Alsof je van een klif dondert, in slow motion Wegwijs in het schap met Kind in huis Ik beviel mijn ouders zo goed dat ze er na mij nog eentje wilden We snaaien ons massaal door de dag heen. Supermarkten liggen vol met tussendoortjes, voor oud, jong en zelfs voor baby's. Hoe gezond zij n al die notenrepen en Snelle Jelles? 8 NYNKEDEJONG Wetenschappers zijn het erover eens: het beste tussendoortje is geen tussendoortje, we hebben ze echt niet nodig Als Nynke vertelt dat een derde kind op komst is, reageert niet iedereen even enthousiast. Iemand begint zelfs over Greta Thunberg. Als die eerste er een tijdje is, en alles gaat goed, is de keuze voor een tweede voor de buiten wacht ook prima te begrijpen. Dat is leuk voor de eerste. De vragen komen pas wanneer het bij één blijft. Maar de reacties die ik kreeg toen ik bekend maakte dat er een derde kind in mijn buik groeit, varieerden van het logische 'goh, wat leuk' tot 'maar waarom in vredesnaam?!' Iemand riep: 'Dat zal Greta Thunberg niet leuk vinden!' Eén vriendin was heel blij voor ons, maar nog veel opgeluchter dat ze dit zelf niet hoefde te door staan. 'Van harte hoor, zo leuk voor jullie, maar ik moet er niet aan denken! O god, nog een kind. Ik zou gek worden. Maar leuk voor jullie hoor!' Alsof je in slow motion van een klif dondert. O nee, daar gaat Nynke. Die heeft nu nooit meer tijd voor zichzelf. Die zien we nooit meer. Alsof je na nummer drie meteen doorgaat voor nummer vier tot en met acht en eindigt als deelnemer aan het tv- programma Een huis vol, en een touringcar moet huren voor vakanties. Het derde kind is voor de buitenwacht Het Overbodige Kind. Niet nodig als gezelschap voor de andere kinderen. De derde, dan moet je een nieuwe auto aanschaffen. En een bakfiets. Dan heb je altijd één kind loslopen. Bij drie kinderen valt er altijd eentje tussen wal en schip. Nu wil het toeval dat ik zelf de derde ben. En met mij is het goed gekomen. Ik beviel zo goed, dat mijn ouders na mij nóg een kind wilden. Ik heb altijd genoeg aandacht gekregen en ben nergens tussen gevallen. En nu, als volwassene, heb ik met al mijn drie broers een hechte band. Ik gun mijn kinderen net zo'n hecht drieman schap. En net zo veel reuring en gezelligheid als vroeger bij ons thuis. Kom maar op, derde. We kijken zó naar je uit. og maar een eeuw geleden stierven kin deren in Nederland door een gebrek aan goede hygiënische voeding. De redding verscheen onder meer in 1923 in de vorm van een gezond tussendoortje: Liga. 'Het helpt de baby er spoe diger doorheen', stond op de verpakking. En met twee bis cuits in een pakje hield de con sument het tempo er lekker in. Liga ging in de pap, in de fles, werd geprakt met banaan en si naasappelsap. Generaties groei den ermee op. Nu, een krappe eeuw later, zijn gezonde koeken niet meer uit het supermarktschap weg te denken. Daar schreeuwen de Oerrrkoeken, Eat Naturals, Be Kinds en Trek Proteins om aandacht. ,,Een gemiddelde supermarkt verkoopt zo'n drie honderd verschillende soorten tussendoortjes'', zegt André Boersma, filiaalmanager van Albert Heijn in Breda. Voor elke 'lifestyle' en voor elke leeftijd is er een tussendoortje. Voor baby's zijn er maisfingers, fruitrepen en appelkoekjes. Voor senioren die vergeten te eten of moeten aansterken na een ziekte zijn er de Bouw steentjes, te vinden in het vriesvak naast de ijsjes. De vraag is natuurlijk: zijn de tussendoortjes wel zo gezond als de fabrikanten ons allemaal willen doen geloven? De meeste repen pronken met granen (vooral haver), noten en verwij zingen naar de natuur. 'Bevat natuurlijke suikers' staat regel matig op de verpakking - dat klinkt gezond. Maar het is natuurlijk ook niks nieuws: alle suikers zijn afkomstig uit de natuur, ook die uit vruchten. Is het niet gewoon allemaal snoep en ongezond, vragen we de deskundigen. ,,Er is vraag, er is een markt en wij zijn niet roomser dan de paus'', luidt het antwoord van Boersma. Vol gens de supermarktmanager ligt er een taak bij de ouders. ,,Zij moeten zichzelf de vraag stellen: ben ik bereid mijn kind verslaafd te maken aan suiker?'' Wetenschappers zijn het erover eens: het beste tussen doortje is geen tussendoortje, we hebben ze echt niet nodig. Wageningen University bestu deert ons eetgedrag al jaren. ,,Van nature vinden wij zoete, zoute en vette zaken lekker. Daar valt niet veel aan te veran deren.'' Wel ziet hij dat het voedselaanbod in de vijftig jaar dat de faculteit Humane Voe ding en Gezondheid bestaat is veranderd, terwijl de energie behoefte hetzelfde is gebleven. De Graaf: ,,We moeten probe- ren producten te maken met minder calorieën, en de textuur ervan te veranderen, zodat mensen zich minder snel over eten. Neem een appel. Die verzadigt meer dan een glas appelsap.'' De Graaf vermoedt dat er de komende jaren meer producten op de markt komen die je lang zamer eet en je langer een vol gevoel geven. Er wordt nu volop onderzoek gedaan naar hoe je de calorie-inname omlaag kunt krijgen. Om die reden is het goed om de tussendoortjes on der de loep te nemen. Al lijken ze iets toe te voegen, ze gaan altijd gepaard met hoge suiker en vetgehaltes. Tip: smeer een eetlepel pindakaas (130 calo rieën) op een volkoren bolletje (117 calorieën), dat is nog altijd gezonder dan welke reep ook. Zo veel calorieën bevatéén Ferrero melkschijfje VOOR KLEUTERS De keus voor een eerste kind is voor de omgeving vaak goed te begrijpen. Zeker als je rond de 30 bent. Dan vinden mensen het zó in de lijn der verwachting liggen, dat ze op feestjes panisch in de gaten houden of je nog aan de alcohol zit. Ze vergeten daarmee voor het gemak dat sommige mensen vrijwillig of onvrijwillig een lege baarmoeder houden. Nynke de Jong (34) heeft een dochter van 3 en een zoon van 1 jaar. Met Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst maakt ze de opvoedpodcast Ik Ken Iemand Die. ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 GO Zogenaamd MARIE LOUISE SCHIPPER Hoogleraar Kees de Graaf van 590 Zagazoe Fruit Bakes Appel, Fabeltjeskrant, 1,79 euro. Volgens de fabrikant: De makers noemen het een 'gezondere' koek. Gezond? Gezonder dan wat? In dit reepje zitten 86 calorieën (kcal.). Ferrero Kinder Melkschijfje, 1,82 euro. Volgens de fabrikant: 'Onze missie is om ouders te ondersteunen bij de ontwikkeling van hun kinderen met behulp van plezierige momenten.' Gezond? Dit is met 590 calorieën geen tussendoortje meer, maar een maaltijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 80