Inwoners Koudekerke kunnen bijna gebruikmaken van eigen stroom IN DE REGIO 6 Vakhavo krijgt uitbreiding MIJN DORP, MIJN STAD Op de reformatorische middelbare- school zagen ze destijds dat som mige havisten gedemotiveerd raak ten. De betreffende leerlingen baal den van alle theorievakken en wil den ook praktisch bezig zijn. Maar ja, ze konden nou eenmaal goed le ren, dus hadden ze de havo geko zen. ,,Deze jongens en meiden vin den het leuk om bijvoorbeeld te le- Deze jongens en meiden vinden het leuk om te leren lassen, timmeren of frezen ren lassen, timmeren of frezen'', zegt locatiedirecteur Govert Kame rik van het Calvijn College in Goes. Voor deze groep leerlingen zette de school de vakhavo op. Ze was één van de pioniers. Inmiddels heeft het concept navolging gekre gen op meerdere middelbare scho len in het land. Eén dag per week zijn de scholieren praktisch bezig. Op de andere vier dagen werken ze het reguliere havo-programma af, waar mogelijk afgestemd op het praktijkprogramma. Bij de oplei ding horen ook stages bij bedrijven. De vakhavo past bij de tijdgeest, want in het bedrijfsleven is veel be hoefte aan goede vaklui met een hoger denkniveau. De vakhavo van het Calvijn Col lege was tot nu toe gericht op de technieksector. Kamerik spreekt in dit verband over 'doeners'. ,,Maar j e hebt ook vernieuwers'', legt hij uit. „Scholieren die met nieuwe tech nologie bezig willen zijn en het leuk vinden om bijvoorbeeld eens een robot-arm te maken.'' Om hen de kans te bieden theorie af te wis selen met praktijk, begon de school een pilot waarbij de vakhavo ook in hun wensen voorziet. Verder wordt onderzocht of een 'vakhavo econo mie' kan worden opgezet. Kennismaking Kamerik benadrukt dat een vakha vist die zijn of haar diploma haalt geen timmerman of installateur is. ,,En wij leveren ook geen ingeni eurs af. Dat doet het HBO. Maar het is voor de leerlingen een mooie kennismaking met de praktijk. Als ze de vakhavo succesvol hebben af gerond, beschikken ze over prakti sche basisvaardigheden.'' In elk leerjaar zitten volgens Ka merik 20 tot 25 leerlingen die de vakhavo doen. Vorig schooljaar de den de eerste vakhavisten examen op het Calvijn College. De vakhavo kan vanaf het tweede leerjaar wor den gevolgd op de locaties in Goes, Middelburg, Krabbendijke en Tholen. In het derde leerjaar komen de scholieren terecht in een speci ale vakhavoklas in Goes. Het is een belangrijke stap naar een energieneutraal Koudekerke. Het zonnepark is aangelegd op de oude vuilstortplaats en gaat stroom leveren aan inwoners van Koudekerke en Dishoek die lid zijn van de coöperatie. ,,In de peri ode 1973 tot 1993 is hier vuil ge stort. De stortplaats is daarna afge dekt." Broedende buizerd De bouw van het zonnepark liep weken vertraging op, omdat een buizerd op de oude vuilnisbelt broedde. En de vele regens van af gelopen najaar veroorzaakten ook wat vertraging. Van Wallenburg: ,,Toen was het niet prettig om daar te werken." De belangstelling onder inwo ners van Koudekerke en Dishoek om stroom af te nemen is volgens hem heel groot. ,,We hebben he laas mensen teleur moeten stellen. Niet iedereen kan de hoeveelheid afnemen waarop hij of zij hoopte." Het zonnepark is het eerst pro ject van de plaatselijke coöperatie. Van Wallenburg verwacht dat er daarna nog andere volgen. ,,Want er is nog veel werk te verzetten om Koudekerke helemaal energieneu traal te maken." Zo denkt hij al na Er is nog veel werk te verzetten om Koudekerke volledig energieneutraal te maken over het plaatsen van zonnepane len op daken van bedrijven en het aanleggen van een hele grote bat