Boer met stopwens moet met provincie onderhandelen 5 Het was de moeilijkste beslissing van mijn leven. Het bedrijf was nog van mijn ouders I gaan vertellen: 'ik stop met de var kens'. Terwijl iedereen zegt: dat kan helemaal niet...'' Maar het kon dus wel. De overheid bood de broodnodige opstap om zo goed als schuldenvrij te kunnen stoppen. De omschakeling naar de speelboerderij verliep niet zonder slag of stoot. De overheid was soms trager dan hem lief was; het duurde tot 2002 voor Hullie zijn deuren opende. ,,Het was achteraf gezien een van de gunstigste regelingen die er geweest is.'' Van den Broek had dus niet te kla gen, maar had ook zeker geen bergen blinkend goud. ,,Mijn vrouw Anja werkte er altijd al naast in het zieken huis, en ik heb tijdelijk bijverdiend in de pluimveehouderij. En dan hadden we nog geluk dat we de stal nog één keer vol hebben mogen leggen met varkens van een andere boer die door omstandigheden zonder stal zat.'' Met duizenden betalende gasten per week mag het duidelijk zijn: stoppen heeft Henk van den Broek geen windeieren gelegd. Hoewel re geltjes ook voor speelboerderijen vaak in de weg zitten, geniet hij van het ondernemen. ,,Als ik de friet duurder moet inkopen, dan beslis ik zelf of ik dat doorbereken aan mijn klanten. Als varkenshouder ben je toch afhankelijk van de supermark ten, en de prijs op de wereldmarkt.'' De sector is hij niettemin altijd op de voet blijven volgen. ,,Ik zit nog steeds in een clubje varkensboeren.'' T rekkers van stal Hij voelt mee met zijn oud-collega's. De overheid heeft geblunderd rond om het stikstofbeleid, vindt hij. En met de regels en eisen van de over heid is het de afgelopen twintig jaar zeker niet minder geworden. ,,De trekkers zullen nog wel een keer van stal gaan'', verwacht hij. ,,Het goede is dat de stem van boeren eindelijk een beetje gehoord wordt.'' In het idee achter bijvoorbeeld de warme sanering voor varkenshou ders kan hij zich niettemin in grote lijnen vinden. ,,Ik begrijp dat er plek ken zijn waar iets aan overlast moet gebeuren. Dan is zo'n uitkooprege ling op vrijwillige basis een van de nettere manieren.'' Een gouden tip voor boeren die nu stoppen? ,,Ga kijken wat je nog meer kan, naast je huidige beroep. En het hielp mij dat ik al een plan voor de toekomst had terwijl ik hier het aan tal dieren aan het afbouwen was. Dat maakt het emotioneel makkelijker: er is een nieuw perspectief." Een perspectief waarmee Van den Broek in de goede boerentraditie nog wel even voort kan. Want nu hij en zijn vrouw beiden 57 zijn, gaat het bij een speelboerderij af en toe over de opvolging. De nieuwe generatie - Eva (25), Jur (22), Sil (21) en Bas (18) - draait al volop mee. ,,Ik zeg weleens: als ik was doorgegaan, waren jullie straks varkensboer. Dat kunnen ze zich maar moeilijk voorstellen Minister Carola Schouten van Landbouw kan niet met zekerheid zeggen of dit jaar al boeren kunnen worden uitgekocht. ,,Dat zou kun nen. Het verschilt per provincie en in welk stadium de gesprekken tus sen de boer en de provincie zijn. Zodra er een afspraak over uitkoop is, kan het ongeveer een jaar duren voordat alles is afgewikkeld.'' Het kabinet maakte gisteren be kend dat het 522 miljoen euro uit trekt voor het uitkopen en verduur zamen van de veehouderij. Daar van gaat 350 miljoen euro naar het uitkopen van boeren. Voor veehou ders die stikstofbesparende maatre gelen nemen, komt 172 miljoen euro beschikbaar. Met het geld kunnen volgens Haagse bronnen honderd tot twee honderd van de 17.000 melkveebe drijven in Nederland worden uitge kocht. Het geld gaat naar stoppers in of rond Natura 2000-gebieden, die veel stikstofneerslag