OZCAN AKYOL Opnieuw wekenlange spoorhinder Randstad llfelS |p 6 Sector: boost voor imago is hard nodig I Column Dat migratie hét onderwerp van de volgende verkiezin gen gaat worden, liet pre mier Mark Rutte zich reeds eerder in een interview ontvallen. Ergens was dat bespottelijk: alsof we niet al ruim een decen nium met elkaar soebatten over zaken als integratie, vluchtelingen en goedkope buitenlandse ar beidskrachten. Maar zijn boodschap was niet helemaal ondoordacht. Onze pre mier is bang voor Forum voor De mocratie, dat sterk tamboereert op zaken als een sterke eigen identi teit en het gevaar dat we onze soe vereiniteit zullen verliezen - bij voorbeeld door homeopathische verdunning. De crisis in Brabant legde onbe doeld bloot wat ons de komende maanden te wachten staat. Er moet een nieuw provinciebestuur worden samengesteld en het CDA en de VVD zijn bereid om met de beweging van Thierry Baudet te onderhandelen. Dit tot grote ergernis van D66 en GroenLinks, die niet kunnen begrijpen dat de coalitiepartner regionaal in zee wil gaan met 'ex treemrechts' en een het racisme aanschurkt, waarbij een mislukte tweet van Baudet deze week dat imago bevestigde. Ik snap het eigenlijk wel. Als Rutte en kornuiten hun toon ma tigen, zullen ze definitief op rechts worden ingehaald door Forum voor Democratie. Mocht Baudet geen rare fratsen uithalen, dan kan hij zomaar de nieuwe premier van Nederland worden. Daarom moet Rutte, voor zover dat lukt, zeker gezien zijn erfenis, toch de harde rechtse boodschap blijven verkondigen, en niet terug kruipen richting het midden, ook al voelt hij zich daar meer comfor tabel. Dat zorgt er dus voor dat hij FvD niet categorisch kan afwijzen. Want daarmee geeft hij het pu bliek maar één echt rechts alterna tief- Wilders heeft zichzelf geïso leerd en beschikt bovendien over te weinig talent in zijn fractie om in een regering te gaan zitten. Of ze er in Brabant uit gaan ko men, is nog maar afwachten. Eén ding is wel zeker: als Baudet zich constructief opstelt, zonder al te veel concessies te doen, heeft hij straks tijdens de landelijke verkie zingen meer geloofwaardigheid bij de kiezer. Dan kunnen de gevestigde par tijen helemaal niet om hem heen. Het zou zomaar kunnen dat de pi laren van een hyperrechts kabinet in Brabant in de grond zijn gesla gen. Baudet kan zomaar de nieuwe premier van Nederland worden Voor veel treinreizigers zal het als een déja vu voelen. Grootschalige spoorvernieuwing bij Leiden CS leidde vorig jaar maart voor weken lange hinder en chaos. Dit weekend gaan ProRail en Bam Infra opnieuw aan de slag, want het werk is nog niet klaar. NS en ProRail, die van een megaklus spreken, waarschu wen voor ernstige hinder. Niet al leen rond Den Haag en Leiden, maar ook bij Haarlem, Amsterdam Sloterdijk en Rotterdam CS. Dit weekend gaat Leiden Cen- traal - met dagelijks circa 80.000 reizigers het zesde treinstation van Nederland - geheel dicht. Vanaf maandag geldt een sterk uitgeklede dienstregeling richting Amster dam, Den Haag en Rotterdam. Rechtstreeks naar Utrecht treinen is onmogelijk: tussen Leiden en Al phen aan den Rijn rijden bussen. Spoorvernieuwing bij Leiden CS leidde vorig jaar tot hinder en chaos ProRail en Bam zetten de werk zaamheden hierna voort bij Den Haag. Dat gebeurt in de voorjaars vakantie, van 22 februari tot 1 maart. Alle hinder en vertragingen ten spijt, verwachten ProRail en NS verwachten dat het leed minder groot is dan vorig jaar. Zo houdt ProRail onder meer extra storings- ploegen paraat. Kjy-,, K m m'.,v Hh Kraamverzorgers zijn het zat dat ze regelmatig als een werkster worden gezien. Dat imago moet beter, vinden zij. „Of ik even vijftig overhemden wil strijken?" Een kraamverzorgende uit Gel derland plaatste deze week een memobriefje op Twitter dat haar collega bij een gezin had gevon den. 