'Iedereen, écht iedereen kan leren dansen' 16 'Je kunt het sportief doen, in het uitgaansleven, kunstzinnig, laagdrempelig. Er is voor alles wel een dans' Zeeland, maar we moeten het hier niet van studenten hebben. Toch is Janvier, hij heeft al heel wat trends zien komen en gaan, allesbehalve negatief. ,,Dans blijft altijd bestaan. Ik zie zoveel enthousiastelingen. Wat het mooie eraan is? De combinatie van bewegen en muziek. Mét ie mand anders. Die drie-eenheid. Dat is bijzonder. En de variatie die je erin hebt. Je kunt het spor tief doen, in het uitgaansleven, kunstzinnig, laagdrempelig. Er is voor alles wel een dans." In het dorpshuis van het Schou- wen-Duivelandse Kerkwerve we ten ze wel raad met die laagdrem pelige variant. Daar wordt het in studeren van pasjes losjes afge wisseld met lekkere kletspartijen aan tafel en het passen van schoe nen met - speciaal voor op de dansvloer - vilten zolen. Onder tussen één-twee-drieën Astrid (42) en Martijn (44) van Meer uit Sint-Maartensdijk van Van Meer Dansen Schouwen-Duiveland hun pupillen over de houten vloer van het dorpshuis. ,,Eerste basis, tweede basis, derde basis. En draai!" De Van Meers zijn geen be roepsdocenten, maar gunnen ie dereen het plezier van een avondje zwieren door de zaal. Normaal is dat in Serooskerke maar vanwege een verbouwing gaan de voetjes tijdelijk van de vloer in Kerkwerve. ,,Stilstaan is roesten. Alleen al fysiek is dit su- pergoed." Astrid spreekt uit erva ring. Zij wist zich door dansles aan de rolstoel te ontworstelen en danste zich met haar man drie keer naar de top in de debutan tenklasse. ,,Ik heb nog steeds li chamelijke problemen, maar mijn spieren zijn sterker geworden. Mijn lichaam is nu veel beter ge traind. Dansen is ontspannend én sportief. Je bent lekker met mu ziek bezig. En met elkaar. Je hebt er eigenlijk niet eens erg in dat je beweegt." Hartstikke hip En iedereen, écht iedereen kan het leren - zegt Janvier. Al helpt een beetje talent natuurlijk wel. Zelf kreeg hij zijn allereerste dansles op zijn achtste. Niet zo'n vreemde leeftijd voor een kind uit een (in Zeeland en West-Bra bant) bekende dansschoolfamilie. Zijn opa Rinus en oma Lies be gonnen ermee in 1933 in Bergen op Zoom. Moderne dans heette dat toen. De quickstep, tango en wals golden als hartstikke hip. De Janviers, óók Martijns ouders Ro bert en Lia, leerden oneindig veel mensen tellen en swingen. Aanvankelijk in Bergen op Zoom, maar later ook in Middel burg, Zierikzee en Goes. Janvier wist niet beter of ballroom- en la tin dansen, op z'n ouderwets nog altijd stijldansen genoemd, maak ten deel uit van zijn dagelijks le ven. Assisteren, helpen tellen en vanaf zijn zeventiende achter de knoppen als dj. Nog eens twee jaar later, en een stevige vierjarige opleiding verder, werd het zijn beroep. Als kind vond hij het werk van zijn ouders totaal niet bijzonder. ,,Ik vond het heel ge woon. Dat zal hetzelfde zijn voor iemand die op een boerderij op groeit of voor iemand wiens va der op de markt staat. Maar ik voelde me in de dansschool wel als een vis in het water." Opvoeding Hordes dansers heeft hij sinds dien aan zich voorbij zien trek ken. Jonge gasten die door hun ouders naar de dansschool wer den gestuurd. Niet zozeer omdat het bij de opvoeding hoorde, maar vooral omdat ouders zelf fijne herinneringen aan hun danslessen koesterden. Want waar dansles ooit een belangrijke functie vervulde in het leren ken nen van een partner, werden de jive en rumba steeds meer iets waar stomweg plezier aan werd beleefd. In de jaren vijftig ging het er tijdens lessen nog heel for meel aan toe, weet de dansschool houder uit de overlevering. Jon gens en meiden, die op veel an dere fronten nauwelijks met el kaar in aanraking kwamen, leer den elkaar tijdens dansles ken nen. ,,Daar leerde je omgangsvor men. Het was een soort handlei ding van hoe je sociaal moest doen. En mensen hadden daar heel positieve ervaringen mee." Dus stuurden ze hun kinderen naar dansles. En die dansers op hun beurt weer hun kinderen. Zo'n beetje tussen 1990 en 2010 beleefden dansscholen een waar hoogtepunt. ,,Het was booming toen. Het was altijd superdruk. Kinderen die niet naar dansles gingen, dachten: 'hé, waar is toch iedereen?' En die kwamen dan vanzelf ook." Eén van de jongens die in die tijd bij een dansschool aanklopte, is de nu 31-jarige Ciccio Pecoraro uit Terneuzen. Gestuurd door zijn ouders, net als destijds zeker de helft van zijn klas van de mid delbare school. ,,We werden alle maal door onze ouders naar dans les gestuurd. Ik vond dat eigenlijk helemaal niet erg. Het was een leuke sociale bezigheid. Je was nog te jong om op stap te gaan, maar je mocht wel de dansschool in." Er was maar één minpuntje, lacht Pecoraro. ,,Die nette schoe nen die je aan moest. Die vond ik verschrikkelijk. Maar ook dat on derging je met z'n allen. Het was een soort van gedeeld lot." De top Inmiddels zijn de lakschoenen en zelfs het voor de meest serieuze ballroomdansers zo kenmerkende pinguinpak niet meer uit het le ven van de Terneuzenaar weg te denken. Met danspartner en liefde van zijn leven Jasmijn van Jole (32) stijldanste Pecoraro zich door de jaren heen naar de top. Vier jaar achter elkaar veroverden ze de nationale kampioenstitel in de hoofdklasse van de Neder landse Algemene Danssport Bond (NADB). De afgelopen twee jaar werden ze Nederlands kampioen in de profklasse. ,,Het is bij ons een klein beetje uit de hand gelo pen. Maar als je iets leuk vindt om te doen en je haalt ook goede re sultaten, dan wil je verder. Stijl dansen als sociale happening, als gezellige avond met af en toe een dansje doen, wordt dan opeens een sport." Met dagelijks trainingen in de sportschool of op de vloer en met sessies met diëtist, fysiotherapeut en sportpsycholoog. Relaxed een dansje doen met z'n tweeën zit er voor het kampioenskoppel niet ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Dansleraar Martijn van Meer helpt in Kerkwerve leerling Herman Knop, die danst met Van der Meers dochter Daniëlle. Chretiën Louwerse en Daniëlle van Meer weten van wanten. Astrid van Meer (links) geeft instruc ties aan Daisy Po- tuyt en Onno Sies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64