Documenten zwembad De Spetter blijven geheim Goese vechtjas veroordeeld tot ruim een jaar cel en tbs 4 Plannen waterbedrijf Evides kosten meer tijd dan gedacht Luc Oggel Vlissingen Waterhardheid wordt gemeten met de eenheid dH, Duitse graden. In Zeeland loopt de waterhardheid uiteen van 7,73dH op Tholen tot 14dH op Schouwen-Duiveland. Dat komt doordat het drinkwater in de provincie uit verschillende locaties komt. Voor Zeeuws-Vlaanderen is dat water uit de Maas dat via spaarbek kens in de Biesbosch wordt ont hard; de Bevelanden, Tholen en Walcheren worden voorzien vanuit de Brabantse Wal. Schouwen-Dui- veland krijgt rivierwater uit het Ha ringvliet, dat vervolgens door de duinen loopt. Gecompliceerd ,,En duinwater heeft een hogere kalkdichtheid", legt woordvoerder Dé van de Riet van Evides uit. Het was in 2018 de bedoeling om de Zeeuwse waterhardheid binnen twee jaar op 7,9 te brengen, maar dat blijkt een utopie, zegt Van de Riet. ,,Er loopt nog steeds een onder zoek, het is technisch gecompli ceerd. Het heeft meer voeten in de aarde dan even een zeefje erop zet ten. En daarna moeten nog vergun ningen worden aangevraagd. Dus nee, dat gaat zomaar niet." En dus zal met name Schouwen- Duiveland het voorlopig nog met vrij hard water moeten stellen. Overigens voldoet het drinkwater in Zeeland gewoon aan de wette lijke norm, verzekert Van Riet. ,,Maar we kijken altijd naar verbe tering." Waterontharder Mensen die niet willen wachten op Evides of gewoon een bloedhekel hebben aan kalkaanslag, kunnen een waterontkalker of -ontharder aanschaffen. En dat gebeurt steeds vaker, merkt Peter Brouwer van de Waterspecialist in Goes. ,,Ik doe dit nu 8,5 jaar, maar het is echt een olievlek. Het verkoopt Als de waterhardheid onder de 5dH komt, ben ik klaar, dan heeft een ontharder geen zin meer steeds makkelijker, terwijl het toch een investering van 1500 tot 2000 euro is." De voordelen zijn dan ook legio, zegt hij. ,,Het is in eerste plaats een stukje comfort. Maar ook de levensduur van apparaten wordt erdoor verlengd, je energierekening wordt lager en het verlicht klachten van huidproblemen als eczeem. In het begin moest ik het systeem eerst demonstreren, maar tegen woordig schaffen mensen het aan op basis van ervaring van anderen." Toch schrok Brouwer in eerste instantie wel even toen hij hoorde dat Evides de waterhardheid om laag wil brengen. ,,Onder de 5 ben ik klaar, dan heeft een ontharder geen zin meer. Maar gelukkig wordt het niet lager dan 7 a 8." Toch kleeft er ook een nadeeltje aan zacht(er) water: „Sommige mensen vinden het niet lekker smaken. Dus hoe te genstrijdig het ook klinkt, soms mengen we er dan juist weer wat calcium en magnesium doorheen." Michiel Bouwman Breda/Tholen Dat bleek gistermiddag in de Bre dase rechtbank, waar het Thoolse raadslid Vincent Bosch tegenover een afvaardiging van de gemeente zat. Bosch hoopte op snelle open baarmaking, zodat er publiekelijk over de documenten gepraat kan worden. Dat is onder meer van be lang, betoogde hij, omdat de infor matie die erin staat dus niet ge bruikt kan worden bij de naderende restauratie van het andere zwembad in de gemeente: Haestinge in Sint Maartensdijk. ,,Als gemeenteraad staan we zo buiten schot." De bewuste documenten komen voor de raadsvergadering van 12 maart overigens online. Dat gebeurt nadat ze geanonimiseerd zijn. ,,Wat Bosch wil bereiken, wordt dus al be reikt", zei advocate Elisabeth Pieter- maat namens de gemeente. De rech ter gaf aan meer tij d nodig te hebben om een beslissing te nemen. Uit spraak doet ze daarom waarschijn lijk over twee weken. De 22-jarige Goesenaar D. W. die werd verdacht van poging dood slag, vier mishandelingen, vernie ling en wapenbezit, is daarvoor gisteren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een celstraf van 377 dagen en tbs met voorwaarden. Ook moet hij een schadevergoeding van ruim 24.000 euro betalen. Horecaverbod Midden januari vorig jaar wei gerde de eigenares van het Goese café De Buren vader en zoon W. bier te tappen, omdat er nog een rekening openstond en de vader een horecaverbod had. Er ontstond een discussie en een cafébezoeker maakte een op- De Goesenaar werd verdacht van onder meer poging tot doodslag merking. Zonder veel omhaal gaf W. hem een kopstoot en een be zoeker die daar weer iets van zei kreeg het mes van W. in zijn ge zicht en schouder gestoken. Als verweer voerde W. aan dat hij dacht dat hij misschien wel eens door de man zou kunnen worden aangevallen. Tegen de grond Naast de poging doodslag werd W. nog veroordeeld, omdat hij op 1 ja nuari vorig jaar iemand tegen de grond had geslagen omdat hij zich ergerde en iemand van de fiets had afgetrapt. Gedragsdeskundigen stelden vast dat W. verminderd toereke ningsvatbaar moest worden ge acht en bij het minste geringste ontplofte. Het vonnis van de rechtbank was conform de eis. woensdag 12 februari 2020 Voorlopig geen zacht(er) water FOTO THINKSTOCK Een nieuwe douchekop die na een halfjaar al verkalkt is? Al weer een nieuwe thermostaat kraan? In Zeeland is sprake van tamelijk hard water; er zit een behoorlijke concentratie cal cium en magnesium in, en dat zorgt voor kalkaanslag. Onder meer apparatuur heeft daaron der te lijden. Toch laat water met eenzelfde hoeveelheid kalk voor de hele provincie, wat waterbe drijf Evides wil regelen, voorlo pig op zich wachten. -Peter Brouwer, eigenaar Waterspecialist Tweehonderd geheime docu menten over de gang van zaken bij de mislukte renovatie van zwembad De Spetter in Tholen blijven voorlopig nog geheim. De rechtbank bepaalt uiterlijk 25 fe bruari of ze openbaar gemaakt moeten worden. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36