terij bij het dorp. In april volgt de officiële ope ning van het park. Museum Scheldewerf open Jan Rot treedt op in de Wegwijzer Benefietvoor Noord-Korea woensdag 12 februari 2020 Praktische havist kan nu kiezen Het zonnepark op de voormalige vuilnisbelt bij Koudekerke. foto peter buteijn Middelbarescholieren die goed kunnen leren, maar ook graag praktisch bezig zijn, kunnen al zes jaar lang terecht op de zoge heten 'vakhavo' van het Calvijn College. Begonnen als een proef en inmiddels een volwaardig on derdeel van de school. Het aan bod wordt nu uitgebreid. Rob Paardekam Goes -Govert Kamerik, Calvijn College Het zonnepark op de oude vuil nisbelt aan de Braamweg bij Koudekerke is zo goed als klaar. De 10.000 panelen zetten zonlicht al om in stroom. ,,Maar we zitten nog in de testfase", aldus John van Wallenburg van de Coöperatie Energieneutraal Koudekerke/Dishoek. Hij ver wacht dat in maart het park wordt opgeleverd. Dan levert het per jaar voldoende energie op om zo'n zevenhonderd huis houdens van stroom te voor zien. Emile Calon Koudekerke -John van Wallenburg VLISSINGEN Museum Scheldewerf is vanaf zaterdag weer ge opend. Het museum is dan twee weken open van woensdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur, en op zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. In de voorjaarsva kantie is weer van alles te doen voor kinderen van alle leeftijden. Zie museumscheldewerf.nl. NIEUW- EN SINT JOOSLAND Zanger Jan Rot geeft vrijdag een voorstelling in theater De Wegwijzer. In Oh ja! neemt hij het publiek mee naar de jaren '90 van de vorige eeuw. Hij waagt zich onder andere aan Ne derlandse versies van hits van Nirvana en U2. Tussendoor haalt de zanger vrolijke anekdo tes op en verhaalt over muzikale hoogtepunten uit die tijd. Aanvang 20.30 uur. ARNEMUIDEN Matthijn Buwalda geeft vrijdag een benefietcon cert voor Open Doors. De opbrengst van het Matthijn Buwalda. concert is bestemd voor vervolgde christenen in Noord-Korea. Het con cert vindt plaats in de Gereformeerde Kerk (Kerklaan 4) en begint om 20.00 uur. Kaarten a 12,50 per stuk zijn te re serveren via bit.ly/mat- thijnarnemuiden. Het concert is een initiatief van Jan Willem Poort vliet die in april een Muskathlon voor Open Doors gaat doen in het Koreaanse grensgebied. AAGTEKERKE Gym zaal, 17.30-18.30 uur: Pilates; 19.00-21.00 uur: Badminton; GRIJPSKERKE Nim- merdor, 10.00-11.00 uur: Koffieochtend voor senioren; Dorpshuis, 13.30 17.00 uur: Biljarten en koersbal voor 50+; MIDDELBURG Het Palet, 09.30-11.15 uur: Linedance; Kruitmo- len, 10.00-12.00 uur: Bowlen voor 50+; Ci nema Middelburg, 11.30 en 16.30 uur: Animatiefilm Mind My Mind over leven met autisme; GalerieGer- ritse, 13.00-17.00 uur: Expositie Jorieke Rottier; Koudekerk- seweg 139, 13.30 uur: Jeu de Boules bij CJBM; Kinderboer derij de Klepper hoeve, 14.00-15.00 uur: Ponyrijden voor kinderen; 15.45-16.30 uur: Help de boer dieren te voeren; ZB, 19.30 uur: Workshop 'Wat vertellen cha- krakleuren over jou?'; Schouwburg, 20.00 uur: Cabarestafette; OOSTKAPELLE Terra Maris, 13.30 15.30 uur: Natuur- spreekuur; De Halve Maan, 13.30-16.30 uur: Bridgen; De Ege- lantier, 13.30-14.30 uur: Wandelactiviteit voor senioren; SINT LAURENS Van Cittershof, 14.00 16.00 uur: Koersbal; VEERE Het Akkoord, 13.30-16.30 uur: Ou- derensoos; Museum Veere, 14.45 uur: Werkplaatsmiddag voor kinderen; VLISSINGEN Vrijen- hovenzaal, 09.00 uur: Peutergym; Theo van Doesburg, 14.30 uur: Optreden cabaret groep Oud of Con trol; Marnixkerk, 20.45 uur: Presenta tie stichting 'Be schermde wieg'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38