Weer even thuis m Hij maakt reisjes naar het buitenland en rijdt kris-kras over het eiland. Maar wonen? Dat doet Hans Hanse (80) van De Hooge Meet al zijn hele leven op ongeveer dezelfde plek. 'Mensen kwamen tussen de middag binnen voor een borreltje. Dan zaten ze daar te pimpelen en zelf zat je er met je boterham' 21 Terug naar de plek van je jeugd Hans Hanse met de bokken- kar op het erf van De Hooge Meet; zijn ouderlijk huis aan de Taaijersweg in Kerkwerve. 1 ISBiiSPpi V' M J ESMESOESMAN Hij klepperde ooit op klompen via buurt schap 't Schutje naar de openbare lagere school in Kerkwerve. En reed met een bokkenkar over het erf bij zijn ouderlijk huis. Een huis dat hij tot twee keer toe moest verlaten, op de vlucht voor water. Een saai leven? Niet dat van Hans Hanse (80) uit Kerkwerve. Al woont hij al zijn hele leven op praktisch dezelfde plaats. Als derde kind van Maarten Hanse en Corrie Dalebout stond de wieg van Hans op boerderij De Hooge Meet aan de Taaijersweg in Kerkwerve. Daar werd een paar jaar geleden na bijna tachtig jaar weer een kindje geboren, vertelt Hanse. De zoon van de huidige ei genaren van De Hooge Meet wachtte de rit naar het ziekenhuis niet af, maar kwam thuis ter we reld. Hanse geniet van het feit dat het leven in zijn ouderlijk huis doorgaat. Zoals hij ook plezier heeft in de nieuwe bestemming die zijn oude boerderij, tegen woordig met onder meer een die- renpension en hoveniersbedrijf onder dak, heeft gekregen. ,,Ze hebben daar in tien jaar tijd een spulletje van gemaakt om u tegen te zeggen. Het zijn fijne buren. En wat ook leuk is: het is echt een commerciële driehoek hier", wijst hij naar De Hooge Meet, vlees boerderij Boot en de alpaca-ranch om hem heen. Zelf woont Hanse sinds een jaar of elf met zijn vrouw Dien naast de oprit van De Hooge Meet. In een (prachtig opgeknapt) huis dat vroeger bij de boerderij hoorde. Ooit bedoeld voor personeel, later kwamen Hanse's moeder en zijn broer Simon er te wonen. Nadat Hans en Dien stopten met de boerderij besloten ze in die inmid dels leegstaande woning te trek ken. Met uitzicht op de akkers die zijn familie decennialang be werkte. De Hooge Meet, zo ge noemd omdat het om een hoger gelegen stuk grond gaat, werd door de overopa van Hanse in 1893 ge sticht. Hanse groeide er in alle rust op. Het leven op de boerderij zorgde voor een hoop vrijheid en was 'stikgezellig'. Als jochie ging hij naar school op Kerkwerve waar hij tussen de middag zijn boterham at in het café van slager Van den Bout. ,,Daar kwamen mensen tus sen de middag binnen voor een borreltje. Dan zaten ze daar te pimpelen en zelf zat je er met je boterham." Had het gevroren dan liep hij 'stok over blok', dwars over de weilanden en bevroren sloten, naar Kerkwerve. „Binnendoor, over het land. Dat scheelde wel een stuk." Hanse is niet van de klaag, maar zijn gezicht vertrekt nog als hij denkt aan de jeukende winter tenen uit zijn jeugd. Met zijn klompen vol sneeuw kwam hij aan op school en warmde daar zijn in klompensokken gestoken voeten bij de houtkachel op. Hartstikke verlegen Als polderjongen had hij niet zo veel met leren. Bovendien was hij Mrtstikke verlegen. Dus worstelde Hanse zich door zijn lagere school tijd, deed een paar jaar HBS in Zie- rikzee en ging toen aan de slag op de boerderij. In de rustige maan den volgde de Kerkwerfenaar de winterlandbouwschool in Goes waar hij in de kost zat bij een lieve dame. Maandag ging hij met de fiets vanaf het Luitje in Zierikzee op de spoorboot naar Katseveer. Op vrijdag kwam hij weer terug naar Kerkwerve. Het was niet de langste keer dat Hanse uithuizig was. Tot twee keer toe moest het gezin uit Kerkwerve wijken voor water. In 1944, toen de Duitsers de boel onder water zet ten. En in 1953 nog eens, door de Hans Hanse op het erf bij De Hooge Meet. Zelf woont hij op een steenworp afstand van de vroegere boerderij. In een huis dat ooit bij de boerderij hoorde. Watersnoodramp. Beide keren werden ze in huis opgenomen door een kaashandelaar in Woer den. Hanse herinnert zich de te rugkeer na de oorlog, toen vanaf 't Schutje (officieel Nieuwerkerke geheten) wadend over de onderge lopen Taaijersweg de weg terug naar huis gezocht werd. De Hooge Meet was droog gebleven. ,,Het was juni en toevallig waren de aardbeien rijp. En die waren nog lekker ook." Het huis zelf was er beroerder aan toe. ,,De Duitsers hadden er flink gefeest en daarvan waren de sporen nog zichtbaar. Het was er een zooitje." De Watersnoodramp trof ook de boerderij van Hanse. Al duurde het even voor de omvang van de Ramp doordrong. Op de radio hoorden ze het nieuws over de doorgebroken dijk bij Kruiningen. Moeder belde voor de zekerheid haar zus die bij het tussen Zierikzee en Ouwerk- erk gelegen Gouweveer woonde. Waarop de man van het postkan toor, die de telefoonverbindingen tot stand bracht, reageerde met de woorden: ,,Even kijken of ze nog leeft." Met de familie kwam het goed, maar het vee op de boerderij in Kerkwerve viel niet meer te red den. De paarden wel. Daarmee trokken de Hanse's te voet naar Noordgouwe. Hoewel oorlog en Watersnoodramp in zijn geheugen zijn gegrift, was zijn jeugd meer dan alleen ellende. ,,Er waren ge beurtenissen. Natuurlijk. Maar ik heb het best goed gehad." Hoogtepunt Met als hoogtepunt de ontmoeting met zijn vrouw Dien, tijdens een toneeluitvoering van de platte landsjongeren in (toen nog) café Jacob Cats in Brouwershaven. De twee namen de boerderij over en Hanse bleef boeren, totdat dat om gezondheidsredenen niet meer ging. Hij werd minicampinghou- der en zette zich met hart en ziel in voor allerlei sociaal-maatschap pelijke doelen. Het leverde 'dat verlegen jochie van De Hooge Meet' een paar jaar geleden zelfs een lintje op. Eigenlijk bleef niets hetzelfde in tachtig jaar tijd. ,,Maar ik heb stik geluk dat ik hier nog steeds kan wonen." GO ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 FOTO EN REPRODUCTIE ERNESTA VERBURG - s -7 Hans Hanse is al een heel leven gelukkig op De Hooge Meet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69