het Hof zelf dat de benoeming van drie van hen tegen de grondwet is. Maar ja, ze zijn al in gezworen, dus dan geldt dat oordeel niet, redeneren president en parle ment. Door 'het cadeautje' van kerst- vrijdag 14 februari 2020 GO DAMASCUS Een bewoner van Lesbos de monstreert in Athene tegen de opzet van vluchtelingenkam pen op onder meer Lesbos AMERSFOORT DODELIJK ONGEVAL Een 42-jarige man uit Goor heeft woensdagnacht een do delijk ongeluk in Duitsland veroorzaakt. Net na de grens bij Winterswijk verloor hij de lading van zijn truck. Een Duitse automobilist kon de container niet ontwijken. De man uit Goor had gedronken en bezit geen rijbewijs. foto polizei münster AMSTERDAM Philip Freriks, Splinter Chabot, Robert Vuijsje en Angelique Hout veen zijn enkele van de sprekers die dit jaar de Vrij heidscolleges geven in aanloop naar 5 mei. ,,We or ganiseren bijna twee keer zo veel colleges als vorig jaar'', zegt direc teur Esther Lub- berding van de Vrijheidscolleges. ,,Er is duidelijk be hoefte aan.'' LONDEN De opknapbeurt van de Big Ben in Londen wordt steeds duurder. De restauratie was eerst begroot op 35 miljoen euro. De kosten zijn in middels bijna ver drievoudigd tot 95 miljoen euro. MESSINA Zo'n 150 migranten die zondag uit de Middellandse Zee werden gered door het Spaanse schip Aita Mari zijn gisteren aangeko men op Sicilië. Dat werd mogelijk nadat de Italiaanse Senaat woensdag had besloten dat oud-minister van Binnenlandse Zaken Matteo Sal- vini mag worden vervolgd voor machtsmisbruik en illegale detentie. Polen zijn kop van Jut Mark van Assen Brussel/Krakau -Dariusz Mazur, strafrechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12