Files en Flitsmeister: 900.000 minder snelheidsboetes Oplichters roven salarissen van havenwerknemers NIEUWS 3 Consequenties van het zachte weer De hooikoorts wordt veroorzaakt door de pollen van elzen en de verwachting is dat het zeer zachte winterweer van de komende da gen de katjes van de els verder doen rijpen. Naar schatting 35 procent van de hooikoortspa tiënten is gevoelig voor elzenpol len, meldt bioloog Arnold van Vliet van Wageningen Universi teit. ,,Veel mensen zullen in deze periode denken dat ze verkouden zijn of een griepje hebben, omdat ze niet verwachten dat het al om hooikoorts kan gaan. Terwijl ze er baat bij zouden hebben om te be ginnen met hooikoortsmedica tie.'' Ook in december was er al een hooikoortsperiode, toen de haze laar in bloei stond. Van Vliet sluit niet uit dat door de opwarming van de aarde er op termijn geen sprake meer zal zijn van een hooi koortsseizoen, maar mensen er het hele jaar door last van kunnen krijgen. De hoge temperaturen deze winter - het wordt zondag 15 gra den - kunnen nog veel meer ef fecten hebben. Zo bestaat de kans dat fruitbomen al vroeg in bloei komen. Gaat het dan alsnog even vriezen, dan kan dat grote gevol gen hebben voor de fruitoogst. Ook is bij een temperatuur bo ven de 8 graden de Suzuki fruit vlieg actief. De exoot uit Zuid- oost-Azië dook in 2012 voor het eerst in Nederland op en legt ei tjes onder schil van rijpend fruit. De eikenprocessierups Deteek Gevreesd wordt dat het beestje grote delen van de fruitoogst kan verpesten. De bladluis gedijt ook goed bij zacht winterweer, net als de wesp. ,,Maar veel is afhankelijk van het weer in maart en april.'' Gaat het juist dan nog vriezen, dan is dat bijvoorbeeld funest voor de wespenkoningin die dan al uit de winterstand is. Overigens hebben bijvoorbeeld ook muizen bij hogere tempera turen meer de neiging zich voor te planten. ,,En er is minder sterfte.'' Muizen vormden afgelo pen jaar al een plaag voor akker bouwers. Veel gewassen werden aangevreten. Sommige boeren lieten in 2019 zelfs hele akkers vollopen met water om de mui zen te verdrijven. ,,Voor roofvo gels is het weer prima als er veel muizen zijn, het is net waar je naar kijkt of iets erg is. Feit is dat de natuur verandert en dat je daar rekening mee moet houden.'' De mug Andere dieren De bonnencijfers zijn gisteren door het ministerie van Justitie en Vei ligheid bekendgemaakt. Van de 6,8 miljoen bonnen voor te hard rijden zijn 3,48 miljoen via flitspalen ge constateerd. Vorig jaar flitsten de palen nog ruim een half miljoen maal extra. Circa 1,8 miljoen auto mobilisten en motorrijders zijn in 2019 via een trajectcontrole op de bon geslingerd. Dat waren er in 2018 een kwart miljoen méér. Mobiele radarsets registreerden 1,4 miljoen snelheidsovertredin gen. Dat zijn er beduidend minder (circa 156.000) dan het jaar ervoor. Het ministerie heeft geen sluitende verklaring voor de daling, maar noemt meerdere factoren: de flore rende economie speelt mee, waar door het veel drukker op de weg is en er meer files zijn. Maar ook de immense populari teit van waarschuwingsapps als Flitsmeister speelt mee. Deze ma ken snelheidscontroles veel minder effectief. ,,Het is drukker op de we gen, waardoor (te) hard rijden min der mogelijk is", schrijft Justitie en Veiligheid. „Bovendien worden be stuurders gewaarschuwd en weten zij waar de flitspalen en trajectcon troles staan. Hierdoor houden ze zich op die plekken beter aan de maximumsnelheid." Ook wegwerkzaamheden vor men mogelijk een factor: een aantal trajectcontroles en flitspalen ston den hierdoor tijdelijk uit. Als andere verkeersovertredin gen (onder meer door rood rijden en bellen) worden meegenomen dan deelde de politie vorig jaar 8.369.480 bonnen uit. Een jaar eer der waren dat er met 9.182.573 stuks nog 813.000 meer. Dat het aantal snelheidsboetes harder daalde dan het aantal gewone bonnen (900.0000 om ruim 800.000), komt doordat de politie anderzijds be duidend meer weggebruikers aan de kant zette: ruim een half miljoen (530.698 mensen) tegen 403.635 in 2018. De politie is intensiever gaan sur veilleren op overtredingen als te hard rijden, negeren van een rood licht en afleiding door mobieltjes. Dat laatste is merkbaar aan de stij ging van het aantal prenten voor mobiel bellen: van 80.425 bekeurin gen in 2018 naar 121.364 vorig jaar. W Psycholoog denkt niet dat er nu meer nette chauffeurs zijn Dit komt mede doordat mobiel bel len sinds juli ook voor fietsers ver boden is. Verder kunnen automo bilisten sinds kort ook door slimme camera's bellend worden gefoto grafeerd. Tot voor kort kon dat al leen door politiewagens. Verkeerspsycholoog Gerard ter Toolen heeft gemengde gevoelens bij de cijfers. ,,Als automobilisten en weggebruikers minder overtre dingen maken is dat uiteraard posi tief. Ik denk echter niet dat Neder landers ineens zoveel nettere chauffeurs zijn geworden." Volgens Ter Toolen kan door alle drukte op steeds minder plekken hard worden gereden. ,,Dat is niet per se positief: mensen zitten min der relaxed achter het stuur, waar door asociaal gedrag en hufterig- heid in het verkeer toenemen." Het gestegen