Paria EGBERT JAN Wie zich netjes aan de toegestane snelheid houdt, kan rekenen op boze blikken. Carl: ,,Ik ben dit jaar gestopt met mijn baan in de reclame. Het idee is dat we over een tijdje van de opbrengst van de salonboot kunnen leven. We hebben niet méér inkomsten nodig, maar het lijkt me fijn als we meer tijd samen en met familie kunnen doorbrengen. Ro- bertino's ouders wonen in Duitsland.'' Robertino: ,,Voor gasten hebben we veganistische snacks aan boord.'' Carl: ,,De wijnen zijn ook vegan. Wij eten altijd veganistisch.'' Robertino: ,,We kopen bijna alles bij Ekoplaza of op de boerenmarkt.'' Carl: „Hoeveel denk jij dat we per maand aan eten uitgeven?'' Carl: ,,Dat was toen we niet alles bij Ekoplaza kochten. Volgens mij zitten we nu minimaal op 800 euro.'' Robertino: ,,Als je droge bonen een dag van tevoren in de week legt, ben je heel goedkoop uit.'' Carl: ,,Best grappig dat ik veganist ben, terwijl ik uit een slagersfamilie kom.'' Robertino: ,,Maar goed eten is zo be langrijk!'' Carl: ,,In de kattenbrokjes zit wel kip. Zo'n zak van 20 euro vreet onze kat in een maand leeg. Met de kattenbak korrels erbij kost ze ons ongeveer 35 euro per maand.'' Robertino: ,,Carl koopt meer kleren dan ik.'' Carl: ,,Jij geeft er minder om.'' Robertino: ,,Ik geef er misschien 400 euro aan uit per jaar.'' Carl: ,,Ik minstens het dubbele. Als het uitverkoop is bij de Bijenkorf, sla ik mijn slag. Dat zou wat minder kunnen.'' Robertino: „Misschien moeten we ook minderen met vliegen.'' Carl: „Vliegschaamte heb ik nog niet, we houden van luxe vakanties. Ik heb wel, toen ik in het centrum ging wonen, mijn auto verkocht. Inclusief verhoogde verzekering en parkeerboetes scheelt me dat 7000 euro per jaar.'' Robertino: ,,Blij dat die auto weg is. Daarvan hebben we de keuken bekos tigd.'' 'Ik zag je rijden, laatst', zegt een dorpsgenoot die ik in de Coöp tegenkom. 'Een hele file achter je.' Z'n hoofdschudden vertelt wat hij ongezegd laat: van lotje getikt, jij. Klopt, ik heb een merkwaar dige gewoonte, ik hou me aan de maximumsnelheid. Vanaf mijn dorp haast zich 's morgens een optocht mannen en vrouwen naar de dichtstbijzijnde snelweg. Opgefokt, solo in de auto, verbe ten koppen. Ze nemen de smalle, bochtige dijkweg langs de rivier. Dezer dagen is het op dat uur nog schemerig, er zijn weinig lan taarns en scholieren fietsen met drie naast elkaar. Aan weerszij den gaapt de diepte. Rijkswater staat heeft verkeersdrempels aan gelegd en om de 500 meter staat in grote letters op het asfalt: 60. Meestal houd ik het zelf op 65. Daarom ben ik een paria. late namiddag onderweg in de andere richting, naar mijn dorp toe dus. Er schuimde een woeste ling achterop die, vooruitlopend op de inhaalmanoeuvre, mijn achterbumper tot op 10 centi meter naderde. Dat duur de minutenlang, waarna de onverlaat er vlak voor een onoverzichtelijke bocht langs ging om, door mij te snijden, nog net een tegenligger te ont wijken en met een vaart van 100 a 120 uit zicht te verdwijnen. Nou heeft dat weinig zin op onze dijkweg: bochten, fietsers, land bouwtrekkers, vrachtwagens en lijnbussen verijdelen dat je meer dan een minuut winst maakt. Vandaar dat ik aangekomen in mijn straat dezelfde automobilist juist zag uitstappen. Ze lachte me feestelijk toe en kwam op me af om een praatje te maken. Mijn lieve vrijgezelle buur vrouw - ze vond een vent en is helaas verhuisd - schonk ruim hartig aan goede doelen. Soms zag ik haar vanaf de straat op de sofa de Bijbel lezen. Daar had ze weinig tijd voor, want ze deed ook nog vrijwilligerswerk. In 2019 heeft Rijkswaterstaat 3447 boetes uitgedeeld vanwege hufterig rijgedrag, een verdubbe ling ten opzichte van 2018. En dan gaat het alleen om snelwegen; bovendien zijn bekeuringen door de politie niet in dit getal ver werkt. De gelegenheid maakt de huf- ter. Gebrek aan handhaving, volle wegen, anonimiteit, haast, hec- tiek - van lieve buuf tot brute gek. raakten de leidingen bevroren.'' Robertino: ,,Toen douchten we op de sportschool.'' Robertino: ,,600 euro?'' Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Een tijd geleden was ik in de Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95