Storm houdt huis aan de Zeeuwse kust Strand wordt onveiliger ZEELAND 3 meer te hopen. ,,Het strand is zo ver slechterd dat er geen kans meer is dat het nog op een natuurlijke ma nier goed komt." Bij hotel Westduin - grofweg tussen de strandpavil joens Piet Hein en Kon-Tiki - heeft Ciara flink zand gehapt. De hoogno dige zandsuppletie die al gepland stond, is uitgesteld vanwege de stik stofcrisis. Nood In geval van nood kan de strandbe- heerder besluiten om het strand op te hogen met zand dat tegen de voet van de duinen gewaaid is en met zand van de vloedlijn. Dat zal niet gaan, weet Crusio nu. ,,Er is niet ge noeg zand. Niet aan de vloedlijn en boven aan de duinen niet. Hier of daar was er altijd wel een hap uit de duinen, daar waar stroming en wind net even sterker waren. Maar nu is de hele zuidwestkust van Walche ren aangetast." Vooralsnog wacht zijn slaaphuisj e op het parkeerterrein van Wielema- ker, bij de strandovergang van Dis hoek. „Wellicht dat Rijkswaterstaat concludeert dat de kustveiligheid in gevaar komt. Dat zou onze enige redding zijn", zegt Crusio. Zuidwesterstorm Ciara en de hoge waterstanden hebben aan de kust dui delijk sporen nagelaten. Op Walcheren zijn op zes plekken betonnen taluds weggespoeld. Complete stukken duin zijn weggeslagen. ,,Er moet zo snel mogelijk duidelijkheid komen over het opspuiten van de stranden", zegt dijk graaf Toine Poppelaars. Boven op de duinop gang bij Zwanenburg, net buiten Vlissingen, staan Adri Simonse en Adri Louwerse van wa terschap Scheldestro- men. Ze kijken hoe me tershoge golven op de golfbrekers uiteenspat ten. ,,We hebben net waarschuwingsborden geplaatst", zegt Simonse. ,,Onder aan het duin is een talud weggeslagen. Het hoogteverschil is ze ker een meter. Daar wil je met je auto niet door verrast worden." Medewerkers van het waterschap hebben dinsdag een inspectie- ronde uitgevoerd langs de Zeeuwse kust. Om de balans op te maken na drie dagen storm met hoge waterstanden en springvloed. Van Vlis- singen tot Westkapelle is kilometers duin weg geslagen en zijn taluds weggespoeld. Zoals bij Joossesweg en Kustlicht bij Westkapelle en Nolle-Westduin. Ook hebben de golven flink huisgehouden op Het Zuiderhoofd. Talud Het duo is extra alert voor het stuk duin tus sen Zwanenburg en Galgeweg bij Vlissingen. Want daar is het strand het smalst en het duin het kwetsbaarst. Hier is de schade ook duidelijk zichtbaar. Stukken duin zijn weggeslagen. Opge slokt door de golven. Het strand gaat er abrupt over in duin. De betonnen platen van het talud liggen er schots en scheef. ,,Duinafslag zien we in het stormseizoen vaker", zegt Simonse. ,,Maar dat er taluds weg zakken is uitzonderlijk." Dijkgraaf Poppelaars: ,,De veiligheid is niet in het geding. Maar dit soort schade aan duinen wil je gewoon niet. Daarom moeten we snel een knoop doorhakken over het opspuiten van de stranden." Vanwege de stikstof crisis is de zandsupple- tie niet aanbesteed. Al leen als de kustveilig- heid in het geding komt, mogen de strand wor den opgespoten. En dat is niet het geval. Pas na oktober kan op z'n vroegst worden gestart met het opspuiten van de Walcherse stranden. Volgens Ilze Rokven, woordvoerster bij Rijks waterstaat ziet de afkal ving er misschien heftig uit, maar zegt het wei nig over de kustveilig- heid. ,,Onder water blij ven grote massa's zand achter die voldoende bescherming bieden." Schouwen Niet alleen op Walche ren, ook op de Kop van Schouwen is schade ontstaan aan duinen en strandopgangen, blijkt uit een inspectieronde van het waterschap. Zo als bij restaurant De Heerenkeet bij Kerk- werve, waar basaltblok ken uit een strekdam zijn gespoeld. Op Noord- en Zuid- Beveland is schade ont staan aan vooroevers van waterkeringen. In Zeeuws-Vlaanderen is geen schade. Volgens het schap komt dat door een combinatie van af landige wind en het feit dat de stranden vorig jaar zijn opgespoten. SGP De SGP in de Tweede Ka mer heeft aan de bel ge trokken bij de ministers Van Veldhoven van Wa terstaat en Schouten van Natuur. De fractie wil dat zij afwijken van de strenge stikstofregels. Kamerlid Chris Stoffer: ,,Het kan toch niet zo zijn dat door handhaving van de stikstofnormen de veiligheid van mensen en dieren in gevaar komt. De weggeslagen stukken strand moeten zo snel mogelijk worden her steld." ZOUTELANDE Het strand tussen Vlissingen en Westkapelle is op drie plaatsen heel ver weggesla gen. ,,Bij Dishoek is een stuk strand richting Vlissingen helemaal weg", aldus Tim Wouters van de Stichting Strandexploitatie Veere. Bij Zoute- lande (het Zuidstrand) en Westka pelle (Erica) is zoveel verdwenen door de storm Ciara, dat bij vloed daar nauwelijks nog een stukje strand is. Dat betekent dat op die drie stroken geen strandhokjes en strandslaaphuisjes geplaatst kunnen worden. Bij Erica gaat het om zo'n tachtig hokjes, bij Zoutelande om vele tientallen hokjes voor minder- validen en bij Dishoek om enkele tientallen strandslaaphuisjes. Wouters hoopt elders langs de Walcherse kust ruimte te vinden voor de hokjes voor mindervaliden. ,,Maar overal staan al hokj es. En waar ze niet staan, willen we ze juist niet hebben." Hij voorziet dat op grote delen van het strand tussen Westka pelle en Vlissingen geen plek zal zijn voor vlonders. Ook zullen ze minder voorzieningen als prullenbakken en douches aantreffen. Maar bovendien: de veiligheid van de strandbezoekers is in het geding. Strandwacht en reddingsbrigade kunnen bij vloed met hun voertui gen niet overal van het ene strand- vak naar het andere. Wouters: ,,In geval van echte nood levert dat grote problemen op. Er is veel zand ver dwenen." Ciara is net vertrokken. De vol gende storm, Dennis, bereikt zon dag Nederland. En het is nog maar begin februari, zegt Wouters onge rust. Vandaag overlegt hij met Rijks waterstaat, het waterschap en de ge meenten over de ontstane situatie. ->*• woensdag 12 februari 2020 zand voor slaaphuisjes Een compleet talud onder aan het duin bij Zwanenburg, net bui ten Vlissingen, is weggeslagen. foto timo van de kasteele Timo van de Kasteele Kijk op de site bij /video Stormschade op de stranden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35