gelden wel drempelbedragen Gewelddadige zoon onwaardig om te erven? 21 Waarvan akte De zoon is naam zeker onwaardig z'n moeder zelfs de gevangenis in gegaan Alles moet naar hem als ik dood ben'', zegt mevrouw De S., een alleen staande oudere dame met één zoon. Ze heeft me naar het ziekenhuis laten komen omdat ze haar einde voelt naderen en haar testament wil opmaken. Veel bezit heeft ze niet. Maar het beetje geld dat ze heeft gespaard, moet naar haar zoon. ,,Hij is niet altijd goed voor me geweest, maar het is en blijft mijn jongen.'' Ik zie haar nog een keer als ze het testament, opgelucht dat alles is gere geld, op haar ziekbed ondertekent. Een paar weken later meldt zich haar buur vrouw: mevrouw De S. is overleden en de buur vrouw is de executeur van de nalatenschap. De buurvrouw weet dat mevrouw De S. haar zoon tot erfgenaam heeft benoemd, maar ze heeft geen goed woord voor over hem over. De man, vertelt ze, zit in een tbs-kliniek vanwege de zware mishandeling van zijn ex-vrouw. ,,Het is een echte rotzak. Een paar jaar geleden heeft hij zelfs geprobeerd zijn moeder te ver moorden. Daar is hij ook de gevange nis voor in gegaan.'' Bij die schok kende uitspraak gaan bij mij alarm bellen rinkelen. Een zoon die is veroordeeld voor poging tot moord op zijn moeder? Mag die wel erven? De wet bepaalt dat een erfgenaam 'onwaar dig' is te erven als hij een ern stig misdrijf heeft gepleegd tegenover zijn erflater. Hij mag, is de gedachte achter die bepaling, geen voor deel hebben van zijn mis drijf. Een poging tot moord maakt een erfge- voor de aanschaf van een rollator of rolstoel zijn niet aftrekbaar. Voor de aftrek van zorgkosten geldt wel een drempel, die afhankelijk is van de hoogte van het inkomen. In 2019 is dit voor inkomens tot 41.107 euro 1,65 procent van het inkomen. Je mag dus alleen de kosten aftrekken die uitkomen boven het drempelbe drag. Stel je woont alleen en ver diende vorig jaar 30.000 euro. Dit be tekent een drempel van 1,65 procent. Het drempelbedrag is dus 495 euro (1,65 procent van 30.000). TIP 5 Denk aan je reiskosten Wie als werknemer met het open baar vervoer reist, mag een vast be drag van zijn inkomen aftrekken. Om daarvoor in aanmerking te komen moet je wel aan een aantal voorwaar den voldoen. Zo moet de afstand van woning naar werk minimaal tien ki lometer zijn en moet je minimaal één dag per week naar je werk reizen. Wie minder frequent het openbaar vervoer gebruikt of dichterbij zijn werk woont, heeft dus pech. Iemand Als je vier dagen per week tussen de 20 en 30 kilometer van huis naar werk reist, mag je 1011 euro aftrekken die vier dagen per week tussen de 20 en 30 kilometer van huis naar werk reist, mag 1011 euro aftrekken min het bedrag wat je eventueel al van je werkgever vergoed krijgt. Een over zicht van alle bedragen vind je op de website van de Belastingdienst. TIP 6 Middeling inkomen kan geld opleveren Als je inkomen de afgelopen jaren schommelde, dan is het mogelijk dat je te veel belasting hebt betaald. Met een verzoek tot middeling aan de Belastingdienst kun je die belasting terugvragen. Bij middeling wordt het inkomen over drie jaar bij elkaar opgeteld en vervolgens gelijk verdeeld. Over de uitkomst wordt opnieuw per jaar de belasting berekend. Het drempel bedrag voor teruggave is 545 euro. TIP 7 Trek giften af Ook giften aan een algemeen nut beogende instelling (ANBI) mag je onder voorwaarden aftrekken in de aangifte inkomstenbelasting. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen periodieke en gewone giften. Perio dieke giften - als je jaarlijks hetzelfde bedrag aan een instelling geeft - mag je helemaal aftrekken. Voorwaarde is wel dat dit in een overeenkomst wordt vastgelegd en de gift minimaal vijf jaar loopt. Gewone giften mag je niet hele maal aftrekken. Daarvoor geldt een drempelbedrag van 1 procent van je drempelinkomen, met een mini mum van 60 euro. Het drempel inkomen is in dit geval het totaal van je inkomsten en aftrekposten in box 1, 2 en 3. VOOr poging Omdat ik niet kan afgaan op de verklaring van de tot moord op buurvrouw moet ik uit zoeken of het klopt wat ze zegt. Op de website recht- spraak.nl, die alle rechter lijke uitspraken publi ceert, vind ik een vonnis dat betrekking op hem kan hebben. Alle vonnissen op de website zijn geanoni miseerd, dus vraag ik bij de strafgriffie van de betreffende rechtbank het complete vonnis op. En inderdaad, de veroordeelde is de zoon van mevrouw De S. Ik heb zoiets niet eerder bij de hand gehad en vraag een deskundige van onze beroepsvereni ging, de KNB, om advies. Hij wijst mij op een wettekst die zegt dat de onwaardigheid van de erfgenaam vervalt als de erflater hem zijn mis drijf 'op ondubbelzinnige wijze heeft vergeven'. Maar wanneer is er sprake van 'ondubbelzinnige vergeving'? De erflater hoeft dat niet uit te spreken, weet de KNB-deskundige. Vergeving kan ook tot ui ting komen in gedrag. Bijvoorbeeld doordat de erflater de onwaardige erfgenaam na diens snode daad toch in het testament heeft opgeno men. Precies zoals mevrouw De S. heeft gedaan. De zoon van mevrouw De S. kan dus erven. Hij is niet onwaardig. Althans, juridisch gezien. woensdag 12 februari 2020 GO let op deze posten Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21