Schaatsster probeert in Salt Lake verwachting te temperen 25 Met een erelijst als die van Ireen Wüst spreek je eigenlijk niet van een gemis. Maar bij de WK afstanden jaagt Nederlands beste olympiër ooit op iets wat ze nooit bezat: een wereldrecord. J J*--# Lisette van der Geest Salt Lake City Het is een speciaal vuur dat door de aderen van Ireen Wüst stroomt. Een vuur dat bijna alles verteert. Dat weinig belangrijker maakt dan die ene gedachte: winst, en wel pre cies wanneer zij dat wil. Zo werd de 33-jarige schaatsster Nederlands beste olympiër ooit. Ze won vijf gouden olympische medailles, bij elk van haar vier opeenvolgende olympische deelnames was het minstens één keer raak - zelfs wan neer ze niet tot de grootste favorie ten behoorde. Hiaat Weinig erelijsten zo indrukwek kend als die van Wüst. Als ze twee jaar geleden na de Olympische Spe len van Pyeongchang was gestopt, was de cirkel ook rond geweest. Dan had niemand haar gewezen op een hiaat, niemand zou haar groots heid betwisten. Maar Wüst ging door. Er stroomt namelijk een speciaal vuur door haar aderen en er ontbreekt iets op haar palmares. Iets groots, waar ze al jaren haar zinnen op heeft gezet. Nooit schaatste Wüst op een indi viduele afstand een wereldrecord. Niet bij de senioren althans. En dat is wat voor Wüst telt. Voor haar is er niets mooier dan schaatsen. Ze geniet van het gevoel van een perfecte afzet. Tegelijker tijd is er soms niks vreselijker dan schaatsen. Haar directe omgeving moet het vaak ontgelden wanneer de stress toeneemt en een groot doel nadert. Dan sluit ze zich af. Wordt ze kortaf en neemt haar te lefoon niet meer op. Topvorm Het is niet altijd makkelijk om Ireen Wüst te zijn, er is torenhoge druk, in eerste instantie opgelegd door haarzelf. ,,Vorm kun je maken door de juiste schema's te volgen, dat kan iedereen", zei ze ooit. „Topvorm overkomt je. Daar komen is een mentaal spelletje dat ik op de een of andere manier wel schijn te kun nen." Het schaatsen van een wereldre cord speelt in haar achterhoofd al tijd mee, zegt Wüst in haar hotel in Downtown Salt Lake City. ,,Maar ik wil het niet te groot maken." Daar naast tempert ze de verwachtingen deze dinsdagmiddag: ,,We zijn vo rig jaar onwijs verwend met de re cords, maar de omstandigheden waren ideaal. De luchtdruk was laag." Met een blik richting de zon buiten: ,,Dan moeten we dit weer eigenlijk niet hebben." In de veertien jaar waarin ze in middels tot de wereldtop behoort schaatste Wüst meerdere Neder landse records op de 1000 en op de 1500 meter. Is het gek dat daar nooit een wereldrecord tussen zat, gezien haar staat van dienst? Enerzijds wel, anderzijds niet. Gedurende haar loopbaan nam Wüst het op tegen sterke schaatssters als de Canadese Cindy Klassen en de Amerikaanse Brittany Bowe, schaatssters met Dit weekeinde is het eerst zaak om te winnen. Dat is al een hele uitdaging een trainingsbasis in Calgary en Salt Lake City. Zij zijn gewend aan schaatsen op recordsnelheid. Zij schaatsen daarnaast vaker wedstrij den op de hooglandbanen waar alle wereldrecords staan, terwijl hun buitenlandse concurrenten afhan kelijk zijn van de wedstrijdkalender van schaatsbond ISU. Dat maakt deze WK direct tot de ultieme en wellicht zelfs laatste kans op een wereldrecord voor Wüst, die door wil tot de Spelen van Peking, maar ook weet dat ze zich in de laatste jaren van haar car rière bevindt. Anderhalf jaar geleden kwam Wüst er daarnaast bij een trai ningskamp in Font Romeu achter dat haar lijf iets langer nodig heeft om te wennen op hoogte dan veel van haar ploeggenoten. Dat wist ze ook toen ze afgelopen zaterdag in Calgary derde werd op de 1500 me ter bij de wereldbekerwedstrijd en liefst 1,6 seconden toegaf op de Ja panse topfavoriete en huidige we reldrecordhoudster Miho Takagi. Ze is groeiende. Wüst is op haar best wanneer het er echt om gaat. Takagi Ze is de regerend wereldkampioene op de 1500 meter. In Inzell ver overde ze een jaar geleden haar mooiste overwinning ooit, die ze direct opdroeg aan haar kort daar voor overleden beste vriendin Pau- lien van Deutekom. Maar Miho Takagi is de grote fa voriete voor de winst zondag en ook voor het verbreken van haar ei gen wereldrecord, dat op 1.49,83 staat. Wüst schaatste bij diezelfde wedstrijd, opgebrand na een emo tioneel heel erg zwaar seizoen, naar een nieuw Nederlands record in 1.50,70. Wüst: ,,Dit weekeinde is het eerst zaak om te winnen, dat is al een hele uitdaging. Miho reed in Calgary een fantastische rit. Nu is het aan mij om op haar te jagen. Aan haar is het hetzelfde nog een keer te doen." Eeuwige roem hoeft Wüst allang niet meer te vergaren. Titels zijn er voor de eeuwigheid, records wor den verbroken. Maar er is dat speci ale vuur dat door haar aderen pompt. Vuur waarmee ze records kan verbreken. Geen vlucht, duel afgelast Dreesenszet punt erachter WIELRENNEN Oranje slechts figurant op EK Oranje loot opnieuw thuis woensdag 12 februari 2020 GO .jr w Ireen Wüst heeft alle titels al weten te winnen. Maar een wereld record ontbreekt nog op haar erelijst. FOTO BSR Wereldrecord zit in achterhoofd Wüst -Ireen Wüst (33) wil zich niet blindstaren op een wereldrecord WATERPOLO De vrouwen van Oranje zijn gisteravond niet in actie gekomen in de World League tegen Frank rijk in Limoges. Het team kon de vliegreis niet maken. De vlucht vanaf Schiphol was maandag vanwege de harde wind al geannuleerd en ook giste ren bleef het toestel staan. ZWEMMEN Dion Dreesens (foto) stopt met sport op topniveau. Hij nam de be slissing nadat duidelijk was geworden dat er weinig perspectief meer was om zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen van Tokio, komende zomer. Dreesens nam twee keer deel aan de Spelen. André Greipel staat de komende drie maanden aan de kant. De Duitse sprinter heeft bij een trai ningsongeval een schou derblessure opgelopen. BADMINTON De vrouwen van Oranje zijn in Frankrijk met een zware nederlaag begonnen aan de EK voor landenteams. De eerste groepswedstrijd tegen ti telverdediger Denemarken ging in Liévin met 5-0 ver loren. Het ongeplaatste Oranje wist niet één game te winnen. TENNIS Het Nederlandse Fed Cup-team speelt op 17 en 18 april weer een thuis duel. De tegenstander is China, Taiwan, India, Indo nesië, Zuid-Korea of Oezbekistan. De inzet zal zijn een plek in de kwalifi catieronde voor de Fed Cup Finals van 2021.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25