Zogezien Terneuzen kan wel wat meer branie gebruiken Terneuzen is een van de slechtste gemeenten om te wonen, conclu deerde vastgoedbureau JLL deze week. Daar denkt PZC-regiochef én geboren en getogen Terneuzenaar Raymond de Frel het zijne van. 23 'Ik denk dat het heel moeilijk wordt om haar na een week opnieuw te moeten achterlaten' De drie zussen van Rowena. din zag de foto's en riep meteen: 'Ro dat is ze!'. Ik zie dat zelf niet, maar in een video herkende ik wel de manier van bewegen en dat vu rige, strijdvaardige." Terre des Hommes De naam van Rowena staat op een lijst die in handen is van Stichting Shapla. Daarop staan de namen van kinderen die in de jaren 70 en 80 onder valse voorwendselen bij hun ouders zijn weggehaald en ter adoptie zijn aangeboden aan wensouders. Inmiddels heeft Sha- pla al zo'n twintig geadopteerde Nederlanders herenigd met Ben gaalse familieleden. Hun verhalen zijn veelal hetzelfde. In een tehuis van Terre des Hommes in Tongi worden ouders overgehaald om hun kinderen tijdelijk achter te la ten om aan te sterken of een oplei ding te volgen. Als de ouders hun kind dan vervolgens weer willen ophalen of bezoeken, blijkt het verdwenen. Het nieuws over het gesjoemel met adopties kwam in 2017 naar buiten. Terre des Hommes besloot daarop een onderzoek in te stellen. De re- sultaten worden binnenkort I verwacht. Rowena kent de 1 nieuwsberichten van toen 1 niet, laat staan dat ze zich erin herkende. Ze is geschokt en boos, maar weet nu nog niet wat ze met die gevoelens wil doen. „Ik wil me nu eerst rich ten op de ontmoeting, pas la ter ga ik me beraden op even tuele stappen." Wanhopige moeder Rezia, de moeder van Ro- wena, komt in 1976 met doch ter Nurnahar bij het tehuis te recht. Ze krijgt te horen dat als ze haar drie maanden oude baby achterlaat, zij zorgen voor kleding, eten en een opleiding. Ze mag haar in de tussentijd zo vaak bezoeken als ze wil. Rezia vindt het een aan trekkelijke optie omdat het gezin al moeite heeft om iedereen te eten te geven. Ze is blij dat ze hier mee tenminste een van haar kin deren een toekomst kan bieden. Als ze het nieuws bij thuiskomst aan haar man vertelt, is hij niet blij. Sterker nog, hij eist dat ze hun kind terughaalt, anders mag ze het huis niet meer in. Maar als ze bij Terre des Hommes op de stoep staat, mag ze haar dochtertje niet zien. De wanhopige moeder blijft het vragen en keert elke dag terug. Na een dag of tien vertellen ze haar tenslotte dat haar dochter niet meer in het tehuis verblijft. Dat schokte haar zo, dat ze zich niet meer kan herinneren hoe ze die dag is thuisgekomen. Samen met andere gedupeerde ouders wil ze aangifte doen en een zaak aan spannen, maar ze is bang dat ze haar dochter daardoor helemaal nooit meer te zien krijgt. Dus ze besluit weer aan te kloppen bij het tehuis. Daar neemt ze een baan aan in de hoop meer informatie te kunnen verzamelen over haar dochter en uiteindelijk komt ze zo in contact met Stichting Shapla. Op 20 januari kreeg Rowena de uitslag van de dna-test. Moeder en dochter zijn een match. Al voor de uitslag bekend is, besluit de Oost- Souburgse de reis in gang te zet- ten. Die betaalt ze zelf, maar wordt helemaal begeleid door Shapla. Zij stippelen alle be zoekjes uit, regelen een guest house en zorgen voor tolken. Rowena: ,,Er komt sinds dat te lefoontje al zo veel op me af, dat ik dacht: 'Get it over with'. Bovendien is mijn moeder al op leeftijd. Ze wordt zo rond de zeventig jaar geschat. (Ge boortedata zijn vaak bij bena dering omdat mensen die in Bangladesh leven in extreme armoede vaak niet worden ge registreerd, red). Rezia heeft de vurige wens om mij nog een keer te ontmoeten en na tuurlijk ben ik inmiddels ook nieuwsgierig geworden naar mijn herkomst. Ik vind het spannend. Ik hoop dat het klikt, maar ik denk van wel. ,,Toen ze hoorde van de dna- match en mijn komst was ze zo blij dat ze de medewerker van Shapla enthousiast om de nek vloog. De telefoon waar mee diegene haar reactie wilde filmen, viel op de grond kapot. En vandaag kreeg ik te horen dat ze heeft gevraagd wat ik wil eten tijdens het bezoek. Dat raakte me echt, toen heb ik even heel hard moeten huilen. Ik denk dat het heel moeilijk wordt om haar na een week opnieuw te moeten achterla ten." RAYMOND DE FREL We stonden er weer mooi op deze week, hè mede-Terneuzenaren. We zijn weer eens door de mangel gehaald, en vervolgens door jan en alleman uitgelachen. We zijn weer eens ergens (bijna) de allerslecht ste in, onze stad is weer eens als een lelijker dan lelijk eendje weg gezet. Vastgoedbureau JLL deed een onderzoek naar de Beste Woonste den van Nederland. 