Kortrijk heeft 'Zeeuwse' prinses carnaval 7 WERKGROEP BEVRIJDING 1944 Foto's maken in de Tweede Wereldoorlog was levens gevaarlijk. Veel zijn erin de loop der tijd ook verdwenen. Toch moeten er volgens de Axelse werkgroep Bevrijding 1944 nog aardig wat in privébezit zijn. Een recente oproep leverde direct resultaat op. 'M r - Wv De werkgroep Bevrij ding 1944, die is ver bonden aan oorlogs museum Gdynia in de polder bij Axel, is vooral op zoek naar foto's die zijn gemaakt in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. ,,We willen er rond de Do denherdenking en Bevrijdingsdag, 4 en 5 mei, een tentoonstelling aan wijden'', vertelt lid van de werk groep en beroepsfotograaf Wim Kooijman uit Heikant. ,,Het Gdy nia-museum heeft al veel foto's, maar we weten zeker dat er nog meer zijn, die bij mensen op zol der liggen of diep weggestoken zijn in een kast." Tijdens de Duitse bezetting vanaf mei 1940 tot in 1944/1945 was het voor particulieren levens gevaarlijk foto's te maken van oor logssituaties, weet Kooijman. ,,Daar stond de doodstraf op. Bo- r: ■t vendien, nu heeft iedereen een fo totoestel of mobiele telefoon waar mee foto's kunnen worden ge maakt. Dat was in de oorlogsjaren heel anders. Alleen de gegoeden, zoals de dokter en de notaris, had den een toestel. En als je daar al mee fotografeerde in de oorlog, wie hield dan zijn filmrolletje in bezit om het later te kunnen ont wikkelen? Nog minder mensen.'' Toch zijn er wel oorlogsfoto's bekend, met name van na de be vrijding van Oost-Zeeuws-Vlaan- deren in de herfstdagen van 1944. Series zijn daarvan gemaakt, die mensen konden kopen, vertelt Kooijman. ,,Je komt dan ook vaak dezelfde foto's tegen, maar er zijn Vi -5 T gelukkig ook andere. Zo zijn er fo to's opgedoken van een Duitse pantserdivisie die in 1942 door Zaamslag trok, illegaal gefotogra feerd vanuit een slaapkamerraam. Dat is heel bijzonder materiaal." De werkgroep Bevrijding 1944, We willen er rond de dodenherdenking en bevrijdingsdag een tentoonstelling aan wijden die ook al volop heeft gezocht in Poolse en Engelse oorlogsarchie ven, hoopt meer van zulke ont dekkingen te doen. Vandaar de re cente oproep om foto's te leveren voor de tentoonstelling die van 7 tot en met 11 mei is gepland in het Gdynia-museum aan de Tweede Verkorting bij Axel. De oproep leverde onverwacht snel een eerste succes op. Kooij man: ,,Een mevrouw uit Hulst belde. Ze vertelde een fotoalbum te hebben van haar vader, met fo to's van de mobilisatie van Neder landse troepen voor de Duitse aanval in mei 1940 en ook van de bevrijding van Hengstdijk en Kloosterzande. Tot nu toe hebben we van de bevrijding van Hengst dijk en Kloosterzande heel weinig. Opvallend genoeg ook van Hulst. Behalve van de 18 september 1944 kapotgeschoten toren van de basiliek is van de bevrijding van Hulst weinig fotomateriaal." Wie nog oorlogsfoto's in zijn of haar bezit heeft, kan contact op nemen met Wim Kooijman, via emailadres wimkooijman@ duofoto.nl of bellen naar 06 51582040. ,,We gaan dan bij de mensen op bezoek, kijken om welke foto's het gaat en als ze inte ressant zijn, vragen wij of we ze even mogen meenemen om te scannen op een hoge resolutie, daarna brengen we alles terug." Sjoerd Marcelissen Breda Dat Van Hoorn voorop gaat in de Belgische polonaise is niet zo gek. Een deel van haar privéleven vindt sinds enige tijd bij onze zuiderbu ren plaats. ,,De liefde heeft me er ge bracht. Ik woon in Breda, maar de helft van de weekenden verblijf ik in België." Via haar vriend kwam ze bij de Orde van de Vlasch'aard terecht. „Tijdens carnaval 2019 was de keize rin niet in staat om mee te doen. Ik ben ingevallen. Dat had ik kennelijk Ik vind het leuk om mensen samen te brengen dusdanig goed gedaan, dat ze mij hebben gevraagd prinses te worden. Ik ben unaniem aangesteld." De Orde kent de traditie om jaar lijks te wisselen tussen een prins en een prinses. „Volgend jaar wordt het een man, het jaar erop weer een vrouw." Van Hoorn mag zich dan opnieuw kandidaat stellen. Hulst Van Hoorn is geboren in Terneu- zen. ,,Ik was een jaar of vier toen we naar de optocht in Hulst gingen kij ken. Ik ben direct besmet met het virus." Dat maakt haar een fana tieke carnavalsvierder in het Kiele- gat (Breda). Dat is prima te combi neren met haar taken in België. ,,Daar heeft elke plaats op zijn eigen datum carnaval. Het feest in Aalst valt bijvoorbeeld tegelijk met Breda, maar in Kortrijk vieren we pas half augustus carnaval. Het is een zomercarnaval, alleen dan op kleine schaal. Een mini-Rio de Ja neiro." Aankomend leutfeest komt een delegatie van de Orde van de Vlasch'aard naar Nederland. ,,We willen met een groepje naar de op tocht in Boemeldonck (zondag, red) kijken en maandag in Breda." De Orde van de Vlasch'aard kent een maatschappelijk karakter. ,,Van origine is het een Orde voor slecht horenden en doven. Het idee is dat iedereen betrokken moet worden bij carnaval." Nog steeds maken slechthorenden deel uit van de raad van elf, vandaar dat Van Hoorn een cursus gebarentaal volgde. ,,Deze mensen vallen snel in een isole ment en worden niet betrokken. Ik vind het leuk om mensen samen te brengen. Dat kan als prinses. Ik ben er voor doven, slechthorenden, goed horende mensen, Nederlan ders en Belgen." dinsdag 11 februari 2020 VL Een zoektocht naar oorlogsfoto's Harmen van der Werf Axel M Een buffalo, een amfibie voertuig van de bevrijders, herfst 1944 gefotogra feerd bij Ter- neuzen. FOTO COLLECTIE GDYNIA MUSEUM -Wim Kooijman, lid van werkgroep Prinses Angelique van Hoorn is geïnstalleerd in de histori sche schepenzaal van Kortrijk. Geboren in Terneuzen, woonach tig in Breda en prinses carnaval in Kortrijk. Angelique van Hoorn (43) zwaait sinds dit weekend de scepter in de Vlaamse stad. „Toen ze mij vroegen heb ik geen moment getwijfeld. Een hele eer om dit te doen." - Angelique van Hoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54