8 NIEUWS O O MEGAMAGAZIJNEN VERROMMELING Nederland wordt volgebouwd met megamagazijnen. Deze distributiecentra van minimaal 40.000 vierkante meter hebben een grote impact op ons landschap. De roep om het open karakter beter te beschermen en verrommeling tegen te gaan, klinkt steeds luider. ,,Een drama voor de leefbaarheid.'' woensdag 12 februari 2020 maar nu er voor miljoenen vier kante meters aan raamloze gebou wen zijn neergezet, is de vraag hoe veel (open) ruimte we nog bereid zijn te offeren aan XXL-distributie- centra. In 2019 kwamen er negentien XXL-centra bij in ons land, een re cord. En volgens adviesbureau Buck Consultants neemt de hausse aan grote distributiecentra nog niet af. In de provincie Noord-Brabant ver rezen de meeste logistieke reuzen. De Brabantse gedeputeerde Erik van Merrienboer (Werken en Wo nen) laat weten dat zijn provincie inmiddels zeer kritisch is op grote internationale bedrijven die ruimte vragen voor de bouw van nieuwe distributiecentra. ,,Als ze niets toe voegen aan de Brabantse economie, krijgen ze geen toestemming. Ik zie de impact op het landschap, daar moeten we rekening mee houden.'' In Gelderland gaan ze een paar stappen verder. Het provinciebe- stuur bepaalde daar dat de XXL- magazijnen nog maar op drie aan gewezen locaties mogen komen om te voorkomen dat het schaarse landschap verder wordt aangetast. Miljarden euro's In Brabant is er geen sprake van be grenzing. Gedeputeerde Van Mer- rienboer benadrukt dat de logis tieke sector zeker op economisch vlak belangrijk is voor Brabant. ,,Eén op de negen mensen in Bra bant werkt in deze sector, er gaan miljarden euro's in om. Daarnaast willen we allemaal dat de spullen die we online bestellen, zo snel mo gelijk bij ons thuis worden afgele verd. Dat gaat niet vanzelf.'' Dat er duidelijke spelregels moe ten komen om de forse toename van het XXL-vastgoed in goede ba nen te leiden, is ook doorgedrongen in politiek Den Haag. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer nam een paar maanden geleden een motie aan om de 'verdozing' van het landschap tegen te gaan. Minis- Sanne Schelfaut Roosendaal/Den Haag ,,Een muur van 15 meter hoog die op 40 meter afstand van je huis wordt gebouwd. Sommige buurt bewoners hebben nu al slapeloze nachten, terwijl er nog geen steen is gelegd.'' Aan het woord is Tom Heijnen, woordvoerder van een actiecomité uit de wijk Kalsdonk in Roosendaal. Dit comité strijdt tegen de bouw van een distribu tiecentrum met een grootte van ruim 112.000 vierkante meter, ver gelijkbaar met zeventien voetbal velden. De gemeente Roosendaal heeft een vergunning afgegeven voor het gigantische complex, dat wordt gebouwd op het oude ter rein van een Philips-fabriek. ,,Het is bestaand industrieterrein, dus het is niet gek dat er een nieuw be drijf wordt neergezet, maar deze omvang is voor ons onvoorstelbaar en is niet te vergelijken met de oude fabriek'', zegt Heijnen. Weet je wat de bijnaam is van Roosen daal? Dozendaal! Er zijn hier de af gelopen jaren logistieke reuzen uit de grond gestampt voor onder meer Primark en Lidl.'' Die megadistributiecentra staan op grote afstand van woonwijken, maar het complex van 112.000 vier kante meter grenst aan een woon wijk. ,,Die doos wordt zo'n beetje in onze achtertuin neergezet. Wij voorspellen een drama op het ge bied van leefbaarheid. Deze gebou wen blinken vaak niet uit in archi tectonische schoonheid, daarnaast vrezen we voor een enorme ver keersdruk in onze wijk en wat dacht je van de nachtelijke activi teiten? We betalen een prijs voor onze gemakseconomie. Deze 24- uurs online-economie raast door, dus het werk ligt nooit stil. Werk dat vooral wordt verricht door ar beidsmigranten uit Oost-Europa.'' Het verhaal van Heijnen is illu stratief voor de zorgen die er in ons land leven over de 'verdozing' van het landschap. Tijdens de economi sche crisis waren veel gemeenten blij dat ze hectares grond konden verkopen aan logistieke bedrijven, GO Bi naam van aa )TO JOYCE VAN BELKOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8