'Beneden en boven dweilen, lakens verschonen, de trap en zol der stofzuigen' stond er. Het briefje is alweer van het web verdwenen - de kraamver zorgster had het briefje in een op welling geplaatst en wil niet met haar naam in de krant - maar de verontwaardiging onder beroeps genoten sudderde door. ,,Zo deni grerend'', vindt Carla van Donk (61) uit Rotterdam. Zij begon veertig jaar geleden als kraamver- zorgende. ,,Je maakt de gekste dingen mee. Of ik het vloerkleed van 4 bij 5 meter even wil uitklop pen. Ik kreeg het niet eens opge tild in mijn uppie. Er was ook een gezin dat vroeg of ik de magne tron wilde schoonmaken. Nou, ik dacht het niet. Ik had de inhoud al gezien. Als ik met een lepel over de zijkant zou schrapen, kon ik een hele maaltijd eten.'' Van een paar wasmanden vol strijkgoed kijkt Van Donk niet meer op. Maar soms is er een overtreffende trap, zoals een zus van een kersverse moeder die haar eigen vuile was naar de badkamer sluisde wanneer ze op kraamvi site was. „Opeens lagen er roze kleertjes in de wasmand, terwijl de moeder was bevallen van een zoontje.'' Het imago van haar sec tor heeft een flinke boost nodig, vindt ze. ,,We worden onterecht als huishoudster gezien.'' Brancheorganisatie Bo Geboor- tezorg probeert het imago al lan ger bij te schaven. Zo hebben in middels alle 121 aangesloten kraamzorgorganisaties een docu ment ontvangen waarin de meer waarde van de kraamzorg bondig wordt samengevat. De hoofdtaak is het zorgen voor moeder en kind. Kraamverzorgenden letten op de temperatuur, groei en kleur van de baby. Ze hel pen bij de borstvoe ding en het badde ren, maar verzorgen ook de wonden van de moeder en maken het sanitair schoon om infectiegevaar te voorkomen. Het scheve beeld dat veel gezinnen heb ben over de kraam- Natuurlijk smeer ik nog beschuitjes, maar oma verwijs ik naar de keuken - Astrid van Schaick, kraamverzorgende zorg, stamt uit het verleden, denkt de brancheorganisatie. Twintig jaar geleden was de kraamverzorgende tien dagen lang, acht uur per dag, in huis. De kraamverzorgende voerde medi sche taken uit, maar nam ook de gehele huishouding over. Door de marktwerking in de zorg werd het aantal uren teruggeschroefd naar maximaal 49 uur, verdeeld over 8 dagen. Het accent werd minder op het huishouden gelegd, maar het imago veranderde niet mee. Dat ervaart ook kraamverzorgster Astrid van Schaik (53, kleine foto), die in twintig jaar tijd zo'n vijf honderd gezinnen een goede start gaf. ,,Natuurlijk smeer ik nog be schuitjes, maar wanneer oma pre cies aanbelt wanneer ik met haar dochter bezig ben, zeg ik: u weet de keuken te vinden.'' Vanuit de kraamverzorgers klinkt ook kritiek op het salaris, dat te mager zou zijn. In een goede maand verdienen zij 1600 euro netto. ,,We zijn professionals en wil len daar ook naar betaald wor den'', zegt de klokkenluidster uit Gelderland, die haar ongenoegen op Twit ter zette. Ze denkt dat de huidige generatie ouders onderschat wat er allemaal mis kan gaan na een bevalling. „Zo letten we op de al gehele gesteldheid van de moeder: er komt nog weieens een depres- jrfl sietje voor. Ook mag een baby niet te veel af vallen of geel zien. Sa mengevat: als er iets misgaat met moeder of kind, moet je kunnen reanimeren, en niet net de trap aan het dweilen zijn." Ook zij heeft voorbeelden te over. ,,Of ik even vijftig overhem den wil strijken van meneer?'' Begrijp de twee goed: ze zijn al lebei gek op hun werk. Astrid van Schaick koestert elk geboorte kaartje dat ze in de laatste twintig jaar kreeg. ,,Het allermooiste mo ment vind ik de eerste dag, wan neer de kersverse ouders vertwij feld met een huilend kind op hun arm staan. 'We krijgen haar niet stil', zeggen ze dan. Mij lukt dat meestal binnen vijf minuten.'' zaterdag 8 februari 2020 GO y @OzcanAkyol yperrechts -«Cv f Treinreizigers tussen Amster dam en Rotterdam kunnen vanaf vandaag hun borst natmaken. Doordat ProRail het spoor bij Leiden en vervolgens Den Haag op de schop neemt, is het spoor in de Randstad de komende weken ernstig ontregeld. David Bremmer Utrecht Carla van Donk met Dirk en Bart. In dit gezin kon ze zich op haar hoofdtaak richten. privéfoto 'Kraamverzorgers zijn géén werksters' Hanneke van Houwelingen Rotterdam Kijk op de site bij /video Kraamverzorgende Astrid is het zat om als een veredelde poetsvrouw te worden gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6