Bonte bladeren voor de donkerste hoekjes 30% 27% 12% Hoe prikkel jij je werkende leven? intermediair Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Vind een nieuwe uitdaging, verdien meer geld of volg een opleiding. Maak jouw keuze. Prikkel je werkende leven. Investeer. Ga naar intermediair.nl. In februari kun je wel wat vrolijks in de tuin gebruiken, zeker in de stadstuin die bijna permanent wordt overschaduwd. boom dan een grote struik, is Cor nus controversa 'Variegata', een kornoelje die ook in verdiepingen groeit en met zijn groene blad met crèmegele rand een feestelijke indruk maakt. Ook de opvallende herfstkleur van veel kornoeljes maakt deze struiken het aanplanten zeker waard. Maar het meeste plezier beleef je aan bontbladige planten die hele maal geen herfstkleur hebben omdat ze 's winters groen, of in dit geval, bont blijven. Wat is er vrolij ker in de winter dan het blad van Hedera colchica 'Sulphur Heart', een klimop waarvan het blad in zwavelgeel met groen gevlekt en gemarmerd is? In de winter, als de rest van de tuin kaal is, springt 'Sul phur Heart' er bijna juichend uit. Als je een paar takken in een vaas zet, heb je verder geen bloemen nodig. Om planten een naam te geven wordt een soort potjeslatijn ge bruikt. Bontbladige planten kun je vaak herkennen doordat er 'Varie- gata' achter de naam staat. Zo is Convallaria majalis 'Variegata' een lelietje-van-dalen met bont blad. Bij goudbladigheid wordt het ach tervoegsel 'Aurea' gebruikt: Corylus avellana 'Aurea' is een hazelaar met goudgeel blad. Ook 'Argentea' kom je vaak tegen in de plantenwereld. Dat woord ver wijst naar zilverkleurig blad. Niet iedereen houdt evenveel van bont blad. Sommige mensen gru wen ervan en vinden het tegenna tuurlijk. Ik ben het daar niet mee eens. Bontbladigheid mag dan te gennatuurlijk zijn, maar tuinieren is dat ook. Wie heeft er ooit een tuin in het wild gezien? Ik denk dat bont blad wel degelijk iets aan de tuin kan toevoegen. Gebruik het wel met mate, want bont blad oogt snel onrustig en bovendien gaat het niet altijd goed samen met bloemen. En - oké, oké - aan bepaalde veelgebruikte bontbladigen, zoals de goudbonte Hosta sieboldiana, heb ook ik altijd een grondige hekel gehad. Het blauwgroene blad is van zichzelf al mooi genoeg zonder dat we daar óók nog een gele bladrand bij nodig hebben. Nu ik er dieper over nadenk, zou ik willen beweren: je hebt mooi bont blad en lelijk bont blad. Bij lelijk bont blad lijkt het of iemand het glyfosaathoudende landbouwgif Roundup heeft gemorst, maar soms kan een dun wit of geel bladrandje een plant wel degelijk een gedistin geerd uiterlijk geven. Zeker in het donker. Een van de mooiste bontbladige struiken is Cornus alternifolia 'Argentea', een struikje met een gelaagde groeiwijze, waardoor het qua opbouw doet denken aan een bruidstaart met meerdere ver diepingen. Het blad is klein en witgerand en de struik is zo luchtig dat je er bijna door heen kunt kijken. Wie maar weinig ruimte heeft, zit met deze kornoelje goed. Iets groter, meer een kleine Cornus alternifolia 'Argentea'. ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 GO Cornus controversa 'Variegata'. Hedera colchica 'Sulphur Heart'. zoekt uitdaging door van baan te veranderen wil meer verdienen volgt binnen een jaar een opleiding of training In donkere tuinen komen goud- of bontbladige planten goed tot hun recht, veel beter dan in het volle licht. Bont blad doet duistere hoeken oplichten. Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 76