19 'Als ik echt iets kan veranderen, dan ga ik ver om dat te bereiken hoor, en dan accepteer ik ook de gevolgen' ondernemers, efficiënter hun doelen kunnen bereiken. In Mexico liet ik mijn team op nieuwe manieren werken. Ze mochten nieuwe dingen proberen en fouten maken, en ik gaf ze volle dige rugdekking. Zo bereikten we meer." PASPOORT ,,Ik ben meer een bouwer dan een stabilisator. En toevallig kwam THNK op mijn pad. Ik wilde terug naar Nederland, maar wist niet wat ik wilde doen. De oprichters van het instituut overvielen me met de vraag directeur te worden. Ik zei wel meteen 'ja'." ,,Ik krijg zo veel energie van het 'aan' zetten van mensen. We zijn hier ook bezig met de grootste problemen van deze wereld: klimaat, gender, vrouwenrechten, armoede en ongelijkheid. We willen de wereld veranderen door mensen an ders te laten denken. ,,Mijn passie is niet veran derd, maar waar mijn werk bij Greenpeace ge richt was op het op de kaart zetten van proble men, en ik dus polariserend kon zijn, zoek ik bij THNK juist naar de verbinding om oplossingen dichterbij te krijgen. Discussies op scherp zet ten is zeker nog nodig, maar de problemen waar we als mensheid voor staan zijn zo com plex dat samenwerking tussen bedrijven, maat schappelijke organisaties en overheden nodig is. Misschien maakt de leeftijd me toch wat mil der." ,,Ha, dat zou heel interessant zijn. Onze deuren staan open voor iedereen, als je maar de intentie hebt om echt iets te veranderen. Ik ben altijd be zig om met alles wat ik in mijn macht heb, din gen te veranderen, een positief zetje te geven." ,,Een beetje misschien. Zij is wie ze is en doet wat ze doet. Er zijn veel Greta's geweest in de ge schiedenis waar niemand naar luisterde. Nu wordt zij wel gehoord en zien mensen dingen die ze eerst niet zagen. Zo'n fenomeen hebben we nodig. Want leiders hebben volgers." ,,Generaties van actievoerders moeten door verschillende fases heen om dingen te veran deren. Er is nu een nieuwe golf van activisme. Vol jeugdige overmoed duwen ze tegen de zelfde deuren als wij, en nu gaan die wel open. ,,Het is me wel eens gevraagd. Ik heb alleen nog nooit dat 'ja-ik-wil-gevoel' gehad." GO ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 Femke Bartels: ,,Ik krijg zo veel energie van het 'aan' zetten van men sen." FOTO MARLIES WESSELS Femke Bartels is geboren in Maastricht en kwam op haar vierde met haar ouders en broer tje in Heinkens- zand wonen. Ze is de dochter van kunstenaar Paul Bartels. Ze werkte voor Greenpeace als campagneleider nucleaire energie in Nederland, di recteur van de internationale campagne tegen ontbossing en di recteur van Greenpeace Mexico. Sinds april 2016 is ze directeur en partner van THNK, een oplei dingsinstituut voor creatief lei derschap in Am sterdam. Dat helpt leiders we reldwijd bij het vinden van nieuwe oplossin gen voor grote sociale proble men. Daarnaast zit ze in adviesra den van het Mu seum of Tomor row International en de Universiteit van Amsterdam. Ze is getrouwd en heeft twee kinderen. Toch vertrok je al na 2,5 jaar. Waarom? Trump is een klimaatscepticus. Zou je hem niet bij THNK willen opleiden? Herken je iets van jezelf in Greta Thunberg? Ze is niet de enige jongere die zich uit spreekt over klimaatverandering. Het lukt hen beter dan jou destijds bij Greenpeace. Of hebben zij de tijd mee? Mis je het actievoeren? ,,Soms." Diederik Samsom nam jou aan bij Green peace en later nam je zijn plek daar over. Heb je hem nooit verder willen volgen, de politiek in?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67