84 Neder landse gemeenten met meer dan 50.000 inwoners werden vergele ken op 37 kenmerken, waaronder demografische groei, prijzen van woningen, bereikbaarheid en vei ligheid. Terneuzen was de enige Zeeuwse gemeente die vanwege het inwonertal werd meegewogen in de lijst. Had Terneuzen maar wat minder inwoners gehad, zou je denken. Want als je zó uit de bus komt, was je liever niet onder zocht. De uitslag van het onderzoek was landelijk nieuws en focuste zich veel meer op de opmars van Almere dan op de één-na-laatste plek van Terneuzen. En toch, toch is het kwaad geschied. In de groepsapp van mijn vrienden, al lemaal met Terneuzense roots maar nu door het hele land woon achtig, werd het bericht gedeeld. 'Terneuzen in het nieuws, jon gens'. En collega's op de redactie in Vlissingen wendden zich uiter aard ook tot mij, met kwinkslagen als 'in dat lelijke Terneuzen is ook echt geen zak te beleven' en 'in die stad van jou wil je toch niet dood gevonden worden'. Om over Axel, Sas van Gent, Koewacht, Biervliet en Hoek nog maar te zwijgen. Nou, dat weet ik zo net nog niet. Ik ben in Terneuzen geboren, ge togen en ik sluit niet uit dat mijn allerlaatste ritje richting de Zui derbegraafplaats aan de Bellamy- straat zal zijn. Hopelijk laat dat moment nog een tijd op zich wachten, want ik heb het prima naar mijn zin in Terneuzen. Hoe lelijk mijn stad ook is. Negatieve draai Kijk, juist daar, in die benadering, zit een groot deel van het Terneu- zense 'probleem'; we dragen veel te summier uit dat het er prima wonen is. Iets meer Amsterdamse branie zou Terneuzen goed doen. We hebben een skihal, we hebben het grootste theater van Zeeland, we hebben met Dow een giganti sche werkgever, we hebben een uniek sluizencomplex (straks nog indrukwekkender) en waar ligt de langste tunnel van Nederland? Juist, bij Terneuzen. Maar dat dra gen we nauwelijks uit. Wij zijn namelijk 'de meesters van de ne gatieve draai'. Pittoresk Want tja, die tunnel? Daar moet je voor betalen. Zou jij betalen om naar het centrum van Terneuzen te komen, als je er niet per se moet zijn? Op de verfraaide Markt en in het pittoreske oudste stukje van de binnenstad zijn steeds meer horecagelegenheden. Maar waar hebben we het over? Over de ach teruitgang van de verderop gele gen Nieuwstraat als horecazone. In het nieuwe winkelgebied bij de Kennedylaan is het altijd druk, maar waar klagen we over? Over de ene na de andere winkel die sluit in de traditionele winkel straat, de Noordstraat. Natuurlijk, het is daar onderhand ook om te janken. Daar hoef je je ogen niet voor te sluiten en je mond over te houden. Maar door steeds weer de focus te leggen op dat wat er niet meer is, dragen de Terneuzenaren zelf ook bij aan het negatieve imago van de stad. Mede daardoor komen de verder weinig verrassende resultaten van zo'n onderzoek extra hard aan. Het gaat er helemaal niet om wat er staat, het gaat veel meer om wat het bevestigt: een negatief imago. 'Zie je wel? We stonden er weer mooi op'. Maar stel nou dat vol gende week een bureau de resulta ten van een onderzoek lanceert met als criteria dat elke stad een 10 scoort, als het een prima streekzie kenhuis, betaalbare woningen, een skihal, groot sportcomplex en een jazzclub heeft? Dan scoren we een 10! Zouden we onszelf dan op de borst slaan? Nee, waarschijnlijk niet. Dan viel de uitslag van het onderzoek hooguit 'niet tegen' of 'had het veel slechter gekund'. Kom op Terneuzenaren, doe dan eens niet zo bescheiden. Want echt, het is toch hartstikke goed wonen in een van de slechtste ge meenten van Nederland?' Rowena's moeder Rezia. GO ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 FOTO STICHTING SHAPLA FOTO STICHTING SHAPLA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71