Reizen met potpourri van openbaar vervoer 8 ZEELAND Nina Kulisic mag eindelijk praten over deelname aan Heel Holland Bakt Nina Kulisic, de Zeeuwse die als tweede bakker naar huis ging, mag eindelijk praten. Over fanmail en mannen die een gokje wagen. Over de vriendschap met winnares Anouk en met Pauline, die het tot de zevende uitzending volhield. Over de kloktaart die de jury niet kon bekoren en over haar vmbo- klas bij Nehalennia. ,,Dat zijn echt mijn kindjes, daar ga ik voor." Maandagavond zitten ze nog één keer allemaal bij elkaar. ,,Dan zijn de opnamen voor de laatste afleve ring van Doorbakken, die woens dag wordt uitgezonden", zegt de Middelburgse. Maar ze laten elkaar niet los. ,,We hebben een app- groep, we bellen. Het contact is heel intensief, al sinds we met z'n tienen die tent in gingen. Het zijn de eni gen die snappen wat je doormaakt. Je klemt je aan elkaar vast. Met Anouk en Pauline heb ik echt vriendschap gesloten, daarmee is het al zover dat we het niet alleen meer over bakken hebben. Zij wa ren ook mijn eigen favorieten. Anouk is heel sterk en strategisch, voor Pauline heb ik een zwak om dat onze stijlen erg op elkaar lijken. Helaas heb ik dat niet mee kunnen laten zien, omdat ik zo snel afviel." Kloktaart De kloktaart luidde haar laatste uur in bij Heel Holland Bakt. Niet ge slaagd, oordeelde de jury. ,,De op dracht was: maak een kloktaart, want we gaan aftellen voor 2020. Ik heb in het verleden ook kunst ge doceerd. Voor mij geen ronde taart met een klokje erop. Ik dacht aan een schilderij van Dali. Het was mijn spektakelstuk. Op tv zie je dan wel de kritiek van de jury, dat je bis- cuit niet luchtig genoeg is of zo, maar niet dat er óók gezegd wordt hoe je dat kunt voorkomen. Een uitzending duurt maar vijftig mi- Het contact is heel intensief, al sinds we met z'n tienen die tent in gingen nuten. Daarin kun je niet alles laten zien. Ik heb niet alleen kritiek ge had, maar ook nuttige adviezen. Dat soort informatie, waarvoor het tv-programma te kort is, is wel op de website te zien: recepten, tech nieken, begrippen. Voor de echte liefhebber." Over de onderlinge sfeer: ,,Bij de voorrondes stond ik naast Anouk. We moesten een taart decoreren met chocola. Ik had chocola over en gaf die aan haar. Toen zeiden ze te gen ons: 'Jongens, het is een wéd- strijd!' Ach, die taart van mij was tóch al af. En je gunt het elkMr. Ik vond het al geweldig dat ik met de wedstrijd mee kon doen. Daarmee had ik al gewonnen." Ze heeft er geen huwelijksaan zoeken aan overgehouden. Wel een aanbod om uit eten te gaan. ,,Hij wilde eventueel ook schoenen voor me kopen, hahaha! Ik heb heel veel berichtjes, brieven en mails gehad. Ik heb niet alleen kritiek gehad, maar ook nuttige adviezen Blijkbaar vonden ze het leuk dat ik echt mezelf ben en heel zelfverze kerd overkom, hoewel ik natuurlijk ook wel mijn onzekere momenten heb. Ik ben er niet op ingegaan. Ik ben meer van het persoonlijke con tact." Nina Kulisic heeft naast haar baan als lerares op Nehalennia in Middelburg een eigen bedrijf: Ni- naElements.nl. Heeft haar televi sieoptreden nog opdrachten opge leverd? ,,Nóg niet. Ik moest natuur lijk tot nu toe mijn mond houden. Misschien dat Zeeland nu wakker wordt en denkt: hé, die gaan we eens ergens voor inzetten." In 2024 loopt de huidige OV-con- cessie van Connexxion af. Hoe gaat Zeeland het openbaar