Klimaat dwingt boeren anders om te gaan met zijn akkers Analyse voorzeven Zeeuwse Willy Wortels 4 6 mam De ruim 200 fietsers die op de Oosterscheldekering vrijwillig in gevecht gingen met Ciara, waanden zich tijdens hun helletocht beroemdheden. Een groot aantal ca meraploegen en nog veel meer foto grafen trotseerden de storm om de ontberingen van de deelnemers, al dan niet carnavalesk uitgedost, van nabij vast te leggen. Het leverde prachtige plaatjes op: koene pedaalridders die kromgebo gen over hun stuur zichzelf een weg baanden richting een toptijd. Maar ook minder getrainde fietsers die wanhopig worstelden met wind kracht 8 of erger en voor wie deelne men belangrijker was dan winnen. De beelden, met op de achtergrond altijd dat imposante Zeeuwse decor, waren te zien in vele nieuwsuitzen dingen, kranten en op websites. En niet alleen in Nederland, maar ook volop internationaal. Spruitjespak Zelfs de deftige New York Times pu bliceerde een smakelijk verslag van de 'Dutch Headwind Cycling Cham pionships', dat uitpakt als een ode aan de 'Riders in the Storm'. Mede dankzij het artikel gaat het spruitjes- pak waarin akkerbouwer Maarten Janse uit Wolphaartsdijk reed nu de wereld over als 'een gedurfd fashion statement'. De verwondering dSt er zoiets be staat als een Nederlands Kampioen schap Tegenwindfietsen is ook na zes edities nog niet geluwd. En dat is maar goed ook, want het zorgt keer op keer voor massale belangstelling voor het evenement en daarmee ook voor Zeeland. De organisatie heeft een mooi evenwicht gevonden tus sen ernst en luim. Het NK Tegen- windfietsen is wel degelijk een seri euze, strak georganiseerde wedstrijd met klasbakken aan het vertrek, maar biedt ook ruimte aan mindere goden en aan ludieke elementen. Alles gebeurt met een gezonde do sis zelfspot en humor. Zie bijvoor beeld de tribune met veiligheidsrie men onderweg, de 'kotszone' na de finish en de verplichting om op een oer-Hollandse fiets zonder versnel lingen te rijden. Of lees het wed strijdreglement. Artikel 23: ,,In ver band met de hygiëne liever geen bloedtransfusies op het wedstrijdter rein." Ook al is het evenement een initia tief van een Amsterdams reclamebu reau, een betere promotie voor de provincie is nauwelijks denkbaar. Terwijl er al jaren volop wordt geïn vesteerd in campagnes, komt in dit geval de aandacht Zeeland letterlijk aanwaaien. Niet laten imponeren Wat blijft hangen - als de storm een maal is gaan liggen - is het beeld dat men in Zeeland zich niet zo snel laat imponeren door dreigend natuurge weld, maar juist welgemoed de strijd ermee aangaat, totdat het echt te ge vaarlijk wordt. Daarmee biedt het NK Tegenwind- fietsen, met een knipoog, een wel kom tegenwicht aan de steeds vaker opgeklopte waarschuwingen en weercodes bij mogelijk extreme om standigheden. Terwijl anderen in hun schulp kruipen, toont de provincie zich op haar best. Zeeland gedijt bij tegen wind. Wat een boer daarvoor moet doen, wordt uitgedokterd in een nieuw driejarig Europees project Fabulous Farmers. Daarin delen Zeeuwse en West-Brabantse boeren hun erva ringen met collega's in België, Luxemburg, Frankrijk en het Ver enigd Koninkrijk. In Zeeland zijn er drie pioniers: akkerbouwers Mi chael Schippers in Kamperland en Huibert Janse en Jan de Jager in Wolphaartsdijk en fruitteler Peter Rijk in Ovezande. Zij bestieren de bedrijven waar andere boeren hun licht kunnen opsteken. De grond speelt een sleutelrol. In de kurkdroge zomer van 2018 gin gen veel uien en aardappelen verlo ren omdat er geen druppel vocht meer in de bodem zat. In Zeeland speelt ook mee dat de bodem zou ter wordt en er weinig zoet water beschikbaar is om velden te berege nen. Droogte en verzilting zetten de opbrengst van landbouwgewas sen sterk onder druk. Landbouwmachines In het project Fabulous Farmers - vertaald: