Marjan Berk Aangespoelde bruinvis met mes omgebracht NIEUWS 17 Actieve lobby om tegen verdrag te stemmen Een mooie sterke man zag mij daar staan, in omarming meteen lantaarnpaal Nadat ik dit seizoen voor de tweede maal mijn relatie met een lantaarn paal door een ste vige omhelzing had bestendigd, met als enige doel niet door een extreem gemene windvlaag in de Nieuwe Keizersgracht te belan den, vroeg ik mij af hoe ik mij fysiek kon voorbereiden op deze steeds vaker voorkomende wilde stormen, die het niet alleen heb ben voorzien op frêle oude vrouwtjes met stok, maar op alles wat beweegt en/of stevig vastzit. Terwijl ik mijn reddende paal stevig omklemde tot de kwaaie wind eventjes zou gaan liggen, vroeg ik mij af of een cursus windpreventie nuttig zou zijn om te leren hoe je windkracht 7 doorstaat. Want zolang ik hier aan de paal geklemd tijdelijk vei lig was, had ik mijn doel nog niet bereikt. Ik wilde naar de bakker aan de overkant voor een halfje bruin. Gelukkig kwam er een mooie, lange, sterke man langs, die mij in mijn omarming met die lan taarnpaal zag staan. ,,Kan ik u misschien helpen?'' ,,Heel graag!'' riep ik. ,,Waar wilt u naartoe?'' ,,Naar de overkant. Naar de bakker.'' Beleefd ging de wind heel even liggen. De heer - want dat was hij - bood mij zijn arm. En hoewel de wind nu weer krachtig aan trok, liet ik mijn veilige paal los en stortte mij aan zijn sterke arm in het barbaarse verkeer. ,,Als u uw broodje haalt, wacht ik even. En dan breng ik u de straat weer over.'' Ik kocht ook een krentenbol voor hem, waar hij gretig in hapte. ,,Weet u'', zei hij, ,,u doet mij aan mijn oma denken. Die zou zich ook aan lantaarnpalen vastklampen en een krentenbol voor me meenemen!'' Kijk, dacht ik, wanneer je iemand nog aan zijn oma doet denken, is het wel leuk om oud te zijn. Ik wandelde tevreden naar huis met mijn halfje bruin. De wind stak toch weer op en ik dacht aan mijn moeder, die bij storm en wind altijd Erlkönig zong, de tophit van Goethe en Schubert... Wer reitet so spat durch Nacht und Wind? En dan bulderde mijn moeder vervaarlijk op de toetsen van de piano om de storm te laten horen. Ik lag al in bed en stopte mijn hoofd onder de de kens, om het zielige eind van Erlkönig niet te horen. Och, wat zou een mens zijn zonder zijn herinnerin gen... conclusie na onderzoek door de faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht, meldde de organisatie SOS Dolfijn dinsdag. Het ging om een volwassen mannetje van ruim anderhalve meter en 40 kilo zwaar. Het dier had meerdere kleinere wonden tot diep in de borstholte. Onder meer het hart was ernstig be schadigd. Het onderzoek wees uit dat het ging om steekwon den, toegebracht terwijl het dier nog in leven was. De onderzoekers conclude ren dat de bruinvis ernstig ziek is aangespoeld en dat een omstander het dier uit zijn lij den heeft willen verlossen. ,,Hoewel moet worden uitge gaan van een goede intentie, is dit geen goede gang van za ken'', aldus de organisatie. Contact met het dier kan ge vaarlijk zijn, omdat door over draagbare bacteriën infecties kunnen worden opgelopen. Minister-president Mark Rutte sloeg maandag tijdens het coalitie- overleg met de vuist op tafel: we gaan als Nederland niet voor aap staan door het handelsverdrag met Canada te torpederen - de Canade zen zijn nota bene onze bevrijders, zou hij hebben geroepen. Zijn boodschap was gericht aan de ChristenUnie, die nog tegensput tert. Kamerlid Joël Voordewind heeft 'serieuze vragen' over het handelsverdrag tussen de EU en Canada, bijvoorbeeld over de gevol gen voor Nederlandse boeren. De andere coalitiepartijen twijfelen niet: de Christenunie mort voor de bühne, maar zal uiteindelijk in stemmen met het verdrag. De belangen zijn groot. Zeven jaar werd er over Ceta (Compre hensive Economic and Trade Agreement) onderhandeld. In 2016 werd het verdrag door de EU en Canada ondertekend, een jaar later trad het al grotendeels in werking. Toen klonk er nauwelijks kritiek. Sterker: het werd gezien als lich tend voorbeeld voor alle toekom stige handelsovereenkomsten. ,,Tussen eind 2017 en nu is er duide lijk een andere wind gaan waaien'', zegt hoogleraar internationale eco nomie Harry Garretsen. ,,Tegen globalisering en tegen vrijhandel.'' Garretsen koppelt de gewijzigde