Saskia Noort Mislukken in de liefde bestaat niet t In het nieuws Uit het nieuws Wielercafé is een begrip geworden Het blijft code rood voor het onderwijs VERDER IN Z. 14 Tradities lijken te verdwijnen Het plein stond niet eens voor de helft vol 18 FEMKE VECHTVOOR EEN BETERE WERELD 21 HANS KIJKT 22 ROWENA TERUG OP ONTMOET NA ZIJN JEUGD IN 43 JAAR HAAR KERKWERVE MOEDER Wanneer liefde werken wordt, weet je dat je op weg bent naar het eind ervan Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Vreemdgaan is natuurlijk niet zo'n goed idee, en al hele maal niet als je daarover liegt, of erger nog: de schuld ervan bij je partner leggen, maar als er wederzijds genoeg liefde is kom je daar overheen en anders niet. Met categorisch vreemdgaan maak je het natuurlijk wel iedere keer een klein beetje stukker en wordt het tijd je af te vragen waarom je eigenlijk in een huwelijk zit, als je zo graag vrij wil zijn. Uiteindelijk denk ik dat een relatie tot de dood ons scheidt een uitstervend fenomeen is dat thuishoort in het grote sprookjesboek en het niet de liefde is die kan misluk ken, maar de scheiding. Goed uit elkaar gaan, dat is pas een prestatie waarin slechts weinigen slagen. En daar, in het los laten van elkaar, wordt pas zichtbaar hoeveel liefde en res pect er gedurende het huwelijk geweest is. Wielerliefhebbers verzamelen zich aanstaande vrijdag weer in Porgy en Bess Terneuzen voor de zevende editie van Leve de Koers! Wielercafé (foto). Het thema dit jaar is veldrijden. Oud-veldrijders Roland Liboton, Paul Herrijgers en José de Cauwer zullen geïnter viewd worden door journalist Rik Vanwalleghem. Aansluitend is er nog de 'Petje op, petje af quiz. In die zeven edities heeft orga nisator Edwin van Immerseel het wielercafé een begrip zien wor den. ,,Vanaf de eerste editie waren de kaarten al binnen een dag uit verkocht", zegt hij. ,,Dat was dit jaar ook het geval. Ik loop vaak rond bij wielerevenementen en oud-renners geven dan wel eens aan dat ze iets willen betekenen voor het Wielercafé. Het is super speciaal dat je op zo'n avond zulke gasten kunt presenteren." Het thema komt op een goed moment. Mathieu van der Poel is enorm populair en er is veel te doen rondom de wereldbeker zegt Van Immerseel. ,,Tradities lijken te verdwijnen. De wereldbeker wordt volledig hervormd. Het sei zoen wordt ingekort, waardoor de veertien wedstrijden ook op tradi tionele feestdagen plaats zullen vinden waar altijd andere wed strijden gereden werden. De com mercie lijkt belangrijker te worden dan de traditie. Vrijdagavond zul len we met zijn alleen nog even discussiëren over de toekomst van de wereldbeker." Het wielercafé opent om 19.00 uur. Strijdlustig liep Tijs Valkenburg (r), leraar van groep 7 op de Cy- pressenhof in Middelburg, met de rode schoolvlag mee met de stoet tijdens de eerste dag van de lera- renstakingen in Middelburg vo rige week. Sinds 2017 voert hij al actie om aandacht te vragen voor het lerarentekort in Nederland. ,,Het is code rood", zegt hij. ,,Dat was de slogan van de stakingen in 2017 en helaas is dat nog steeds het geval. Daarom nam ik samen met mijn collega Jos (l) de vlag als sig naal mee." Samen met zo'n vier honderd andere actievoerders stond hij op het Abdijplein. Al viel de opkomst wat tegen zegt Val kenburg. ,,Het plein stond niet eens voor de helft vol. Ik hoopte dat wat meer mensen actie zou- den voeren. Ouders bijvoorbeeld. Het gaat toch om hun kinderen." Volgens Valkenburg zal het lera rentekort alleen maar groter wor den. Hij vindt dan ook dat er nog meer actie gevoerd moet worden. ,,Het probleem is te groot gewor den om telkens maar te blijven zeggen hoe leuk het vak is. Men sen met hart voor kinderen weten dat. Als studenten hart hebben voor dit vak, zullen ze de pabo vol gen. Zijn weten waar ze het voor gaan doen. We moeten echt laten zien hoe groot de crisis is en dat de regering er meer aan moet doen. De werkdruk moet minder en het salaris moet gelijk worden met het middelbaar onderwijs." Tot dit is bereikt, blijft hij actie voeren. Varco en Leontine gaan scheiden. Het was zelfs op het NOS journaal, ondanks het verzoek van beide echtelieden om met rust gelaten te wor den en hun privacy te respecteren. Maar helaas voor hen, de termen respect en privacy zijn niet meer van deze tijd. Dus komende weken vrees ik korre lige foto's van hen in of uit een auto stappend, snikkend op een Goois terras, bellend voor de deur van de mediator, of voor de deur van een schimmig appartement in Amster dam-Zuid. De grote vraag die ons allen gijzelt: is er een an der? We zullen niet rusten tot we daar antwoord op hebben. Het wachten is nu op Marco's grote scheidingsalbum met tranentrekkende ballades over falen, missen, schuld en boete, maar waar ik eigenlijk op hoop is dat hij nu met één nummer een eind gaat maken aan de hardnekkige mythe dat een huwelijk mislukt is als er gescheiden wordt. Wan neer twee mensen zo lang bij elkaar zijn gebleven, er uit liefde kinderen zijn geboren die zich tot gelukkige vol wassenen hebben ontwik keld, is er dan sprake van fa len, omdat de partners be sluiten ieder hun eigen kant op te gaan? Ik vind dat we er mee op moeten houden dit zo te benoemen. We leven in een tijd waarin ons leven met de dag langer wordt en er na ons 40ste nog een hele interessante nieuwe periode aanbreekt. Ik brak bijvoorbeeld pas door toen ik achtendertig was, hetgeen mijn leven compleet op zijn kop zette. Helaas overleefde ook mijn huwelijk dit niet, maar erop terugkijkend vind ik het een belediging als mensen dit mislukt noemen, terwijl het voor het grootste deel van de twintig jaar dat we sa men waren extreem gelukt was. Had onze scheiding te maken met verkeerde keu zes, met fouten, met niet ge noeg moeite willen doen? Nee. Ik denk dat alle ge- scheidenen kunnen beamen dat ze meer moeite hebben gedaan om de boel bij elkaar te houden dan menig stel dat als vanzelfbij elkaar blijft. Er wordt altijd gezegd dat liefde een werkwoord is, maar dat is slechts deels waar. Voor mij geldt, zodra liefde werken wordt weet je dat je on derweg bent naar het eind ervan. En dat is superverdrietig en megapijnlijk, maar je kunt het niet goed of fout doen en dus ook niet mislukken. ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62