aantal staandehou- dingen, vindt hij wel positief. ,,Au- tomobilisten aan de kant zetten blijkt een veel effectievere methode van controle. Bij een flitsbon vloek je als automobilist even, betaal je en dan is het effect snel weer verdwe nen." ROTTERDAM Werknemers in de Rotterdamse haven zijn door zwendel van hun maandsalaris beroofd. Bij zeker drie bedrijven hebben oplichters slachtoffers gemaakt. De daders mailden de salaris administratie van bedrijven, waarbij zij zich voordeden als een personeelslid. In de mail vroegen zij het loon voortaan over te maken naar een nieuw rekeningnummer, waarna zij het geld van de onwetende werknemer ontvingen. ,,Er zijn mensen die daardoor hun sala ris niet hebben ontvangen'', zegt een woordvoerster van de politie in Rotterdam. De Zeehavenpolitie heeft een brief gestuurd naar bedrijven in de Rotterdamse haven om ze te waarschuwen voor wat zij 'een redelijk nieuw fenomeen' noemt. ,,Het gebeurt ook buiten de haven, maar het is nu in korte tijd een aantal keer in de haven voorgevallen.'' Sinds twee containeroverslag bedrijven werden lamgelegd door een computervirus zijn in de haven geregeld bijeenkom sten over internetveiligheid. Be halve deze hacks en nepmails heeft de haven ook te maken met nepwebsites, waarbij op lichters zich voordoen als een bestaand bedrijf om zo aanbeta lingen te incasseren. Er draait nu een proef met een gezamen lijk team dat de havenbedrijven helpt tegen cybercriminaliteit. woensdag 12 februari 2020 GO Nee! Daar begint het al: hooikoorts en vlotte insecten Door het relatief zeer zachte weer dat de komende weken op stapel staat, is de kans groot dat al veel mensen last gaan krijgen van hooikoorts. Naast hoge pollenconcentraties moet ook rekening gehouden worden met meer en eerder overlast door insecten. Eric Reijnen Rutten Wageningen De temperatuur in maart is allesbepalend voor de eiken- processierups, gevreesd om de brandharen die jeuk en bulten veroorzaken. Voor de overlevingskansen en popu latieontwikkeling maakt het niet uit of een winter warm of koud is. Maar een warme fe bruari en maart kan wel tot gevolg hebben dat de eitjes eerder uitkomen. Komt ook de eikenboom eerder in blad - jonge eikenbladeren zijn voedsel voor de processie rups - dan zullen de rupsen zich wel sneller ontwikkelen. De echte overlast is pas na half juni te verwachten. En waar de rups vooral profijt van heeft, zijn hoge tempera turen van april tot en met juli (rupsperiode) en augustus en september (vlinderperiode). De grootste overlast is er als het zo warm wordt, dat de rupsen in de boom voor ver koeling naar beneden komen. Tekenbeten worden vooral opgelopen in de maanden mei, juni en juli. Waarbij de absolute piek in juni ligt: van alle tekenbeten wordt 35 procent in deze maand opge lopen. Normaal gesproken begint het aantal actieve teken in de loop van maart te stijgen, omdat dan ook de tempera tuur stijgt. Maar op tekenra- dar.nl worden ook nu al te kenbeten gemeld, waarbij er in de omgeving van Arnhem daar ook al iemand koorts bij heeft. Teken zijn gevaarlijk omdat ze de ziekte van Lyme kun nen overdragen, waarvan je naast koorts onder meer ook huidaandoeningen en ge wrichtsontstekingen kunt krijgen. Het risico dat men sen nu Lyme van een teken- beet krijgen, is extra groot omdat niemand er al op re kent en er dus niet op let. Muggen kunnen goed tegen vorst, maar gaan bij een strenge winter in de winter slaap. Nu de temperaturen relatief hoog zijn, is er in grote delen van het land al sprake van muggenoverlast. Volgens de muggenradar loopt de overlast de ko mende dagen ook op, gelijk met de temperatuur. De vrees bestaat dat naar mate de gemiddelde tempe raturen in Nederland stijgen, de kans groter wordt dat de mug in de zomermaanden overdraagbare ziektes gaan overbrengen. Zo kan de mug het dodelijke Westnijlvirus overbrengen. Dat virus komt vooral voor in mediterrane regio's, Zuid- en Oost-Eu ropa, West-Azië, Noord-Ame- rika en Zuid-Afrika. In 2010 waren er grote uitbraken in Griekenland en Rusland, maar vorig jaar is het ook in Berlijn opgedoken. De warme winter zorgt ervoor dat ratten en muizen sneller weer - seksueel - actief worden en zich eer der gaan voortplanten. Een beetje muis kan, dankzij het feit dat het nageslacht zich ook weer voortplant, voor ruim 2000 nakomelingen zorgen. Ook de blad luis profiteert van een zachte winter, omdat het beestje makkelijker overleeft. De bladluis kan zich enorm snel voortplanten, tot wel vijftien tot twintig generaties per jaar. Bij een zachte winter overleven meer wespenkoninginnen, dus er zijn ook meer wes pennesten te verwachten. En dus ook meer wes pen. De zachte winter is weer wat minder fijn voor veel aaltjes. En daar zijn aardappeltelers weer blij mee, omdat de aaltjes voedingsstoffen uit de wortel van de aardappelplant halen. Automobilisten zijn vorig jaar véél minder vaak op de bon ge slingerd voor te hard rijden. De politie constateerde 6,8 miljoen snelheidsovertredingen, ruim 900.000 minder dan in 2018. De oorzaak: meer files en populaire apps als Flitsmeister. David Bremmer Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3