Industrieel warmtenet in Hoek stap dichterbij Vrijwilligers helpen je digitaal verre voorouders uit Terneuzen te vinden 7 ANGELIQUE KOUDENBURG BRUIDSMODE Als fotograaf van bruidsreportages leerde Angelique Koudenburg de ins en outs van een huwelijksfeest kennen. Die kennis kan ze goed gebruiken in haar nieuwe zaak. In bruidsmode. Waar eens de was machines ston den te wachten op een nieuwe ei genaar, hangen nu delicate bruidsjurken. Met flon kerende steentjes, rijk uitgerust met veel kant of juist strak en modern. Aan de Molendijk in 's- Heerenhoek opent zaterdag Wild Love Bridal. ,,We hebben dit pand gekocht en ik wilde hier eerst mijn fotostudio beginnen", vertelt Angelique Kou denburg. ,,Ik maakte veel bruidsre portages. Maar ja, honderd vier kante meter vloeroppervlak is wel wat veel voor een studio. En toen hoorde ik dat de bruidswinkel in Arnemuiden ging stoppen." Ze zag een kans, want met het sluiten van de zaak verdween ook een aanbod aan moderne bruids kleding. Een van de stijlen die haar aanspreken. ,,Ik was altijd al met jurken bezig om te fotograferen voor mijn werk. Ik had vroeger een heel traditioneel beeld in mijn hoofd, van de jurk tot en met een koetsje. Maar door mijn werk zag ik dat er veel meer mogelijk was. Trouwen op het strand, vuurkor- ven, noem maar op." Ze dropte het idee van een winkel bij haar vriend en tot haar eigen verrassing zag ook hij al snel de mogelijkheden. De afgelopen maanden is hard gewerkt om het pand van Van der Dries, zoals de winkel in de wijde omgeving bekendstaat, te verbou wen. Dat is gelukt, al moest er best veel gebeuren. De systeemplafonds gingen eruit en tot ieders verras sing kwam er een bijzonder pla fond tevoorschijn. Een plafond met een luik, compleet met hang en sluitwerk, iets dat lijkt op een deur en hele oude planken. Allemaal zwart geworden in de loop der ja ren. Het hout werd gezandstraald en heeft nu een mooie oude look gekregen. Het vormt een natuur- Ik had vroeger een heel traditioneel beeld in mijn hoofd, van de jurk tot en met een koetsje lijke scheiding van het pas-ge deelte met de rest van de zaak, waar het plafond niet te redden was. Daar zijn de planken wit ge schilderd. Na maanden van plannen ma ken, jurken en accessoires inko- pen en klussen wordt nu de laatste hand gelegd aan de inrichting. ,,Ik wilde drie stijlen jurken in mijn zaak. Romantisch, modern en bo hemian. In het begin dacht ik dat ik die gewoon kon bestellen, maar zo werkt het niet. Je moet vertel len wat voor stijl je wilt en het moet wel bij elkaar passen. Het is een soort sollicitatieprocedure." Het was de moeite waard. Zo is ze nu de enige zaak in Zeeland die jurken van Modeca verkoopt. Daarnaast heeft ze merken als Hervé Paris en Le Papillon. Alle maal in de kleuren wit, blush en huid. ,,Ik ga geen gekleurde jurken verkopen." Het fototoestel is inmiddels op- geborgen in de kast en Kouden- burg gaat zich helemaal toeleggen op de winkel. ,,Bruidsreportages maken kost enorm veel tijd. Je gaat locaties bekijken, op de dag zelf maak je foto's en daarna moet je alles uitzoeken en bewerken. Dat kan niet naast de winkel." Alle kennis die ze heeft opgedaan als fotograaf over locaties, stijlen en mogelijkheden koestert ze wel. Die gebruikt ze om de klanten te adviseren. ,,Want het hele plaatje moet kloppen, tot en met de aan kleding van de dinertafel en de taart." Een belangrijke stap op weg naar een industrieel warmtenet in Hoek en omgeving is gezet. In het kader van het initiatief Zeeland in Stroomversnelling is aan het pro ject een subsidie toegekend van 50.000 euro voor een haalbaar heidsstudie. Iwan de Groote en Kees Kuijper, leden van de dorpsraad Hoek, mochten deze week de cheque in ontvangst nemen van gedepu teerde Jo-Annes de Bat. Niet de minste partijen zijn bij het project betrokken; chemieconcern Dow Terneuzen, staalfabriek Arcelor- Mittal Gent, voedselmultinational Cargill, de gemeente Terneuzen en het Instituut voor Duurzame Proces Technologie (ISPT). Het idee is restwarmte van in dustriële bedrijven als Dow te ge bruiken om woningen milieu vriendelijk te verwarmen, als al ternatief voor aardgas. Dow-inno- vatiemedewerker Kees Biesheuvel uit Hoek presenteerde het plan eerder op een drukbezochte dorpsraadavond. De ontvangst was welwillend. De haalbaar heidsstudie, waaraan industrieel samenwerkingsverband Smart Delta Resources als aanvrager minstens de helft bijdraagt, moet eind dit jaar af zijn. Alle bevolkingsregisters van de ge meenten waaruit groot Terneuzen in 2003 is ontstaan, zijn digitaal toe gankelijk gemaakt over de periode 1812-1900. Joop van Hecke uit Sas van Gent was één van de 182 deel nemers aan het project, waarvoor het Zeeuws Archief in Middelburg gebruik maakte van het internet platform wehelpen.nl. ,,Om de an dere dag ben ik er een uurtje mee bezig geweest, een maand lang", vertelt Van Hecke. Hij voerde gege vens in uit de bevolkingsregisters van Sas van Gent en Westdorpe. ,,Je moet er gevoel bij hebben, gevoel voor geschiedenis." Probleem November 2018 werd het startsein gegeven voor het Terneuzense we- helpen-digitaliseringsproject. De gegevens van in totaal 26.017 scans van registerpagina's zijn in ruim een jaar ingevoerd en dubbel ge controleerd. Een apart probleem deed zich daarbij voor. Hoe moet je voorvoegsels wegzetten van Vlaams- en Fransachtige achterna men die in Zeeuws-Vlaanderen veel voorkomen, zoals d'Hooghe? Er is een speciale instructie voor ge maakt. Tot 1900 is nu alles gereed, de tijd na 1900 laat nog even op zich wach ten. Geboorteregisters mogen 'pas' na honderd jaar openbaar worden. ,,We wilden een afgeronde periode en 1900 is dan een mooi eindpunt", verklaart Zeeuws Archief-woord voerster Carolien van de Kreeke. De gedigitaliseerde registers zijn te vinden via zeeuwenge- zocht.nl. Tik je achternaam in en je familiegeschiedenis open baart zich. woensdag 12 februari 2020 VL 'Het hele plaatje moet kloppen' Melita Lanting 's-Heerenhoek -Angelique Koudenburg Wild Love Bridal opent zaterdag middag om 15.00 uur de deuren. Harmen van der Werf Hoek Thuis achter de computer gras duinen in archieven op zoek naar voorouders die in de ne gentiende eeuw in Terneuzen hebben geleefd. Het kan sinds kort dankzij een grote groep vrij willigers. Harmen van der Werf Terneuzen Angelique Koudenburg heeft haar fototoestel aan de wilgen gehangen en stort zich nu op haar bruidsmodezaak. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54