vervoer daarna in stand houden in een ver grijzende provincie met 380.000 inwoners, lange afstanden en jon geren die wegtrekken? Daarover werd maandag in Goes nagedacht op een conferentie over slimme mobiliteit. Minister Stientje van Veldhoven van Milieu en Wonen was ook present. Wat bracht zij mee voor reizend Zeeland? ,,Ik ben bereid om mee te denken en samen te werken met Zeeland om nieuwe creatieve oplossingen voor het openbaar vervoer tot stand te bren gen." Dorpen Geen zak met geld dus, want daar voor zal Zeeland eerst ideeën voor proefprojecten moeten indienen. De provincie maakt van slim open baar vervoer wel een speerpunt. Dat is van belang voor de economie en het onderwijs. Lijnbussen zul len ook na 2024 scholieren snel naar school transporteren. Maar wat er is nodig op de dorpen, zeker in dalu ren? Daar rijdt nu immers al zelden een bus meer. Wie wil reizen, moet het doen met de haltetaxi en de Zeker voor lange afstanden is de waterstofauto aantrekkelijk wachttijden die daarmee gepaard gaan. Slim, schoon en snel vervoer, ook over de grens met België, is de wens van de provincie. Maar hoe? Vol gens gedeputeerde Harry van der Maas zal het uitdraaien op een combinatie van vervoer: van trein, bus, taxi, elektrische (deel)auto en fiets. Heeft iemand op een dorp een goed idee, dan mag hij dat op tafel leggen, zegt de gedeputeerde. ,,Want we kunnen het niet allemaal zelf. Dus als een dorpsraad een voorstel voor gedeeld autogebruik heeft, kom maar op." Ook Van Veldhoven onderstreept dat samen met Zeeuwen naar oplossingen moet worden gezocht. Taxi De minister ziet mogelijkheden. ,,Er zijn al veel proefgebieden in het land. In Groningen draait een proef waarbij de reiziger per taxi naar een busknooppunt wordt gebracht en daarna op een ander knooppunt uit de bus stapt en de taxi pakt naar de eindbestemming." Ook ziet ze heil in elektrische deelauto's, wat uitbreiding van laadpunten vergt. ,,Trouwens ook waterstof is kansrijk, zeker in een provincie waar veel windenergie wordt geproduceerd. Van overtol lige windenergie kun je groene wa terstof maken. Zeker voor lange af standen is de waterstofauto aan trekkelijk." Voor de reiziger is het cruciaal dat al die OV-touwtjes goed aan elkaar worden geknoopt. Van der Maas acht één Zeeuwse vervoerscentrale dan ook noodzakelijk. En het zou mooi zijn als ook toeristen tot het OV kunnen worden verleid. dinsdag 11 februari 2020 'Met meedoen had ik al gewonnen' De Middelburgse Nina Kulisic, voor wie het avontuur eindigde in de tweede aflevering van Heel Holland Bakt. foto rjrfotografie Natuurlijk wist ze het al lang, dat Anouk Heel Holland Bakt ging winnen. „Maar ik moest mijn mond houden. Bijna een jaar. Dat is voor mij heel moeilijk, want ik ben zo iemand die niet eens geheim kan houden wat voor cadeau ik voor je koop!" Ondine van der Vleuten Middelburg -Nina Kulisic -- Nina Kulisic Doorbakken is woensdag te zien om 21.30 uur op NPO 1 (Omroep Max). Hoe reist een Zeeuw na 2024 met het openbaar vervoer? Min der met de lijnbus en vaker met een combinatie van taxi, bus, trein, elektrische deelauto en zelfs deelfiets. Die potpourri van vervoer schreeuwt om één OV-centrale die alles aanstuurt, om een handige OV-app en een slim betalingssysteem. Frank Balkenende Goes - Stientje van Veldhoven, minister Milieu en Wonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40