Bennie Jolink ontsnapt nog even aan rechtszaak Amnesty heeft kritiek op programma van Ellie Lust 12 NIEUWS SEKSUEEL MISBRUIK STRAFRECHT De werkdruk bij de zedenpolitie is groot. Het aantal dossiers is de afgelopen drie jaar gestegen van 2700 naar 3400. In oktober vorig jaar waren 945 zaken langer dan een half jaar in behandeling. Negentig dossiers lagen zelfs meer dan twee jaar op de plank. Het Openbaar Ministerie heeft de zaak die donderdag zou dienen, weer ingetrokken voor 'nader on derzoek'. Alles draait om ruzie over een al dan niet gestolen drumstel. De 73-jarige zanger werd ervan verdacht op 21 september 2018 op zettelijk 'de eer en goede naam van de ex-medewerker te hebben geschaad door op zijn Facebook- pagina een openbaar bericht te plaatsen met de tekst: 'Wat een rare week is dit! Aan de ene kant de euforische vreugde om Jeffrey Herlings zijn wereldkampioen schap en anderzijds het ongelofe lijke gedrag van een gluiperige laf bek. Iemand waarvan je dacht dat het een vriend was.' Jolink noemde de man daarbij met naam en toenaam. De tirade van Jolink ging nog langer door. Jolink noemde de ex-medewerker in de zelfde tekst ook nog smeerlap. De tekst is alweer enige tijd geleden verwijderd van Jolinks Facebook- pagina. Maar dat de band woest is op ex-roadie, is duidelijk. Hij was als vrijwilliger betrokken bij de Achterhoekse rockband. De ruzie ontstond toen bij het opheffen van een studio in Haaksbergen een drumstel verdween. Dat drumstel dook later weer op toen het door iemand te goeder trouw bleek te zijn gekocht. Jolink en de band denken dat de oud-mede werker daarachter zit. Aangifte Volgens manager Dick van Ber- kum van Normaal heeft de band toen aangifte gedaan, maar kwam het niet tot een veroordeling. ,,Die uitspraak hebben we vorige week binnengekregen'', aldus Van Ber- kum. ,,Ze zeiden niet dat hij het niet heeft gedaan, maar dat er niet genoeg bewijs is.'' Waarom de zaak tegen Jolink is ingetrokken, is niet helemaal dui delijk. De advocaat van Jolink wil er niks over zeggen en deze krant heeft de ex-medewerker niet kun nen vinden voor commentaar. Jo- link zelf doet er ook het zwijgen toe 'zolang de zaak nog onder de rechter is', zegt hij per e-mail. Een woordvoerder van het OM zegt al leen dat de zaak is ingetrokken 'voor nader onderzoek'. Normaal manager Van Berkum zegt dat 'wij ons tegen die aangifte van smaad hebben verzet'. ,,Daar wordt nu onderzoek naar gedaan.'' HILVERSUM Amnesty Inter national is zeer kritisch over de aflevering van Ellie op patrouille op de Filipijnen. Vol gens woordvoer der Ruud Bos- graaf maakt Ellie Lust in feite re clame voor een politiekorps dat ernstige mensen rechtenschendingen pleegt. ,,Ze wast die wandaden wit door met dit korps mee te lopen en geen kritiek te uiten.'' De politie in Manilla maakt zich volgens internationale or ganisaties als Amnesty Inter national en Human Rights Watch schuldig aan de meest heftige mensenrechtenschen dingen. ,,Mensen worden er zonder enige vorm van proces doodgescho ten." De AvroTros werpt de kritiek desgevraagd van zich af en zegt zich juist 'zeer be wust van de situa tie op de Filipijnen te zijn'. Ellie Lust zegt te denken dat Amnesty de uitzending nog niet heeft gezien. Ze geeft aan wel dege lijk kritisch te zijn: ,,Ik laat wel het publiek zien wat er gebeurt en geef daar mijn visie op.'' Ellie op patrouille op de Filipij nen is vanavond om 21.30 uur te zien bij AvroTros op NPO1. Steeds vaker moet digitaal onder zoek worden gedaan. Dat is bijvoor beeld het geval bij zedenmisdrijven als grooming, waarbij pedofielen via internet contact proberen te leggen met kinderen. Dergelijk di gitaal politie-onderzoek is tijdro vend, waardoor afronding van een onderzoek langer duurt. De naderende invoering van een nieuwe zedenwet, die seks tegen ie mands wil altijd strafbaar stelt, zal de politie fors meer werk opleveren. ,,Ik verwacht jaarlijks honderden extra onderzoeken en meer aangif ten van slachtoffers", zegt Yet van Mastrigt, zedenexpert bij de Natio nale Politie. Ook moeten aangiften sneller naar het Openbaar Ministerie wor den doorgestuurd. Het streven is om dat binnen zes maanden te doen. Dat lukt in 60 procent van de gevallen. Van Mastrigt: ,,Ons stre ven is dat dit omhoog gaat naar 80 procent. Iedere zaak wordt bekeken door het Openbaar Ministerie om een goede afweging te maken.'' Het OM erkent dat het aantal se pots bij verkrachtingen hoog is. ,,Vanwege de aard en de ernst van dit soort feiten, neemt het OM elke aangifte in onderzoek en wordt in elke afzonderlijke zaak een vervol gingsbeslissing genomen'', zegt een woordvoerster. ,,Bij bijvoor beeld inbraken gebeurt dit niet als de politie het bewijs niet rond krijgt. In zedenzaken is bewijs re gelmatig lastig. Het aandeel vrij spraken is daardoor bij die zaken hoger.'' Het OM kreeg vorig jaar (tot ok tober) 437 aangiften binnen. Daar van zijn er 277 onvoorwaardelijk geseponeerd. Sommige zaken zijn niet voor de rechter gebracht, op voorwaarde dat een verdachte zich tijdens een proefperiode aan de voorwaarden houdt. In andere za ken is geschikt of werd een straf buiten de rechter om opgelegd. Het aantal zaken dat het OM voor de rechter brengt en de bewezen verklaringen lopen uiteen. Dat kan omdat de rechter onvoldoende be wijs ziet voor verkrachting, maar wel voor een ander delict zoals aan randing of zware mishandeling. Ontucht Naast de 102 rechtszaken vorig jaar waarin verkrachting bewezen werd, werden in 42 andere zaken verdachten wel veroordeeld voor andere strafbare feiten, bijvoor beeld ontucht. Sinds 2017 is meer der keren een celstraf van zes jaar - al dan niet met tbs - opgelegd. Vaak zijn dan meerdere feiten bewezen, zoals verkrachting in combinatie met een ander geweldsdelict. ,,Ook de relatie tussen het slacht offer en de verdachte kan een rol spelen'', zegt een woordvoerder van de Raad voor de Rechtspraak. ,,Daarnaast houdt de rechter ook rekening met de kans op herhaling. Om dat gevaar terug te dringen, zal soms naast een gevangenisstraf ook een tbs-behandeling worden opge legd. Geen enkele situatie is het- dinsdag 11 februari 2020 GO Bennie Jolink heeft ruzie over een drumstel. foto anp Boerenrockzanger Bennie Jo link is voor even ontsnapt aan een rechtszaak wegens beledi ging nadat hij een ex-medewer ker voor 'gluiperige lafbek' had uitgemaakt. Victor Schildkamp Rotterdam Tonny van der Mee Carla van der Wal Den Haag Iva Bicanic: 'Slachtoffers voe len zich vaak niet gehoord.' FOTO CENTRUM SEKSUEEL GEWELD Politie vreest topdrukte door nieuwe zedenwet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12