Stichter Graceland-koor overleden 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV 4 KIJKERS TELLEN HOE WERKT HET? Diederik Ebbinge deed in DWDDvoor zijn Promenade een geslaagde oproep aan mensen met een kijkcijferkastje, en in de talkshowoorlog geven de kijkcijfers het scoreverloop aan. Maar wie bepaalt eigenlijk wie zo'n kastje krijgt en wat wordt er nou precies gemeten? Zeven vragen en antwoorden. Hij gaat zich natuurlijk niets van mijn mening aantrekken. En dat is zijn goed recht. Maar toch vind ik het jammer. Van Gordon. Hij had zo'n mooie serie gemaakt rond de 100-jarigen. Warm, respectvol, met hier en daar een foute kwinkslag - helemaal op zijn nieuwe, cleane lijf geschreven. Een programma waarin hij het beste naar boven haalt uit zichzelf en uit de mensen die hij volgt. Ik was oprecht geraakt toen hij bij Jinek aan tafel in tranen uitbarstte toen hij vertelde over Koosje, de onverwoestbare 103-jarige met wie hij in het buurthuis danste en die hem in de uitzending toevertrouwde een virusje te pak ken te hebben. Daags na de opnames bleek het uit gezaaide darmkanker te zijn. En nu laat hij zich door SBS 6 toch weer in het clownspak hijsen. Hij doet het zelf, dat weet ik ook wel. En het is vast ook geen straf om samen met Patty Brard de wereld over te vliegen op zoek naar geheimen van eeuwige jeugd. Al fiets ik zelf liever vijf dagen per week als een meneer Jos uit Jiskefet met een broodtrommel onder de snelbinders heen en weer naar kantoor dan dat ik mezelf levend laat begraven door twee gemaskerde Oekraïners om 'mentaal en emotioneel gereinigd te worden'. Maar dat kan natuurlijk iets persoonlijks zijn. Gordon en Patty op zoek naar de eeuwige jeugd is meer van alles dat we al kennen en hebben gezien. Het is de zoveelste variant op Geer en Goor over de vloer, alleen dan zonder Geer en dat maakt het in alles minder. Hoe hard hij en Patty ook zuchten en mopperen met zijn tweeën over het eten, hun leven en de opdrachten. Hoeveel zelfspot ze ook etaleren voor de camera. Hoeveel ordinaire grap pen ze ook maken over het glazuur van de pot poepen en iemand in zijn gezicht spuiten. Hoeveel idiote dingen ze ook doen, zoals gewicht hangen aan piemel en ballen. Hoe echt de tranen vast ook zijn die bij allerhande absurde therapieën naar buiten komen vanwege een over leden moeder (Gordon) en de getroebleerde relatie met dochterlief (Patty). Het meest verrassende aan dit programma is toch vooral het idee dat het duurbetaalde managementteam van Talpa, met daarin toch niet de eerste de besten, denkt dat de tv-kijker hierop zit te wachten. Al mag u het woordje 'verrassend' ook vervangen door 'verbijs terend'. Dat neemt niet weg dat ik van harte hoop dat Gordon de eeuwige jeugd daadwerkelijk vindt in een radioactief bad of met 5 kilo staal bungelend aan zijn testikels. Dat geeft hem namelijk genoeg tijd om hierna weer achter bijzondere 100-jarigen aan te gaan. Nieuwe namen Pinkpop Morissette naar Carré De Stichting Kijkonderzoek (SKO) levert elke ochtend de verse kijkcijfers van de vorige dag. De SKO wordt gevormd door vier grote partijen in medialand: de NPO, Screenforce (tv-marketing- centrum van onder andere. Ster, de regionale omroepen, RTL en Talpa), de bond van adverteerders en PMA, de vertegenwoordiging van de Nederlandse media-advies bureaus. De SKO kan de kijkcijfers publiceren dankzij de data die elke nacht vanuit de kijkcijferkastjes naar de SKO worden gestuurd. Rond 07.30 uur verschijnen ze in de SKO-app en op de site kijkon- derzoek.nl. W Het totale testpanel in Nederland bestaat uit 2800 mensen, die 1250 huishoudens vormen In 1250 huishoudens in Nederland worden gegevens verzameld. Het totale testpanel bestaat uit circa 2800 personen. Dat is een representatieve groep Nederlanders, met an dere woorden: het is een dwarsdoorsnede van de maat schappij wat betreft leeftijd, geslacht, opleiding, enzo voorts. Mensen kunnen zich zelf niet aanmelden. Mede op basis van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek benadert de SKO zelf po tentiële proefpersonen. Stopt een huishouden ermee, dan zoekt de SKO een vergelijkbaar nieuw huishouden voor het panel. HOMELESS Quote van de dag Ik ga dan helemaal los, stemmetjes... alles erop en eraan MUZIEK woensdag 12 februari 2020 PC Gordon Pinkpop heeft opnieuw enkele namen toege voegd aan de line-up van de 51ste editie. Popprijs-winna res Floor Jan sen, voormalig One Direction- zanger Liam Payne en Joost reizen in juni af naar Landgraaf. MUZIEK Vanwege het 25-jarig bestaan van Jagged Little Pil treedt Alanis Moris sette 24 fe bruari op in Carré in Am sterdam. Het wordt een con cert met hits als Ironic, You Oughta Know en Hand In My Pocket ■u 0 Alles Over voor kijkcijfers Alexander van Eenennaam IWaar komen de kijkcijfers vandaan? 2 Wie hebben die kast jes in huis? De oprichter van het Zuid- Afrikaanse a-capellakoor La- dysmith Black Mambazo is overleden. Joseph Shabalala (foto) is op 78-jarige leeftijd in een ziekenhuis overleden. Hij was sinds december ziek. De groep won in totaal drie Grammy Awards. Ladysmith Black Mambazo werd wereld wijd beroemd met het nummer Homeless, dat staat op het be faamde album Graceland van Paul Simon. Het koor werkte samen met Simon, maar ook met artiesten als Stevie Won der en Dolly Parton. Het koor treedt overigens op 12 april op in theater Chassé in Breda. Shabalala richtte Lady smith Black Mam bazo op in de jaren 60, naar eigen zeggen na een reeks van dro men waarin hij traditionele mu ziek van de Zulu's hoorde. In de be ginperiode richtte de groep zich vooral op op tredens bij bruiloften en lokale competities. Al snel mocht het koor niet meer meedoen aan wedstrijden, omdat de groep te goed was. De naam Ladysmith Black Mambazo is terug te leiden naar het leven van de jonge Sha balala. Hij richtte het koor op in de plaats Ladysmith. Black staat voor zijn leven op een boerderij in zijn jeugdjaren en Mam bazo betekent in Zulu een bijl, wat symbool staat voor de krachtige stemmen van de zan gers in het koor. Wie is de MoAkandidaat Nathan Rutjes in Viva. Hij zou graag een kinderfilm willen inspreken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28