stemming aan de tegenstand tegen het Oekraïneverdrag, de weerstand tegen TTIP (het opgeschorte han delsakkoord tussen de EU en de VS) en het brexitreferendum in het Ver enigd Koninkrijk. Maar ook de op komst van de Amerikaanse presi dent Donald Trump speelde mee. ,,Hij heeft een duidelijke antivrij- handelsagenda." In die nieuwe wind draaide ook de PvdA. Waren de sociaaldemo craten in het kabinet-Rutte II nog warm voorstander van Ceta - als minister onderhandelde partijkop stuk Lilianne Ploumen nog mee over het verdrag - nu hebben zij zich ertegen gekeerd. Daarmee staat parlementaire steun in de Eer ste Kamer op losse schroeven. Minister voor Buitenlandse Handel Sigrid Kaag (D66), nu verantwoor delijk voor Ceta, zal daar steun bij elkaar moeten sprokkelen. Kaag neemt het op tegen een zeer actieve lobby van tegenstanders. Tussen eind 2017 en nu is er duidelijk een andere wind gaan waaien -Harry Garretsen, hoogleraar Deze week stuurden zeventig orga nisaties uit de hele wereld een open brief naar het Nederlandse parle ment. Zij waarschuwen vooral te gen de speciale rechtbank die in het leven wordt geroepen om onenig heid tussen bedrijven en overhe den te beslechten. Stel dat Neder land een wet maakt die een Cana dese multinational niet zint, dan kan die via dit Investment Court System (ICS) een schadevergoe ding afdwingen omdat het beleid de belangen van het bedrijf schaadt. Gewone burgers, belangenorgani saties en vakbonden hebben geen toegang tot deze rechter. Juist dat is tegen het zere been van de PvdA. De natuur- en mensenrechten organisaties vinden die bepaling onacceptabel. Zij zijn bang dat bij voorbeeld democratisch tot stand gekomen klimaatwetgeving op die manier wordt doorkruist. Zij wij zen daarbij op ervaringen in het buitenland: Mexico kreeg al eens een rechtszaak aan de broek toen het besloot een suikertaks in te voe ren. Ook werd Indonesië gedwon gen een Amerikaans bedrijf onthef fing te geven van bepaalde vereis ten uit de eigen Mijnbouwwet. Garretsen vindt de kritiek legi tiem. ,,Waarom een instelling in het leven roepen die zich aan publieke controle onttrekt, terwijl er al ge noeg gerechtelijke instanties zijn waar bedrijven kunnen aanklop pen?'' Tegelijkertijd vinden Neder landse milieuclubs en vakbonden FNV en CNV dat Ceta door de tijd is ingehaald. Wat begon als onder handelingen over een 'modern' handelsverdrag, is geëindigd in een verdrag dat een oude, ongelijke en onduurzame economie versterkt, schrijven de bonden in een brief die gisteren naar de Kamer ging. Ook boerenorganisaties roeren zich. Zij zeggen te maken te krijgen met oneerlijke concurrentie, omdat de Canadese standaarden voor dierwelzijn en voedselveiligheid lager zijn dan die in Europa. Garretsen: ,,De vraag is wanneer gerechtvaardigde bezorgdheid ein digt en protectionisme begint. De kritiek komt immers uit de hoek die het meest te verliezen heeft om dat de concurrentie toeneemt: de agrarische sector. Maar bij handels verdragen wordt gekeken naar wat er per saldo goed is voor de econo mie en niet naar individuele bedrij ven. Dan worden handelsverdragen überhaupt lastig.'' Die vrees valt ook te beluisteren bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Want als het met Canada, een vergelijkbaar land met verge lijkbare normen en waarden, al niet lukt, met welk land valt dan nog wél een akkoord te sluiten? Juist nu de EU zich opmaakt om binnen het jaar een handelsakkoord te sluiten met het Verenigd Koninkrijk, is dat geen bemoedigende gedachte. Vooral omdat de Britse premier Boris Johnson duidelijk was: zijn gedroomde deal is Canadastyle. MATTER woensdag 12 februari 2020 GO Windkracht 7 UTRECHT Een bruinvis die begin januari aanspoelde op het strand van Wijk aan Zee, is doodgestoken. Dat is de Steun voor Ceta op losse schroeven Het lot van het vrijhandelsver drag tussen de Europese Unie en Canada ligt vandaag in han den van het Nederlandse parle ment. Als het strandt, zal dat enorme gevolgen hebben voor toekomstige handelsverdragen. Hanneke Keultjes Den Haag MULTINATIONALS MATTER MULTI NATIONALS' LIVES MATTER Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren tijdens een actie van Milieudefensie tegen vrijhandels verdrag Ceta FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17