Femke Bartels vecht voor een betere wereld - v/v v* 18 Hoewel Femke Bartels haar gevecht met Greenpeace tegen de kerncentrale Borssele heeft verloren, zet ze de strijd voor een betere wereld onverminderd voort. ,,Ik ben niet meer zo polariserend, maar mijn passie is niet veranderd." w Wat een stunt was dat van Green peace, in januari 2001. Femke Bartels moet er nog om lachen. De politieagenten die voor gek werden gezet, waarschijnlijk niet. In een oud ME-busje reden actievoerders in blauwe truien vrolijk zwaaiend langs een weg versperring van de politie naar de kerncentrale Dodewaard. De agenten zwaaiden net zo vrolijk terug naar hun collega's - dachten ze. Totdat de activisten uitstapten en zich aan de bus en de brug naar de kerncentrale ketenden. Niemand kon er meer in of uit. ,,Ja. Mijn vader is kunstenaar en hij gebruikte een oud ME-busje om kunst te vervoeren. De politie zwaaide altijd naar hem in zijn bus. Dus toen ik met Diederik Samsom, die destijds ook bij Greenpeace werkte, nadacht over een manier om een transport met kernafval tegen te hou den, zei ik: 'Zullen we dat eens proberen?'" Je hebt vaak actie gevoerd tegen de kerncen trale in Borssele, de kernafvaltransporten naar Frankrijk en de opslag van afval bij de Covra in Nieuwdorp. Op donkere ochtenden, urenlang in de vrieskou van Vlissingen-Oost. ,,Als puber zag ik een slogan van Greenpeace: als je geen deel bent van de oplossing, ben je deel van het probleem. Dat gaf mij de zet om echt wat te gaan veranderen aan de wereld. Toen ik jaren later een advertentie zag voor een campag neleider, zei ik: 'Ze zoeken mij!' Iemand die vast beraden is om het doel te bereiken, maar flexibel in de manier hoe. Dat is een mooie match." ,,Als je voor Greenpeace gaat werken, weet je dat je geen mening verkondigt waar iedereen het mee eens is. Ze waardeerden het wel dat ik de lokale situatie kende en begreep. We brachten nieuws waar ze niet blij mee waren, maar ook een boodschap hoe het wel zou moeten. Mijn inzet was niet mensen werkloos te maken, maar dat we die mensen beter konden laten werken aan duurzame energie dan in kern- en kolen centrales. Achteraf blijkt ook dat onze scenario's over klimaatverandering dichter bij de werke- lijkheid zaten dan onze tegenstanders toen zei den. Zeeland is gebaat bij schone energie, niet bij vervuilende." ,,Heel jammer. Destijds liep Nederland voorop in duurzame energie, nu zijn we het sufferdje. Kernenergie is echt geen oplossing." ,,Tja, mensen stemmen ook op Trump. Weten schap en feiten zijn tegenwoordig minder be langrijk, meningen regeren en mensen trappen in retoriek." „Absoluut. Ik bén de oplossing niet, het zou me galomaan zijn dat te denken. Ik probeer wel deel uit te maken vSn de oplossing. We probeerden klimaatverandering te voorkomen, maar pas nu mensen de gevolgen voelen, landt de bood schap. Zien is geloven." ,,Nee. Voor zover ik weet kreeg niemand dat bij Greenpeace in Nederland. We hebben rechtsza ken altijd gewonnen op het recht op actie voe ren. Overigens: als ik echt iets kan veranderen, dan ga ik ver om dat te bereiken hoor, en dan ac cepteer ik ook de gevolgen." Femke Bartels (48) genoot als kind in Heinkens zand van de natuur, de weidsheid van het land schap en het buiten spelen. Toch vond ze het er ook vaak saai. ,,Er was weinig levendigheid. En ik was al wel vroeg geïnteresseerd in wat er in de wereld gebeurt. Daarom zat ik hele middagen in de bibliotheek in het dorp boeken te lezen." Na de Vrije School in Middelburg en de mid delbare