Verdachte verkrachting wordt zelden vervolgd JOL Zelfs de eigen achterban gelooft niet meer in Elizabeth Warren We worden niet dommer van onze smartphone Slachtoffers klagen over politie Walcheren Geen gevallen van corona in Afrika, klopt dat? Ondanks warme contacten met China zijn er nog steeds geen besmettingen gerapporteerd Amerika's kans om een vrouwelijke leider te nomineren lijkt niet groot meer* P8 Onderzoek vindt geen bewijs voor minder productiviteit en concentratie Deze krant vroeg bij politie, justitie en rechtbanken cijfers op over ze denmisdrijven in de afgelopen drie jaar. Daaruit blijkt dat in 2019 (tot oktober) slechts 37 procent van de onderzochte verkrachtingsmeldin gen bij de politie ook tot een aan gifte leidde. Dat is iets minder dan in de jaren daarvoor. Volgens de politie kan dat zijn omdat een verhaal niet klopt, een strafbaar feit ontbreekt of moeilijk aantoonbaar is of omdat een slacht offer afziet van aangifte. Bewijs Van de aangiften die in diezelfde periode vorig jaar wel naar het Openbaar Ministerie gingen, is 58 procent geseponeerd. ,,In zedenza ken is bewijs regelmatig lastig'', al dus een OM-woordvoerder. De rechtbanken behandelden vorig jaar (tot oktober) 172 ver krachtingszaken. In 102 zaken werd een verdachte veroordeeld voor verkrachting. Sinds 2017 heeft een rechter nooit de maximale celstraf van twaalf jaar opgelegd. De hoog ste straf was zes jaar, de laagste 21 dagen. Gemiddeld moest een ver krachter een jaar en vijf maanden de cel in. Bij de strafmaat weegt een rech- ter alle omstandigheden. ,,Daarbij wordt in het bijzonder gelet op de ernst van de verkrachting en de ge volgen voor het slachtoffer'', zegt een woordvoerder van de Raad voor de Rechtspraak. ,,In welke mate is er geweld toegepast of op een andere manier dwang uitgeoe fend?" De afgelopen jaren zijn fouten gemaakt en soms verkeerde prioriteiten gesteld Naar schatting 70 procent van de zedenincidenten wordt niet eens gemeld. Veel zaken waarbij dat wel gebeurt, stranden vervolgens al bij de politie. Slachtoffers klagen dat ze niet worden gehoord of geloofd. De afgelopen jaren waren er ver schillende zedenzaken waarin de politie faalde. De Inspectie Justitie en Veiligheid onderzoekt momen teel hoe de politie omgaat met ze- denaangiften. Fouten ,,De afgelopen jaren hebben we soms fouten gemaakt of verkeerde prioriteiten gesteld'', erkent Yet van Mastrigt, zedenexpert bij de Nationale Politie. ,,Het is belangrijk dat we daarvan leren.'' Dankzij een motie van Groen Links krijgt de politie geld voor ne gentig extra zedenrechercheurs, onder wie digitale rechercheurs, informatierechercheurs en analis ten. P10 en ZEELAND 2 MIDDELBURG Al negen maan den loopt het onderzoek naar de overval op een woning in Grijps- kerke waarbij de opbrengst van muziekfestival Hrieps werd buit gemaakt. Een half miljoen euro. Er zijn heel wat verdachten in beeld. Inmiddels wordt een 20-ja- rige vrouw uit Goes niet langer vervolgd voor mogelijke betrok kenheid. Het Openbaar Ministe- rie linkt de auto van de vrouw aan de woningoverval. De witte auto van de vrouw en een andere grijze auto zijn voor en na de roof door bewakingscamera's in de omgeving gefilmd. Maar het OM kan niet bewijzen dat de vrouw van de overval wist toen ze haar auto voor 200 euro uitleende aan één van de verdachten. Vijf man nen worden als hoofdverdachten gezien en zitten vast. Nu de Goese geen verdachte meer is, staat het aantal mensen dat verdacht wordt van betrokkenheid bij de overval op elf. De jubileumeditie van Hrieps had één groot muziekfeest moe ten worden. In deze krant een re constructie van hoe die droom uitliep op een nachtmerrie. ZEELAND 2 dinsdag 11 februari 2020 7°C Nieuwsmedia It c? P16 Verdachten van verkrachting gaan vaak vrijuit. De meeste meldingen stranden al bij de po litie. Daarnaast seponeert justi tie ruim de helft van de aangif tes en krijgen daders de laatste jaren nooit de maximale celstraf opgelegd. Tonny van der Mee Carla van der Wal Den Haag Yet van Mastrigt, zedenexpert Nationale Politie Nog steeds veel wind pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1