4 dagen Brabant 'Vuile handen' in de Syrische burgeroorlog alsnog voor de rechter 'Harry, Meghan en Archie komen naar Verenigd Koninkrijk voor kerkdienst' S 65.- mW i ju €1099 maaskant €549 Kloosterhotel 4 dgn Veluwe**** 3 dgn Friesland diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg iu iicung dinsdag 11 februari 2020 Ahmed al-K. (48) was een gewaar deerd inwoner van het dorp Ka- pelle, hij voetbalde bij de lokale club, was vrijwilliger op de buurt bus. Tot hij mei vorig jaar werd op gepakt. Justitie ziet de Syrische asielzoeker als een voormalig lid van jihadistische groep Jabhat al-Nusra, die onder meer te zien is op een video waarin een gevan gengenomen officier van het Syri sche leger wordt ondervraagd en daarna ter plekke geëxecuteerd. ,,Het onderzoek is bijna klaar, we moeten alleen nog wat afge luisterde gesprekken vertalen'', stelde het Openbaar Ministerie gisteren tijdens een tussentijdse zitting in de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam. Al-K liep tegen de lamp door een un dercover- en afluisteractie. Ook de rechtbank spreekt van 'zeer ern stige verdenkingen', Al-K. komt zelfs niet voorwaardelijk vrij om bij zijn aan kanker lijdende doch tertje te kunnen zijn. Terroristisch Al-K. is lang niet de enige Syriër die in de problemen is geraakt. Vanuit Syrië kwamen niet alleen vluchtelingen, maar ook mannen die aan die oorlog meededen, blijkt inmiddels voor de recht bank. Zeker zeven Syriërs die in een azc zaten of al een verblijfsver gunning hadden, moesten hier alsnog voor de rechter komen, om dat ze in Syrië bij een terroristische groep hebben gezeten. Sommigen van hen schonden daarbij ook nog eens mensenrechten. De jonge Syriër Mohanned B. (19) werd in 2017 uiteindelijk vrijge sproken, hij bleek meer een leuge naar dan een jihadist. Twee ande ren werden wel veroordeeld, de neven Qusai A. en Maher A. kregen negen en vier jaar cel, omdat ze in Syrië bij Jabhat al-Nusra zaten, het toenmalige filiaal van al-Qaeda. Ze kwamen in het najaar van 2015 met de vluchtelingenstroom mee van uit Syrië naar Nederland. Qusai zei in een chat sluipschutter te zijn ge weest die 'veertien zielen had ge nomen'. Ze liepen tegen de lamp na een AIVD-onderzoek. W Twee neven zijn veroordeeld omdat ze in Syrië bij Jabhat al-Nusra zaten Voor zover bekend lopen er in Ne derland nu nog vier zaken. Behalve de zaak tegen de Syriër uit Kapelle, is er de zaak tegen Ahmad al-Y: die als lid van strijdgroep Ahrar al- Sham de lijken van vijanden zou den hebben vernederd. Hij werd in oktober in het azc Ter Apel opge pakt. De twee anderen zijn de 'Ba- lie-Syriër' Aziz A. en zijn broer Fa tah. Zij worden er van verdacht voorname posities te hebben ge- had bij Jabhat al-Nusra. Aziz werd in 2017 herkend op een discussie avond over Syrië in debatcentrum De Balie in Amsterdam. Het zijn zware zaken, waarin lange gevangenisstraffen geëist kunnen worden. In Duitsland werd begin dit jaar zelfs levenslang opgelegd aan een Syrische asiel zoeker die betrokken bleek te zijn bij een bloedbad op een vuilnis belt: negentien Syrische mede werkers van de veiligheidsdien sten werden daar vermoord. Controles Terug naar Nederland: Vijf van de zeven verdachten waren al jaren lang in Neder land en hadden een verblijfsvergunning. Bij de eerste controles door de IND (Immigra tie- en Naturalisatiedienst) is hun verleden voor zover bekend niet opgemerkt. Ze kwamen binnen op het hoogtepunt van de vluchtelin genstroom. In 2016 concludeerde de Inspectie Veiligheid en Justitie al dat de controle toen onvol doende was. Deze krant meldde laatst ook dat martelfimpjes op te lefoons van Syrische asielzoekers door tijdgebrek niet verder onder zocht werden. Terwijl video's belangrijk zijn. Het verhoren van getuigen in Syrië is vrijwel onmogelijk is, zo stelt justitie geregeld. Ook getuigenis sen die worden aangeleverd door internationale ngo's zijn niet za ligmakend. De getuigenissen zijn niet 'op de grond' te controleren. Bij de politie heeft het gespecia liseerde Team Internationale