school in Goes ging ze op haar negen tiende politicologie studeren in Amsterdam. Ze behoort tot de braindrain: slimme jongeren die Zeeland verlaten en nooit meer terugkomen. ,,Zeg nooit nooit, maar de kans is wel heel erg klein", knikt ze vanachter een salade in een Am- sterdams restaurant vlakbij haar kantoor aan de Keizersgracht. ,,Ik heb altijd het plan gehad om Zeeland én Nederland uit te gaan. In Amsterdam heb ik de levendigheid om me heen die ik nodig heb. En in mijn werk ontmoet ik mensen uit de hele wereld. Nieuwe mensen zorgen voor nieuwe impulsen. Dan gedij ik het best. Ik ben een spons." ,,Als kind ben ik aangekleed als Zeeuws meisje door mijn buurvrouw. Ik danste toen bij de volksdansvereniging De Babbelaars. Dan liep ik in Walcherse dracht. En ik kom nog vaak en graag in Zeeland. Maar wonen, nee, dat ver wacht ik niet." Greenpeace opende de deur naar de wereld. ,,Dat overkwam me, zoals altijd. Diederik Samsom nam me aan bij Greenpeace. Toen hij de politiek in ging, belandde ik ineens op zijn stoel. Net zo plotseling werd ik directeur van Greenpeace Mexico. Mijn man, die ik bij Green peace heb ontmoet, en ik hadden toen een twee ling van vijfjaar. Bij de grote beslissingen in mijn leven spring ik in het water en denk ik later pas: wat heb ik eigenlijk gedaan? Ik heb toen wel ontdekt dat ik heel blij word als ik mensen tot volle potentie kan laten komen. En ik realiseerde me dat ik meer invloed kan hebben als ik andere mensen train en leid. Het laten functioneren van een groep mensen die de moed hebben voor dingen op te staan, is belangrijker dan mijn prestatie, mijn ego." Met een Schot als echtgenoot, Engels als voer taal in het gezin en veel internationale contacten doorspekt ze haar zinnen met Engelse woorden. ,,Van een eenzame changemaker werd ik een ka talysator van andere changemakers." ,,Greenpeace was daar al een stabiele organisatie die 25 jaar bestond, de grootste maatschappelijke organisatie van het land. Toch kreeg ik de op dracht de basis te verbreden. In 2,5 jaar is het ons gelukt het maatschappelijke draagvlak en het aantal donateurs te verdubbelen." ,,Hier komt THNK om de hoek kijken, het insti tuut waar ik nu directeur en partner van ben. Wij leren succesvolle managers uit het bedrijfs leven hoe ze maatschappelijk relevanter kunnen worden. En mensen van maatschappelijke orga nisaties en overheden leren we hoe ze, net als xxti 3 y V - V v - V ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 GO 'Soms mis ik het actievoeren met Greenpeace wel' MAURITS SEP Jij was toen campagneleider kernenergie bij Greenpeace. Was dit jouw idee? Je bent opgegroeid in Heinkenszand. Je kende mensen die bij de centrale werkten. Heb je nooit wroeging gehad tegenover hen? Je hebt de strijd wel verloren. De kerncentrale mocht langer open blijven, eerst tot 2013 en uiteindelijk zelfs tot 2033. En opslag van kern afval bij de Covra gaat gewoon door. Wel als overbrugging naar een duurzame toe komst, was toen het argument. En nog; vorige week pleitte de directeur van de kerncentrale Borssele er met datzelfde argument voor die nog langer open te houden. Hij wil zelfs onder zoek naar uitbreiding van kernenergie. Leef je met het idee dat jouw strijd is mislukt? Bij jullie acties zijn veel mensen aangehouden. Heb je een strafblad? Je voelt je geen Zeeuws meisje? Wat heb je in Mexico bereikt? Hoe heb je dat voor elkaar gekregen? *1# rz *;->i ■-<n f t' -<C V---- - r-. v-s v i. v - e W t- j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66