'Eren van dictator Franco is een misdrijf' Akkoord verdeelt 'erg drukke' Noordzee Ouders schromen niet om leerkracht van hun kind te pushen 7 MADRID De Spaanse sociaal democraten werken aan een aanpassing van het wetboek van strafrecht om het eren van dic tator Francisco Franco (1892 1975) strafbaar te stellen. Een topvrouw van de rege rende Socialistische Spaanse Ar beiders Partij (PSOE), Adriana Lastra, zei in een toespraak dat het goedpraten of vereren van het 'franquismo' een misdrijf zou moeten zijn. ,,In een demo cratie eren we geen dictators of tirannen'', aldus Lastra. Critici zien in de plannen een ingrijpende beperking van de vrijheid van meningsuiting. Over de rol van de uiterst con servatieve rooms-katholieke ge neraal in de burgeroorlog en over zijn politieke en economi sche erfenis zijn de meningen nog altijd verdeeld. De aanvankelijk politiek on geïnteresseerde generaal Franco werd in 1936 door een reeks om standigheden de grote leider van een opstand van conserva tieve militairen tegen de uiterst linkse regering van de republiek. Die stortte eind maart 1939 na een felle onderlinge strijd volle dig in. De generaal regeerde Spanje vervolgens autoritair, tot zijn dood 36 jaar later. DEN HAAG Vissers, energie bedrijven en natuurorganisa ties hebben een akkoord be reikt over een 'nieuwe balans' op de drukke Noordzee. Het kabi net stelt hiervoor 200 miljoen euro beschikbaar, waarvan 119 miljoen voor het uitkopen en verduurzamen van de vissers vloot. Het is de bedoeling dat de afspraken op 31 maart door alle partijen worden onderte kend. Het kabinet had de aanzet ge geven voor het overleg over de verdeling van de Noordzee. Die wordt steeds drukker door de komst van windparken. In het akkoord staat dat de ruimte zo veel mogelijk 'multifunctioneel' moet worden gebruikt. Onderzocht wordt of de ge plande ruimte voor windmo lenparken in het zuidelijke deel van de Noordzee, open kan blij ven. Er zouden dan eerder wind- parken in het noordelijke deel geopend moeten worden. Een deel van de opbrengst van bedrijven die energie win nen op de Noordzee, moet in de toekomst mogelijk worden geïnvesteerd in natuurherstel en verduurzaming. Er gaan ook miljoenen naar onderzoek en er wordt gebroed op de bescher ming van bepaalde diersoorten. Duizenden ouders hebben zich vorig schooljaar bij groep 8-leerkrachten beklaagd over het 'te lage' schooladvies voor hun kinderen. Docenten van middelbare scholen zien juist meer brugklassers op te hoog niveau binnenkomen. De groeiende kloof blijkt uit repre sentatief onderzoek van DUO On derwijsonderzoek Advies en deze krant onder ruim achthonderd leraren. Zowel leerkrachten van groep 8 als docenten die in de brug klas lesgeven, vulden een vragen lijst in over de schooladviezen. Meer dan de helft van de groep 8- leerkrachten had te maken met ou ders die het niet eens waren met het schooladvies voor hun kind. Die haalden de afgelopen jaren van alles uit de kast om alsnog een hoger ad vies binnen te slepen. Sommige leerlingen maakten een IQ-test, va ders en moeders gingen op eigen houtje op een middelbare school op gesprek en een enkeling gaf zelfs een cadeautje aan de leraar. Verkeerd Terwijl groep 8-leerkrachten wor stelden met ontevreden ouders, zag 89 procent van de brugklasdocen ten leerlingen in de klas die op een te hoog niveau waren geplaatst. Naar schatting zat 9 procent van de eersteklassers op een verkeerd ni veau, van wie ruim driekwart te hoog. Een vijfde van de groep 