in de na tuur veroorzaken. Doordat boeren stoppen en er op die manier minder stikstof in het milieu komt, kunnen er weer meer woningen worden ge bouwd. Nu liggen veel bouwpro jecten op last van de rechter stil omdat de natuur te veel wordt be last. De verwachting is dat veel meer geld nodig is om de stikstofcrisis op te lossen. Zo wordt de bestaande uitkoopregeling voor varkenshou ders (180 miljoen euro) waarschijn lijk uitgebreid, omdat er veel animo voor is. Ook wil het kabinet dat de provincies gaan meebetalen aan het uitkopen van boeren. Mogelijk zijn enkele miljarden euro's nodig om genoeg boeren in Nederland uit te kopen of over te laten stappen op duurzame landbouw. De gesprekspartner van het kabi net namens de sector, koepelorga nisatie Landbouw Collectief, is kri tisch over het plan boeren uit te ko pen. Voorzitter Aalt Dijkhuizen wil dat het kabinet beter kijkt naar ei gen voorstellen van het Landbouw Collectief, die er vooral voor zorgen dat agrariërs schoner gaan boeren. Hf Po Mallorca wil verdwenen stranden snel terug De toeristenindustrie op Mallorca hoopt dat alles in het werk wordt gesteld om de verdwenen stranden aan sommige stukken van de kust te herstellen. De hevige storm Glo ria, die het eiland van 19 tot 21 ja nuari teisterde, heeft op meerdere plaatsen samen met regens en de zee het strand weggevaagd. De or ganisatie 'Fomento de Turismo' die het toerisme op Mallorca be vordert, heeft volgens plaatselijke media de autoriteiten gevraagd haast te maken. Het zomerseizoen begint over circa acht weken. De regering in Madrid zou volgens de organisatie 'snel en onbureaucra tisch' hulp moeten bieden. Nieuwe Britse ambassadeur Toch geen 17 graden Geld voor veteranen zaterdag 8 februari 2020 GO —Henk van den Broek M Henk van den Broek en zijn vrouw Anja. ,,Als ik de friet duurder moet inkopen, beslis ik zelf of ik dat door bereken." FOTO KOEN VERHEIJDEN Onderhandelaars van de boeren Jeroen van Maanen (links) en Aalt Dijkhuizen arriveren op het Binnenhof voor overleg. foto anp Het is nog onzeker of dit jaar al boeren worden uitgekocht met de stikstofmiljoenen van het ka binet. Boeren die willen stoppen, moeten zich eerst aanmelden bij hun provincie. Daarna wordt be keken of ze voor uitkoop in aan merking komen. Peter Winterman Den Haag JE BENT Em W Rund gwifin- '&TKUIWT J <T77tt/r 1 r SANTAfil LONDEN De Britse regering heeft haar ambas sadeur bij de VN benoemd tot am bassadeur in de VS. Dame Karen Pierce (60) volgt Kim Dar- roch op, die in juli het veld moest rui men, nadat zijn me ning over president Donald Trump was uitgelekt. Volgens Darroch leidde de 'klungelige' Trump een 'uitzonderlijk disfunctionele' re geringsploeg. ROTTERDAM Per abuis is in de krant van gisteren een verhaal over warmetruiendag van vorig jaar afge drukt. Met voor speld warm weer, tot 17 graden zelfs. Ook de citaten van de weerdeskundi- gen waren uit 2019. MOSKOU Rusland keert geld bedragen uit aan zijn veteranen uit de Tweede Wereldoor log en Russen die werden vastgehou den in concentratie kampen en getto's van de nazi's. Dat kondigde de Russi sche president Poetin aan. Zijn zij niet meer in leven, dan gaat het geld naar hun nabe staanden. Het geld wordt in april en mei overgemaakt. KLIMAATSTAKING MALIEVELD In Den Haag gingen gisteren opnieuw jongeren de straat op voor het klimaat. Deze eerste staking van 2020 trok echter heel wat minder betogers dan een jaar geleden. Toen gaven zo'n 18.000 scholieren gehoor aan de oproep van de Zweedse kli- maatactiviste Greta Thunberg, nu stonden er zo'n duizend jonge ren op het Malieveld. foto bart maat/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5