Mis drijven niet de capaciteit structu reel onderzoek te doen naar de vele duizenden online video's van mis drijven uit de burgeroorlog. Net zoals het OM niet zomaar alle Sy rische asielzoekers kan bekijken, er moet een aanleiding zijn een per soon verder te onderzoeken. Hoeveel potentiële oorlogsmis dadigers of vermeende terroristen er onder de tienduizenden Syri sche asielzoekers in Nederland zijn, weet dan ook niemand. Koningin Elizabeth heeft haar kleinzoon gevraagd zich bij de rest van de koninklijke familie te voegen op Commonwealth Day, op maandag 9 maart. Dat meldde The Sunday Times. Elizabeth wil dat Harry en Meg han bij de speciale, jaarlijkse, kerkdienst in Westminster Abbey zijn. De tweede maandag van maart staat jaarlijks in het teken van het Gemenebest, dat bestaat uit 53 lidstaten waarvan koningin Elizabeth het symbo lische hoofd is. Archie, het tien maanden oude zoontje van Harry en Meghan, vliegt volgens de krant dit keer met zijn ouders mee. De vorige keer dat de hertog en hertogin van Sussex naar Londen vlogen, bleef Archie in Canada. Harry en Meghan kondigden vorige maand aan een stapje te rug te doen binnen het ko ningshuis. Het stel gebruikt de titel zijne/hare koninklijke hoogheid niet langer en wil financieel onafhankelijk wor den van de Britse koninklijke familie. Vorige week doken de Sussexes op in Miami bij een bijeen komst georganiseerd door de bank JP Morgan. Harry, die ook een toesprak gaf, en Meghan hebben naar verluid 500.000 tot 1.000.000 dollar gekregen in ruil voor hun aanwezigheid. Nu ze een stap terug hebben ge daan binnen het koningshuis wil het paar een groot deel van hun tijd doorbrengen in Noord- Amerika. maaskantreizen.nl/0412 482828 3 f. De Pracht van Portugal Een voormalig klooster met een unieke locatie, op een 15 hectare groot park! 4* Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) ■- -> 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, gebruik wifi en mooie fietsroutes Aankomsten t/m mei. Betaal pas bij aankomst! 4* Fletcher De Buunderkamp (8,2) 3* Fletcher De Zon, Oosterwolde (7,5) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. zwembad sauna r q Gratis wifi en parkeren O#»™ lx diner (hoofdgerecht) Gratis wifi en parkeren Voor maar: Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservedngskosten en toeristenbelasting In de Syrische burgeroorlog hebben vele mensen vuile han den gemaakt, ook asielzoekers die als oorlogsvluchteling een verblijfsvergunning in Neder land kregen. Zeker zeven zaken zijn al voor de rechter geweest, niemand weet hoeveel er nog zullen volgen. Cyril Rosman Amsterdam Ahmed al-K. uit Kapelle. ILLUSTRATIE NICOLE VAN DEN HOUT LONDEN Prins Harry en zijn vrouw Meghan zijn over een paar weken waarschijnlijk te rug in het Verenigd Koninkrijk. Er is nagenoeg altijd een opstapplaats In uw regio! Vanaf 'v- Vanaf 10-daagse busreis Rondreis Toscane en Rome Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Pisa, Siëna, Lucca, Florence, Assisi en Rome. Data: 27 maart, 24 april, 21 mei e.a. 8-daagse busreis Bloemenrivièra en Cote d'Azur Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Monaco, Cannes en Portofino. Data: 28 maart, 3,10 april e.a. 14-daagse busreis Sicilië, Sardinië en Corsica. Vernieuwd 2020 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Costa Smeralda, Cefalü, Siracusa, Bonifacio en Ajaccio! Data: 22 maart, 5,26 april, 10 mei e.a. 12-daagse busreis Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Porto, Braga, Guimaraes, Obidos, Sintra, Fatima en Lissabon. Data: 25 april, 30 mei, 5 september, 3 oktober e.a. Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Matera, Alberobello, Ostuni, Otranto, Lecce, Bari e.a.! j Data: 21 maart, 4,25 april, 9,23 mei, 6 juni e.a. Vertrek 24 april met gegarandeerd vertrek o.a. Hoorn, Gouda Enkhuizen verblijf op het klassieke MPS Lady Anne bezoek De Keukenhof in Lisse (optioneel) Boek nu op oad.nl, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisadviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10