8-leraren heeft schooladviezen bijgesteld. Soms omdat de leerlingen tóch ho ger scoorden bij de eindtoets, maar ook omdat de ouders hen van hun gelijk overtuigden of juist onder druk zetten. ,,Ouders zijn erg kien op een hoger schooladvies, dus er is zeker hoge druk op leraren. Het is belangrijk dat de groep 8-leraren hun adviezen niet alleen opstellen, maar met een team van professio nals'', stelt hoogleraar onderwijs Jan van Tartwijk. Meer dan de helft van de docen ten stelt dat het aantal te hoog ge plaatste leerlingen de afgelopen twee jaar is gegroeid. Ze noemen de toegenomen druk van ouders op leerkrachten op basisscholen de be langrijkste oorzaak, maar ook 'de angst voor het vmbo', de toegeno men prestatiedruk in de samenle ving en bijlessen voor basisschool leerlingen. „Kinderen kunnen flink oefenen voor de cito. Wij moeten de leerlingen met een hogere score voor de eindtoets op een hoger ni- veau plaatsen. Maar vervolgens lo pen ze vaak op hun tenen'', merkt Elger Brouns, docent Nederlands. De meeste leerlingen met een te hoog advies komen volgens de do centen op het havo terecht. Bijbenen Het Wolfert College in Rotterdam krijgt jaarlijks zes van de negentig brugklassers met een veel te hoog advies binnen. Zij stromen af van vwo naar vmbo kader. ,,Die leerlin gen halen alleen maar onvoldoen des, kunnen het niet bijbenen. Dat is een punt van zorg, want zo'n leer ling denkt de rest van zijn of haar leven dat hij vwo aan had gekund als hij meer had gedaan. Wij den ken van niet'', zegt onderbouw- coördinator André van der Leeuw. Overigens gebeurt het omge keerde ook: een derde van de do centen had juist brugklassers die op een te laag niveau zaten. Hoogleraar Van Tartwijk ziet dat met name bij kinderen die van huis uit minder hulp krijgen. ,,Zij ontwikkelen zich continu, waardoor het schooladvies Ik wil geen zaken doen. Ik bemoei me toch ook niet met hun opvoeding te vroeg komt. Die kinderen heb ben minder tijd om hun achter stand in te lopen.'' Docenten van middelbare scho len denken dat groep 8-leerkrach- ten regelmatig bezwijken voor de druk van ouders. Op de intakefor mulieren die ze van de basisscholen krijgen, zien ze veelal dat de wens van de ouders afwijkt van het schooladvies. ,,Ik schat dat dit zeker bij vijftien van de honderd aanmel dingen op onze school aan de hand is'', zegt docent Brouns. Groep 8-juf Marloes Sweijen van de Hilversumse Violenschool wil de ouders en leerlingen soms het voordeel van de twijfel geven door ze geen havo-, maar een havo/vwo- advies te geven. Het overkwam haar al dat die kinderen vervolgens in een vwo-brugklas beginnen. ,,Zul- ke ouders willen dat dubbele advies om hun kind tóch in die vwo-klas te krijgen. Dat is wel een niveau hoger dan wijadviseren'', zegt Sweijen. Terwijl de juf niet over één nacht ijs gaat met de schooladvie zen: ze maakt ze samen met vier andere collega's. Sweijen: ,,Je merkt dat een leer kracht minder aanzien heeft, je voelt je zo klein als ouders zich met jouw advies bemoeien. We hebben daar jaren over nagedacht. Ik wil niet bezig zijn met iemand tevre denstellen. Ik wil geen zaken doen. Ik ben geen bedrijf. Bovendien: ik bemoei me toch ook niet met hun opvoeding.'' dinsdag 11 februari 2020 GO Een cadeautje voor een hoger schooladvies Ellen van Gaalen Utrecht -Marloes Sweijen, groep 8-juf Leerlingen van groep 8 leggen de eindtoets af. De uitslag weegt flink mee voor het schooladvies. archieffoto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7