8 NIEUWS VERENIGDE STATEN VOORVERKIEZINGEN Als Elizabeth Warren er vandaag niet in slaagt om de voorverkiezingen van New Hampshire te domineren, lijkt Amerika's kans om een vrouwelijke leider te nomineren voorlopig verkeken. Trump is ook fysiek zo veel groter dan Warren. Ik weet niet zekerofze hem aankan ongreslid Deb Haaland blijft het maar her halen, als ze in een gymzaal in Concord, New Hampshire, een campagneop treden van senator en presidentskan didaat Elizabeth Warren aankondigt. ,,Ik wil dat jullie weten dat Elizabeth kan winnen'', roept ze over de hoof den van de kiezers, een reusachtige Amerikaanse vlag in haar rug, posters met de campagneslogan aan de muur. 'Win met Warren', staat erop. ,,Als iemand je zegt dat vrouwen niet kunnen winnen, kijk naar het Con gres", zegt Haaland. ,,Daarin zitten meer vrouwen dan ooit.'' Haaland is een van de eerste vrou wen uit de gemeenschap van oor spronkelijke bewoners van Amerika die in een golf van vrouwelijk verkie zingssucces in 2018 een zetel won. Ze voelt de stemming onder de aanwe zigen goed aan. Er heerst twijfel. Ed Thompson, pensionado die al sinds de zomer hoopt op het aantreden van president Warren, zegt uitdrukkelijk 'nee' op de vraag of hij er vertrouwen in heeft dat Warren kan winnen. ,,De vooringenomenheid tegen vrouwen, daar zijn we helaas nog niet over heen'', constateert hij tegen de muur van de gymzaal geleund. De Democraten begonnen hun campagne om het presidentschap vo rig jaar met een recordaantal vrouwe- lijke kandidaten. Meer dan één vrouw per partij hadden Amerikanen in presidentsverkiezingen nog nooit gezien, nu wilden maar liefst zes De mocratische vrouwen het opnemen tegen Donald Trump. Daarvan zijn er nog drie over. Senator Amy Klobu- char leeft in de peilingen in New Hampshire wat op, maar slechts één doet mee in de top: Warren. Ze is een uiterst linkse senator uit Massachu setts, voormalig juf in het speciaal onderwijs en Harvard-professor, geestelijk moeder van het consumen tenbeschermingsbureau dat presi dent Obama in het leven riep. Maar haar derde plaats in de eerste voorverkiezingen in Iowa is niet ge noeg. Waar Warren in het najaar nog aan kop ging in sommige staten, te kent zich nu een tweestrijd af tussen de 78-jarige 'democratisch socialist' Bernie Sanders, en de piepjonge ex- burgemeester en man-van-het-mid- den Pete Buttigieg (38). Als Warren kans wil maken op het president schap, moet ze vandaag de voorver kiezingen in New Hampshire domi neren. En dat wordt heel moeilijk, blijkt in dit staatje in het pittoresk besneeuwde noordoosten van de VS. Nakomertje Warren vertelt in Concord haar le vensverhaal - opgegroeid als nako mertje in een lageremiddenklassege- zin in Oklahoma - en belooft Grote Structurele Verandering om de in vloed van het grote geld uit Was hington te verbannen. Corruptie, noemt ze het onomwonden. Het be valt Julia Gove (71), die in de menigte meeluistert. Maar toch is ze er niet zeker van dat ze ook op Warren zal stemmen. Ze vreest dat de senator ten onder zal gaan in verbale aanval len van Trump. ,,Trump is ook fysiek zo veel groter dan Warren. Dat visu ele beïnvloedt onbewust ons brein. Ik weet niet zeker of ze hem aankan.'' Vrouwen zijn in de VS de aanvoer ders van het linkse activisme tegen Donald Trump. Vrouwelijke kandi daten veroverden in 2018 de meerder heid in het Huis van Afgevaardigden terug voor de Democraten. Bijna 60 procent van de achterban van de De mocratische partij is vrouw. Onder jonge vrouwen voelt zelfs bijna drie kwart zich het meest thuis bij die partij. Maar het trauma dat Democra tische kiezers hebben opgelopen toen Hillary Clinton in 2016 onver wacht verloor van machokandidaat Trump, is nog vers. Ze durven het niet aan om nog eens een vrouw te nomineren. ,,Ik denk niet dat ze genoeg cha risma heeft om het tegen iemand als Trump op te nemen'', zegt Elaine Rauch (72) in Concord over Warren. ,,Ze ziet er niet sterk genoeg uit. Ze oogt fragiel. Energiek, maar alsof de wind haar zo kan wegblazen. En er is veel onwetendheid. Het land voelt zich niet op zijn gemak bij een vrouw. Kijk hoeveel mensen het ma chismo van Trump aanspreekt.'' Amerika is nog lang niet klaar voor een vrouwelijke president - dat klinkt hier in Concord vaak, opval lend genoeg vooral onder vrouwen. Warren probeert hen uitdrukkelijk voor zich te winnen. Alle sprekers die haar introduceren zijn vrouw. Ze deelt haar ervaringen op de arbeids markt in de vroege jaren 70. Zodra ze zichtbaar in verwachting was, ver loor ze haar baan, schetst ze. Genera tiegenoten als Elaine Rauch en Julia Gove zouden zich erin kunnen her kennen. Maar juist zij kiezen liever veilig voor Buttigieg. ,,Hij is welbe spraakt, intelligent, en heeft cha risma'', zegt Rauch. ,,Hij is de enige van wie ik me kan inbeelden dat hij in een debat Trump aanpakt.'' Vreselijk Als Buttigieg een half uur verderop in Salem kiezers toespreekt, ook in een gymzaal, trekt hij Warren-fans. Jana Holcroft (51) bijvoorbeeld. War ren is 'geweldig', vindt ze. Maar toch overweegt ook zij serieus om voor Buttigieg te kiezen. 'Vreselijk' vind ze dat. Maar haar belangrijkste doel is Trump wegstemmen - het is wat bo venaan de wensenlijst van de meeste Democraten staat. En sinds een ge sprek met haar ouders en hun vrien den, allemaal op leeftijd, vreest ze dat het met Warren niet gaat lukken. ,,Zij ergeren zich aan haar. Ik denk dat het voortkomt uit seksisme. Maar het baart me zorgen.'' Het is de vraag of de twijfels over Warrens verkiesbaarheid terecht zijn. Ze wijst er zelf graag op dat zij de enige is in het kandidatenveld die in de afgelopen dertig jaar een zit tende Republikein wist te verslaan. Ze is een van de weinigen die nooit een verkiezing verloor. En de man die tot voor kort werd gezien als dé meest verkiesbare kandidaat, Joe Bi- dinsdag 11 februari 2020 Zelfs eigen achterban gelooft niet in Elizabeth Warren Karlijn van Houwelingen Concord - Julia Gove, kiezer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8