7 DDe ravage was groot door die ontplofte V2' 'l V Lappendeken Machtsbelust Hele buurt trok soep van één varkenskop Wij hadden hout! a X J7 DE BRIEF VAN GERARD KATER 9 At™ 'Degasmeter was jes hout te ver zamelen. opengebroken. Daardoor gebruikten we steeds dezelfde gaspenning' Mijn grootouders woonden in een molen in Alblasserwaard. Mijn vader dook daar onder. Mijn broertje en ik waren om de )0\ beurt een week bij hem en opa en oma. Ie der weekend liepen we van Dordrecht naar Oud-Alblas. In de herfst van 1944 werd dat moeilijker. Ik had astmatische bronchitis. Toen de razzia's voorbij waren, is mijn vader ondergedoken in ons eigen huis. Hij studeerde voor zijn acte Frans en paste op ons als mijn moeder op zoek ging naar eten. Die winter heb ik leren breien. Alle maal vierkante lapjes van restjes wol. Daar heeft mam toen een lappendeken voor mijn poppen van gemaakt. Die deken heb ik altijd bewaard. Er kwamen na de razzia's ook minder mensen aan de deur. De peri ode dat enorm gebedeld werd door mensen uit de binnenstad, die nog minder eten hadden dan wij, was over. Als kinderen om eten bedelden, haalde mijn moeder ze bin nen, zette ze op de onderste tree van de trap en haalde een of twee boterhammen, soms met kaas! Die moesten ze dan daar opeten. Want er waren ouders die hun kin deren de straat in stuurden om te bedelen en die de opbrengst dan verkochten. - Hans Groebbé-de Bode, Utrecht In de winter van 1945 raakte mijn toen 24- jarige moeder op haar tocht van Den Haag naar Drenthe haar tafelzilver, de inhoud van de linnenkast en bijna haar eerbaar heid kwijt. Er waren natuurlijk ook goede boeren, maar de indruk die de boeren toen bij menig hongerlijder hebben achtergela ten, was niet veel beter dan die van de be zetter. Grof, inhalig en machtsbelust. - Ton Groenendijk, Pijnacker Gevaar en gebrek aan alles, bracnt gevaarlijk, hij had een vervalst banden, weg te brengen richbngkwamen ze een kindertransport tegen wa persoonsbewijs om ouderrte *en- Overijssel H^heeft Mijn oom had een keer een varkenskop op de kop getikt. Mijn oma kookte die en maakte daar soep van. Toen ging de kop naar de buurvrouw. Die deed hetzelfde. Daarna naar de volgende. Zo ging de var kenskop van buur naar buur. Op het laatst zat er niets meer aan. Toch waren ze erg blij en dankbaar. - Hermi Adriaanse, Capelle aan den IJssel ,,Ik heb in de Spartastraat mijn jeugd door gebracht, recht tegenover Het Kasteel van voetbalclub Sparta. We hadden drie voet balvelden voor de deur. Ik was 6 jaar oud. De houten omheining rond de voetbalvel den werd door bewoners gesloopt voor hun kachels. Iedereen ging aan de slag, tot er niets meer stond. Politiepaarden joegen de slopers weg. Maar wij hadden hout! - Mevr. Van de Made, Spijkenisse ijn broer aan wr ïleden de vrou* ejaardenhuis. Ni rachtauo vanuit jgen op matrasji ;wam terecht bi iefdevol werd o| rullen terugzien. er nog een keer gaan lopen en k' terecht konden, gewonde duitse oudste zoon ter ondergedoken -e 'yr~m If* 11/ s-t-i &<eA^ -5 v-A 11 IA/ d 7 6^*-S c TgfiV- I n 1944 was ik zes jaar en woonde met mijn moeder en mijn zusje Lenie, 2 jaar, I in de Loosdrechtsestraat te Den Haag. Mijn moeder en mijn vader, die schoenma ker was, waren in 1942 gescheiden. Door de oorlogsomstandigheden had mijn vader geen werk en om toch alimentatie te kun nen betalen ging hij in Duitse dienst. Ons inkomen was karig en mijn moeder ging op de fiets regelmatig naar het Westland om wat eten bij elkaar te sprokkelen. Pas na de oorlog heb ik van mijn moeder gehoord dat er drie mannen onder onze slaapkamervloer tussen de fundamenten verstopt hebben gezeten. Dit moest heel stilletjes gebeuren om te vermijden dat Le nie en ik op de hoogte waren en aan ande ren zouden kunnen verraden dat onze moeder de buren verborg. Op nieuwjaarsdag 1945 lanceerden de Duitsers de zoveelste V2 vanuit het Haagse Bos richting Engeland. Regelmatig was de lancering van de raket gebrekkig en stortte deze al spoedig neer zonder het doel te bereiken. Op die eerst januari verwoestte de V2 een groot gedeelte van de Indigo straat, ongeveer 500 meter van ons woon huis. De ravage was groot in de hele wijde omtrek. Bij ons sneuvelde het grote raam in de woonkamer. Buren hielpen ons en timmerden onze schuurdeur voor het gat van bijna twee vierkante meter. Die schuurdeur hebben we niet hoeven gebruiken om in de kachel te verstoken; we hadden onze elektrische kachel en konden gelukkig nog op gas ko ken. De gasmeter was door een buurman opengebroken. Daardoor konden we steeds weer dezelfde gaspenning benutten, die nodig was voor de gaslevering. Het was donker in onze woonkamer en de tocht was door de kieren rond de schuurdeur goed voelbaar. Overdag zaten we in de keuken met de deuren dicht en ons elektrische kacheltje aan. Plotseling herinnerde moeder zich dat onze onderdui kers tijdens hun verblijf gezien hadden dat er onder onze vloer nog stukjes hout lagen die bij de bouw van ons huis in 1932 waren achtergelaten. Zij wees mij waar het luik in de slaapkamer was en vroeg me met een kaarsje in mijn hand de stuk- vW v4- 's Avonds werd de kachel die al tijden niet meer had ge brand aange stoken en ge noten we van de warmte. We werden slape rig en doken al vroeg met zijn drieën in het grote bed waar we al de hele oorlog in slie pen om elkaar warm te houden. kennis van ons aangebeld maar er werd niet open gedaan. De buren wisten zeker dat we thuis waren. Er werd dus wederom gebeld, op de deur gebonsd totdat moeder ergens in haar bewusteloze toestand re ageerde. Zij liet zich uit bed vallen en kroop naar de voordeur die ze open kon krijgen omdat die niet op het nachtslot zat. Er was koolmonoxide geproduceerd door onze ka chel. De schoorsteen was verstopt omdat er op het dak waarschijnlijk kinderen stenen in de afvoerpijp hadden gegooid. Dat was het verhaal, maar het kunnen ook vogels zijn geweest die daar hun nest hebben ge bouwd. Wij kwamen er alle drie goed van af. Het huis werd gelucht, wij kregen buiten frisse lucht en gingen weer door. Een paar maan den later vierden we de bevrijding. Nooit heb ik méér blije gezichten gezien dan toen. - Gerard Kater (82)Den Haag GO ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 isgsss"- 1 -V( 1nn wie AA r S 4 f__4> De volgende morgen werd ik wakker ge schud door een van onze buren. Er had een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57