IC 12 NIEUWS O Slachtoffers van verkrachting voelen zich vaak in de kou gezet. Daders worden lang niet altijd vervolgd. Ook Pieke Roelofs, die aangifte deed tegen een Britse YouTuber, heeft slechte ervaringen. VERKRACHTINGSZAKEN AANGIFTES Sommige agenten hebben gebrek aan professio naliteit l drie jaar strijdt Pieke Roelofs (30) voor vervol ging van een Britse YouTuber (1,5 miljoen abonnees), haar ex-werkpartner met wie ze een kortstondige relatie had. Ze heeft te gen hem aangifte gedaan van twee verkrachtingen in 2016 (Bulgarije en Nederland), bedreiging, chantage, mishandeling, smaad en laster. De politie in Limburg weigerde eerst haar aangifte op te nemen, de verdachte en getuigen te horen en verstrekte vaak tegenstrijdige, on juiste of helemaal geen informatie. Het gerechtshof tikte de politie een jaar geleden op de vingers in een ar tikel 12-procedure. Het onderzoek in haar zaak was onvolledig; de politie moest de YouTuber alsnog horen. Dat is inmiddels gebeurd. De reactie van de politie Limburg op vragen van deze krant is volgens Roelofs exemplarisch voor de ma nier waarop met haar verkrach tingszaak is omgegaan. In de verkla ring, waarin de politie schrijft wat ze sinds begin 2017 heeft gedaan, staan aantoonbare fouten. Over de reden dat de aangifte aanvankelijk niet wordt opgenomen, bijvoor beeld. Roelofs: ,,Ik noem het liever leugens.'' Partnergeweld Roelofs is autistisch en heeft een posttraumatische stressstoornis (PTSS) door jarenlang partnerge weld tijdens een eerdere relatie. Ze heeft nachtmerries en durft haar huis nauwelijks uit. „De politie heeft mijn zaak verneukt. En niet al leen die van mij. Er is een patroon van falen." Ze noemt Humeyra (16) en Rea gan Perez (42), die ondanks hulp kreten aan het adres van de politie werden gedood door hun ex-partner. Eind vorig jaar werd een pedoseksueel vrijgesproken doordat de poli tie Limburg fouten maakte bij het verhoor van een 4-jarig slachtoffer, zijn buurmeisje. Datzelfde korps maakte in 2018 ex cuses aan een vrouw die was ver kracht door een tbs'er. Agenten ge loofden het slachtoffer niet en zet ten haar tijdens verhoren onder druk. Later was er een dna-match met de dader. In 2017 spoorde een vrouw uit Hoorn haar aanrander op, omdat de politie verzuimde onderzoek te doen. Dat jaar deed Roelofs het zelfde. Ze traceerde de verblijfplaats van de YouTuber in zijn toenmalige woonplaats Sofia, terwijl de politie zei dat hij 'onvindbaar' was. ,,Som- mige agenten hebben gebrek aan professionaliteit.'' Uit cijfers die deze krant opvroeg, blijkt dat slechts 37 procent van de onderzochte verkrachtingsmeldin gen tot een aangifte leidt, en dat jus titie 58 procent van deze aangiften seponeert. Eerder bleek dat naar schatting 70 procent van de slachtoffers van seksueel geweld dit niet bij de poli tie meldt. Roelofs: ,,Zou jij dat wel doen met zo'n kleine kans op een veroordeling en verhalen over hoe de politie slachtoffers behandelt? Zeker als het gaat om verkrachting door een partner of ex, is de positie van vrouwen zwak.'' Tegen een muur Ook Roelofs loopt bij de politie te gen een muur op. Ze verklaart dat de YouTuber haar in oktober en de cember 2016 heeft verkracht. De eerste keer in een dronken en agressieve bui in zijn appar tement in Sofia. Daarvan probeert ze tevergeefs aangifte te doen in Bul garije. „Niemand sprak goed Engels. Er was geen tolk." De tweede verkrachting vindt vol gens haar kort voor kerst plaats in Sittard. Ze is in die periode opgeno men op de psychiatrische afdeling van ziekenhuis Zuyderland, van wege een acute stressstoornis. Ze is suïcidaal en slikt een hoge dosis medicijnen, waaronder het kalme ringsmiddel Xanax. ,,Dat is een be kende verkrachtingsdrug, die de spieren verslapt en spraak ver stoort." Ze spreekt af met de Brit in een tegenoverliggend hotel, waar de verkrachting plaatsvindt, aldus Roelofs. Na de feestdagen meldt ze zich op het politiebureau in Sittard. De agent neemt de aangiftes niet op. 'Omdat het voorval in Bulgarije heeft plaatsgevonden', meldt het rapport. De verkrachting in Neder land wordt genegeerd. Maanden later komt ze erachter dat ze wel degelijk in Nederland aangifte kan doen. Als ze weer naar het bureau in Sittard gaat, maakt de politie volgens haar excuses. Ze wordt doorverwezen naar het ze- denteam in Roermond. Roelofs wil na het intakegesprek direct aangifte doen, maar krijgt verplicht twee weken bedenktijd. De aangifte wordt in augustus 2017 afgerond, na zes bezoeken aan drie politiebureaus. Roelofs: ,,De aangifte was incompleet en gaf mijn verhaal niet goed weer. De ge pleegde feiten waren niet duidelijk verwoord, getuigen niet vermeld, details niet gegeven en citaten ver anderd.'' Volgens Roelofs stelden de re chercheurs haar gerust. Het zou slechts een verkorte weergave zijn en vooral de geluidsopname van het verhoor zou gebruikt worden. ,,Ik tekende met tegenzin na aan dringen van de politie en nadat de rechercheurs aangaven nog contact te zullen opnemen", vertelt ze. Een maand later concludeert de politie dat haar aangifte niet verder wordt onderzocht. Zonder getui gen te horen, die later schriftelijk verklaren hoe Roelofs vertelde wat er was gebeurd en hoe emotioneel en bang ze was. Ook de verdachte wordt niet gehoord. Onvindbaar De reden is onduidelijk. Aanvanke lijk meldt de politie dat de Brit on vindbaar is. Roelofs heeft adressen van hem in Bulgarije en van zijn ouders in Groot-Brittannië aange leverd. Daar staan ze volgens de au toriteiten niet ingeschreven. Nog diezelfde dag spoort Roelofs zijn nieuwe adres in Sofia op en stuurt dat door naar de politie. Een dag later is de lezing die ze krijgt te horen, anders: de zaak is gesepo- woensdag 12 februari 2020 GO De politie heeft mijn k verkloo Tonny van der Mee Roermond -Pieke Roelofs deed aangifte van verkrachting ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS FOTO ANNEMIEK MOMMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12