fantastische boeren - draait het onder meer om de vraag: hoe houd ik als boer vocht in de bo dem langer vast? Volgens project leider Wico Dieleman van land bouworganisatie ZLTO is het zaak vanaf nu de grond ondieper te be werken. ,,We moeten af van grote zware landbouwmachines. Door te veel bodemdruk gaat het bodemle ven achteruit en laat de grond min- M&FMmsm, der water door." Boeren gaan in het project zelf meten hoe vochtig de grond is, met per perceel een weer station zodat ze weten wanneer be spuitingen nodig zijn. Insecten zijn de schildknapen van de boer. Doordat steeds meer gewasbeschermingsmiddelen wor den verboden, moeten telers plagen en ziekten met behulp van de na tuur zien te bestrijden. Dat kan door meer leefruimte voor insecten te scheppen, zegt Dieleman. ,,Zweefvliegen, lieveheersbeestjes, sluipwespen en galmuggen kun nen bladluizen aanpakken. Maar dan moet je zorgen dat die insecten ook kunnen nestelen. Daarover praten we met terreinbeheerders en overheden. Je kunt bermen en taluds met een kruidenmengsel in- We moeten af van grote, zware landbouwmachines zaaien en minder vaak maaien zo dat insecten zich er kunnen hand haven. Bermmaaisel kan mogelijk een groene meststof worden. Daar doen we onderzoek naar. In het project gaan boeren trouwens ook meten hoe het met de insecten stand staat door nachtvlinders te tellen. We zetten daarvoor vlinder- vallen. Het aantal nachtvlinders geeft een aanwijzing hoe biodivers een akker is." MIDDELBURG Is het mogelijk om biologisch leder te maken uit appelpulp? Het consortium Holy Spiritus BV kan dat nu onder zoeken dankzij 50.000 euro sub sidie van de provincie. Zo zijn er nog zes projecten die gisteren tijdens het evenement Finance Me in Vlissingen inno- vatiegeld kregen uit de provin- ciekas. TM Pet Concepts in Yer- seke en zijn ketenpartners CJP Beheer en Management BV, EK Electronics BV, Martin Nieu- wenhuize Techniek, Fruvo BV en de Stichting FoodDelta Zee land beuren ruim een ton om van voedselresten halffabrikaten voor huisdierensnacks te maken. Andere demonstratieprojec ten die subsidie krijgen, zijn VRCare-2 (73.000 euro), het Pro gramma Specialistisch Onder steuningsteam Zeeland (137.000 euro) en een project Generiek Verzamelen Data (144.000 euro). VRCare-2 wil virtual rea- lity-spellen ontwikkelen die ou deren mentaal stimuleren. Het doel is zulke games toe te passen in de ouderenzorg. Restwarmte Het Programma Specialistisch Ondersteuningsteam Zeeland richt zich op de gehandicapten zorg. Het moet leiden tot zor gaanbod van hoge kwaliteit. Ge neriek Verzamelen Data is be doeld om alle data in industriële processen in beeld te brengen, waardoor onderhoud slimmer en goedkoper kan worden. Het Technology Centre Maak industrie Zeeland moet een plek worden waar bedrijven samen werken aan vernieuwende op lossingen. De provincie legt 50.000 euro op tafel voor een haalbaarheidsonderzoek. Een zelfde bedrag is er voor onder zoek naar verwarmen met rest warmte in de Kanaalzone. dinsdag 11 februari 2020 GO Tegenwindfietsen is unieke promotie Rolf Bosboom Het NK Tegen windfietsen trok zondag zelfs tot ver over de lands grenzen de aan dacht. Het evene ment lijkt wonder lijke folklore, maar is vooral een uniek staaltje Zeeland promotie. Neeltje Jans De boer moet anders gaan telen nu stortbuien en lange droge pe rioden elkaar steeds vaker af wisselen. Hij moet ten eerste meer vocht in de bodem zien vast te houden. En voor de be strijding van ziekten en plagen moet hij dikke vriendjes worden met insecten. Frank Balkenende Colijnsplaat -Wico Dieleman, projectleider ZLTO Bloemkoolteler André Sloot- maker uit Nieuwerkerk zit in juli 2018 op zijn volledig verdorde akker met bloemkolen. Er is geen druppel water meer te vin den in het stof. ARCHIEFFOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36