'De zaak is serieus opgepakt' NIEUWS 13 Het systematisch falen en het niet beschermen van slachtoffers moet stoppen f REACTIE POLITIE neerd vanwege gebrekkige bewijs. In die twee dagen krijgt Roelofs drie verschillende agenten aan de telefoon. Agent 1 is zijn laatste dagen 'aan het slijten bij de politie', zo ver telt hij in de opgenomen telefoonge sprekken. ,,Dan krijg je dit soort op- drachtjes. Ik ken de zaak niet. Mij is alleen gevraagd de boodschap door te geven.'' Agente 2 zegt - diezelfde dag - het nieuwe adres van de verdachte te zullen doorgeven. ,,Ik ken inhoude lijk de zaak niet. Ik ga dit aanvullen en doorzetten naar de collega's die daarmee bezig zijn.'' Agent 3, een dag later: ,,Ik moet u mededelen dat de zaak is opgelegd, justitie heeft die beslissing geno men, omdat er onvoldoende bewijs is. Inhoudelijk zou ik het niet weten, want ik ben niet bekend met de zaak. Mijn baas heeft me opge dragen u dit te vertellen. De te lefoon staat roodgloeiend. Ik wil graag een andere lijn opnemen. U kunt altijd een klacht indienen op de site.'' Als Roelofs met advocaat Richard Korver een artikel 12-procedure wil starten, blijkt dat het OM geen se potbeslissing op papier heeft. Die volgde in februari 2018 alsnog. Voorbarig De officier van justitie acht de con clusie van de politie dat de zaak moeilijk te bewijzen is 'voorbarig', omdat de YouTuber nooit gehoord is, maar vindt de kans op een beken nende verklaring 'klein'. Over de verkrachting in Nederland schrijft hij: 'Het lijkt erop dat Roelofs op geen enkel moment tijdens het ple gen van de strafbare feiten duidelijk naar verdachte toe kenbaar heeft ge maakt dat zij niet wilde dat ver- dachte de seksuele handelingen bij haar verrichtte.' Dat staat haaks op de verklaring van Roelofs, blijkt uit een deel van het proces-verbaal dat deze krant inzag. ,,Ik had een half uur van te voren gezegd dat ik niks meer van hem wilde, Ik huilde aan één stuk door en had een paniekaanval op het moment dat hij mij aanraakte. Ik had die avond ervoor medicatiever hoging gehad, dat wist hij.'' Hoewel seksuele handelingen met iemand in 'gedrogeerde' toestand of met een psychische stoornis straf baar zijn, deed de politie destijds niks met haar aangifte. 'Vanwege het feit dat er geen getuigen zijn en verdachte ontraceerbaar is', schrijft de politie in de reactie aan deze krant. Roelofs: ,,Het is een vrijbrief om psychiatrische patiënten te ver krachten.'' Als het gerechtshof beslist dat de Brit toch moet worden gehoord, lukt het de politie met Roelofs' hulp hem op te sporen. In oktober 2019 verschijnt hij op het politiebureau. Hij beroept zich op zijn zwijgrecht en reageert ook niet op verzoeken om toelichting van deze krant. Brandstapel Roelofs wordt op internet bedreigd door anonieme accounts. Ze noe men haar 'hoer' en 'leugenaar', ze zou drugs gebruiken, psychotisch zijn en alles met acteurs in scène hebben gezet. Ze wensen haar zelf moord en de brandstapel toe. De zus van de YouTuber mailt Roelofs: 'Stop it, or I will ruin you.' De juridische strijd zorgt volgens haar psychiater voor 'herhaalde en secundaire trau matisering'. Roelofs is de barricaden op ge gaan. Met de onlangs opgerichte Stichting Cassandra komt ze op voor de belangen van slachtoffers van seksueel en psychologisch ge weld. Ze heeft contact met andere slachtoffers en krijgt steun van be kende actrices, zoals Rosanna Ar- quette en Sand Van Roy, die ook het slachtoffer zijn van zedendelicten. ,,Het systematisch falen in zeden zaken en het niet beschermen van slachtoffers door de overheid moet stoppen'', zegt ze. ,,Ze brengen niet alleen slachtoffers in gevaar, maar tevens de maatschappij.'' woensdag 12 februari 2020 GO De politie Limburg erkent dat ze in ja nuari 2017 ten on rechte weigerde de aangifte van Roelofs op te nemen en haar naar Bulgarije ver wees. „Destijds waren we in de veronderstel ling dat aangifte ge daan moest worden in het land waar het heeft plaatsgevonden, omdat daar ook de verdachte zou verblij ven." In september 2017 is een rechtshulpver- zoek naar Bulgarije en de Groot-Brittannië gestuurd. ,,Daarop koppelden zij terug dat de verdachte ner gens stond ingeschre ven. De officier van justitie besloot de zaak op te leggen.'' Na het tussenvonnis van het gerechtshof lukte het de politie wel om de YouTuber te vinden. ,,Er is weer contact gezocht met Bulgarije. Op het aan gegeven adres stond niemand ingeschre- ven met deze naam. Vervolgens heeft het slachtoffer een tele foonnummer aan de politie gegeven en kregen wij de ver dachte aan de lijn. Hem is gevraagd naar Nederland te komen om gehoord te wor den. Dit is op 8 okto ber van het vorige jaar gebeurd.'' De politie zegt de zaak 'serieus' te heb ben opgepakt. ,,Het is jammer dat ze ons verwijten maakt.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13